1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Документарец за трогателна приказна на македонски гејмер

Дискусија во форумот 'Социологија' започната од The_countess, 7 јули 2012.

 1. The_countess

  The_countess Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 јуни 2012
  Мислења:
  441
  Допаѓања:
  547
  Дуле или уште познат во гејминг заедницата како Reddakh, е гејмер кој поради социјалните проблеми започнал со активно играње на онлајн играта Conquer. Дуле своите денови ги поминувал во онлајн светот, по што станал и еден од најдобрите играчи, но за тоа платил цена и ги изгубил пријателите. Сепак, тој својата зависност ја претворил во излез од личните проблеми и на крај успеал да си го поврати животот назад.
  Трогателно и искрено, ова видео ќе ви прикаже една поинаква реалност, реалност на која можеби никогаш не сте помислиле или пак не сте знаеле дека постои.
  Владимир Митревски – Ѓуле не игра игри, не е гејмер, но е режисер на „Reddakh“, првиот документарен филм кој не води во светот на македонската гејминг заедница.
  Неговиот филм ја раскажува вистинската приказна за Дуле a.k.a Reddakh, гејмер кој поради социјалните проблеми се впушта во активно играње на онлајн играта Conquer. Reddakh по цели денови ќе се губи во онлајн светот, ќе спие и ќе игра, ќе стане и ќе игра повторно, ќе биде и еден од најдобрите играчи, и ќе ја плати цена – ќе ги изгуби пријателите. Но, во исто време тој својата зависност ќе ја претвори во излез од своите проблеми и на крај ќе си го врати животот назад.


  „Темата за гејмерството излезе спонтано, според приказната раскажана од страна на главниот лик во филмот, Дуле. Инаку, приказната не e конкретно за гејмерство тука за една човечка судбина која во сплет на околности се поврзува со гејмерството.“, вели триесети и три годишниот Владимир, студент по филмска и ТВ режија на Факултетот за драмски уметности во Скопје.
  Во документарецот Дуле a.k.a Reddakh се разликува од другите гејмери поради својата неверојатна трагична приказна. Но, дали тоа „губење“ во играта може да биде оправдување и за многу други да заборават на проблемите во реалниот живот?

  Па конкретно во овој филм, играњето на играта представува еден вид на излез од актуелната тешка ситуација на главниот лик, бидејќи тој успева да заработи пари играјќи. А верувам и дека има луѓе кои играат со цел да заборават на проблемите и да се оттргнат од реалниот социјален живот.
  Тоа што го забележав е што гејмерите во документарецот велат дека започнале да ја играат Conquer само откако виделе дека други нивни пријатели ја играат. Дали таа виралност е клучна за гејмингот во Македонија?

  Јас не сум гејмер, но сепак мислам дека виралноста представува тригер за се повеќе луѓе да стануваат конзументи на одредена игра, во случајов CONQUER.
  Како е прифатен документарецот од тие што не се гејмери?

  Филмот одлично помина кај не-гејмерската публика бидејќи, како што кажав претходно, ова не е 100% гејмерска приказна, туку прикажува една човечка судбина, која е помалку или повеќе секојдневна, така да, повеќето од гледачите се идентификуваат и сочуствуваат со неа.
  Дaли имаш планови да го дистрибуираш филмот и на други фестивали надвор од Македонија?

  Филмот веќе се прикажуваше на повеќе фестивали во Македонија, од кои, Skopje Film Festival, Asterfest i Makedox, испратен е на Македонски филмски фестивал во Нов Зеланд, и моментално сум во преговори филмот да биде прикажан на филмскиот фестивал во Херцег Нови.


  [​IMG]
   
  На Nightmare_f му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Вчера го гледав ова, приказната не ем трогна колку што ги трогнала другите :biggrin
  А филмчето е стварно добро склопено и ефекти и сё, посебно музиката.

  Само можеше Дуле да каже што се случило со мајка му и со другата жена. И не сфатив која беше женската на крајот која го гушкаше, Адријана да не беше?
   
 3. The_countess

  The_countess Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 јуни 2012
  Мислења:
  441
  Допаѓања:
  547
  Да, Андријана е :)
   
  На Selma му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Ме зачуди пошто прво со пократка коса ја покажаа, а послето со собрана коса. :giggle
  Добро нема врска, пак ќе кажам супер склопено е.
   
  На The_countess му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Hkakashi

  Hkakashi Староседелец

  Зачленет на:
  13 јуни 2012
  Мислења:
  1,543
  Допаѓања:
  1,697
  Немам што да кажу, остана без речи.
   
  На The_countess му/ѝ се допаѓа ова.
 6. 990Freak

  990Freak Староседелец

  Зачленет на:
  12 март 2012
  Мислења:
  1,274
  Допаѓања:
  1,911
  Прочита га овој, и почна да га апдејтирам WoW... :D Ќе играм малце после којзнае колко време - 3-4 године :)
   
  На The_countess му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Hkakashi

  Hkakashi Староседелец

  Зачленет на:
  13 јуни 2012
  Мислења:
  1,543
  Допаѓања:
  1,697
  и ја би продужија сс кол оф дјути, онлине, али немам намеру да се врату на такв живот.
   
 8. 990Freak

  990Freak Староседелец

  Зачленет на:
  12 март 2012
  Мислења:
  1,274
  Допаѓања:
  1,911
  Абе добро е нешто да се игра такој, у слободно време. А не верују дека игра може да направи човека да биде зависан од њума...
   
 9. $3Я3|\||)&p&†Y

  $3Я3|\||)&p&†Y Староседелец

  Зачленет на:
  12 мај 2012
  Мислења:
  3,683
  Допаѓања:
  3,863
  Јас на WoW бев ваков .. по цели денови по дома .. не излегував т.е. излегував но многу ретко .. па затоа на серверот кај што играв имав паладин/друид кои беа меѓу најдобрите :) сега ја играм .. но дали еднаш или двапати неделно :)
   
  На The_countess му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Hkakashi

  Hkakashi Староседелец

  Зачленет на:
  13 јуни 2012
  Мислења:
  1,543
  Допаѓања:
  1,697
  Ако седну да играм онлајн, нема враќање, за у слободно време пушту мисие и рокам се до 101 и назад :D
   

Сподели: