Домашни правила | Црнобело Форум

Домашни правила

~ Скарлетка ~

Активен Член
25 октомври 2012
348
204
43
33
Скопје
Дали имате некои правила по кои се раководите по дома? на пример вакви:

53480314294509830q9cyFjVhc.jpg

јас сега за сега имам драфт од тие што ќе ги напишам кои се моментално на англиски а ќе размислам дали да ги преведам или да останат така. моментално моите правила се следните:
- never give up
- set a good example
- work hard
- always tell the truth
- keep your promises
- don't interrupt
- try new things
- have fun
- smile
- be patient
- use kind words
- respect the need for privacy
- laugh out loud
- show affection
- trust in yourself
- dream big
- play fair
- share
- honor family
- help each other
- listen
- be good host
- say please and thank you
- love deeply
- say i love you
- kiss goodnight
- give time to think
- remember you are loved
и најважното според мене
- break these rules one in a while
имам уште десетина ама осетив дека се премногу и овие па ги скратив
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Martin_MKD

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,515
1,183
Big Sur
Ноуп. Не сметам дека ни се потребни .
Едноставно, ако функционираме добро нема потреба од поставени правила, а ако не иде, никакви правила не помагаат.
Мада правила ми е некако прејак збор, повеќе идат нешто ко хм...поттикнувачи. :zelen
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Имам неколку правила заштитени со закон во куќава, во моја корист.... на пример:
- никогаш не влегувај обуен во мојата соба
- сите пари одат кај мене, и јас планирам што како со нив
- не дирај лава, док спава
- никој на никого не смее да му ја одземе демократијата
- ако некој води инает, добива чврги од другите
- секој своја работа, и не си ги мешаме
- за време на неделен ручек или на некои празници, е забрането да се зборува за работа, политика и такви муабети кои предизвикуваат тензија кај одредени членови
- на кого не му одговара...нека се бунит кај Таше судијана после 18 часот наутро.
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,405
1,532
1,133
30
-На компјутер не ми седнувај без прашање,доволно е само да прашаш.
-Осеќај се као дома,али со осет.
-Ако сакаш чаша вода,земи си сам,често ме мрзи.
-Без сметање кога гледам NBA.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ~ Скарлетка ~

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,873
1,123
Какви правила треба да се има жити се?
Прави секој што сака-дома му е -.-
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Martin_MKD

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
Правилата кај нас дома јас најубаво ги знам оти јас ги поставувам :)