Домашните верници, а вие атеист

goodgod

Истакнат Член
26 декември 2012
433
304
163
пред компјутер
Јасно говори темата. Кај вас во фамилијата имате такво нешто, Мама и Тато да се христијани а вие да сте атеист? Се карате за тема ''религија'', пробуваат вашите да ве разубедат дека постои господ? Атеист сте поради нив или не сте пак поради нив? Сепак велиме секој си има право на личен избор, што сте избрале дали имате корист и од тоа и од тоа и зошто, како!?
Искажете се религиозно, бујрум.
 

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Јасно говори темата. Кај вас во фамилијата имате такво нешто, Мама и Тато да се христијани а вие да сте атеист? Се карате за тема ''религија'', пробуваат вашите да ве разубедат дека постои господ? Атеист сте поради нив или не сте пак поради нив? Сепак велиме секој си има право на личен избор, што сте избрале дали имате корист и од тоа и од тоа и зошто, како!?
Искажете се религиозно, бујрум.
а ти како ги разубедуваш твоите дома да бидат атеисти ?
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
да ама мене тоа ме интересира да образложиш како ти си атеист ?
Има тема за атеизам и за такви мислења,тука е друг муабетот :)
Oнтопик: Иста ситуација имам дома,само што моите не пробуваат да ме разубедат. Сфатиле дека јас не сум религијата што ја прифаќам.
 

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Има тема за атеизам и за такви мислења,тука е друг муабетот :)
Oнтопик: Иста ситуација имам дома,само што моите не пробуваат да ме разубедат. Сфатиле дека јас не сум религијата што ја прифаќам.
е арно де има ама ај ти тогаш одговориме како тоа си атеист, јасно ми е мене дека денес сите се модерни и се атеисти ...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 84 sk_Y ^_- and slb_bobo

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Јасно говори темата. Кај вас во фамилијата имате такво нешто, Мама и Тато да се христијани а вие да сте атеист? Се карате за тема ''религија'', пробуваат вашите да ве разубедат дека постои господ? Атеист сте поради нив или не сте пак поради нив? Сепак велиме секој си има право на личен избор, што сте избрале дали имате корист и од тоа и од тоа и зошто, како!?
Искажете се религиозно, бујрум.

А добро друже, тебе оваа ти е главна тема со твоите дома? Се за тоа се расправате „дебатирате„? Чисто онака прашувам...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
А добро друже, тебе оваа ти е главна тема со твоите дома? Се за тоа се расправате „дебатирате„? Чисто онака прашувам...
чекај прво мене да ми одговори ама лаже овој дека е атеист зш да беше немаше да избегнува одговори :zelen
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
чекај прво мене да ми одговори ама лаже овој дека е атеист зш да беше немаше да избегнува одговори :zelen

Не знам, но јас на ваков тип на теми никогаш не дебатирам. Исто ти се фаќа, ти викаш дека е бело, јас викам дека е црно и двајцата сме убедени нема овде дискусии, само расправии, исто како што некој е за Манчестер друг е за Челзи и тоа нема да се смени, секој си тера како што си замислил, барем мене лично ми е глупо да се дискутира на такви теми кои воведуваат само на расправии. Поентата е дека никогаш нема да се дојде до крајно решение и никогаш нема да бидат задоволени и двете страни.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
е арно де има ама ај ти тогаш одговориме како тоа си атеист, јасно ми е мене дека денес сите се модерни и се атеисти ...
Веруем дека и да сакам нема да можам да ти докажам дека не сум од оние модерните што атеизмот го сметаат како шема.
Да ти поедноставам,не би сакал да се замарам со никаква религија,зошто се тоа за мене е бајки од Андерсен и контролирање и раздвојување на проста маса. А кога ќе видиш,најголемите војни во светот биле на религиска основа.
Не би сакал да влегувам во дебати од типот која религија е подобра,од проста причина што би можел да расправам на тема Која боја е најубава и да го имам истиот ефект. Но сепак,кога по мое би одбрал религија што за мене е правилна,не заради приказните туку заради учењето и поуката,тоа би бил будизмот,затоа што е религија што поттикнува најголемо спиритуално развивање на човекот.
И дали би требало да бидам припадник на одредена религија за да не бидам хипстер? :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TheKitten