Доделување на Оскари 2012

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
the-oscars.jpg


Пред некој ден заврши и 84-тото доделување на оскарите. Годинава домаќин беше Били Кристал, а како презентери на статуетките се појавија многу познати актери како: Том Хенкс, Хали Бери, Анџелина Џоли, Кристијан Бел, Сандра Булок, Крис Рок, Пенелопе Круз, Камерон Дијаз, Џенифер Лоперз, Ема Стоун...
Фаворити за освојување на златните статуетки годинава беа филмот „The Artist“ и актерите Џорџ Клуни за најдобра машка улога и Мерил Стрип за главна женска улога.
За наградата најдобар филм годинава имаше 9 филмови, а најмногу номинации (вкупно 11) доби филмот „Hugo“ на Скорсезе. Веднаш зад него се најде францускиот филм „The Artist“ на Мишел Азанавишес кој беше и прогласен за најдобриот филм на Оскарите 2012.

Останатите добитници на Оскар се:
  • Најдобра женска споредна улога за филмот„The Help“ ја освои Октавија Спенсер.
  • Најдобра машка споредна улога му припадна на Кристофер Пламер за филмот „Почетници“ (кој на 81 година е најстариот добитник на Оскар).
  • За најдобра монтажа беше прогласен филмот „Девојката со тетоважа на змеј“.
  • Најдобар документарец е „Undefeated“. Наградата за најдобар анимиран филм ја зеде „Ранго“, на чие развивање работеше и една македонска екипа.
  • За најдобра филмска музика беше прогласена музиката од филмот „The Artist“.
  • Наградата за најдобро сценарио ја освои Вуди Ален за „Полноќ во Париз“.
  • Наградата за најдобар краткометражен филм ја зеде „The Shore“.
  • Статуетката за најдобра машка улога отиде во рацете на францускиот актер Жан Дежарден за улогата во филмот „The Artist“
  • За најдобра женска улога беше прогласена Мерил Стрип за улогата во филмот „Железната Лејди“
  • Најдобра режија освои Мишел Азанавишес за филмот „The Artist“.
Ја гледавте ли церемонијата на доделување на Оскарите? Ви се допаднаа ли номинациите, и добитниците?
Дали заслужено „The Artist“ го освои оскарот за најдобар филм во 2012?
Според вас кој би бил најдобриот филм на годината?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Ги гледав Оскарите , номинациите горе долу беа добри .... а сепак мислам дека Мерил Стрип стварно заслужи да го земе оскарот , алал нека и е како ја глуми Маргарет Тачер ;)) HUGO го немам гледано ама морам да го видам , зашто успеа да собере неколку оскари :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Од пренесов што го гледам на red carpet за оскарите 2013, само ќе ги издвојам Anne Hathaway од жените и Bradley Cooper од мажите со најдобар изглед. Од номинациите за најдобар филм не сум баш најимпресионирана и се надевам дека ќе победи Silver Lining Playbook, а дека за најдобра женска улога ќе добие оскар Jennifer Lawrence и за најдобра машка улога Bradley Cooper. За споредна женска улога би сакала да добие Anne Hathaway и за жал, Joseph Gordon Levitt не е номиниран, но заслужува оскар за споредна машка улога.
 

Slims

Активен Член
19 април 2012
192
177
43
И мене ми е криво за Levitt, ама сеуште е млад, ќе има многу шанси.
За најдобра главна женска би можела бабичката од Amour да изненади, иако мислам дека им е доволно само онаа за најдобар од не-англиско подрачје, а за споредба женска типувам на Anne Hathaway.
P.S. Brave и Paperman - беше повеќе и од очигледно, ама и заслужено. :sreken
 

Slims

Активен Член
19 април 2012
192
177
43
And the Oscar goes to... It's a tie!
Абе ајде!? о.О
Уште тоа не го бевме виделе..
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Јеееееј Ен си собра оскарче. (party) За најдобра женска улога навивав за Џенифер зошто покрај Наоми Ватс, ниту една не знаев која е. А и ептен слатка ми е, пресимпатична и во тие неколку филмови што ја имам видено, супер си глуми женската. Жал ми е за Бредли, но ајде млад е и верувам дека ќе има уште многу шанси. Плус, Даниел заслужено си го доби оскарот, барем со оглед на филмовите кои беа номинирани. Арго го немам гледано, иако пред да излезе филмот, ми се допадна трејлерот, но скроз заборавив на него. :sram Ајде, денес или утре, обавезно го гледам. Life of Pi според мене е преглуп филм. Знам дека книгата е класика и признавам дека има добри ефекти, но не сакам такви филмови и не знам ни зошто беше воопшто номиниран, а не па ли да собере неколку оскари. И да, што е финтата со оскарот за најдобро едитирање на звук? И двата филма си добија оскарче? (wasntme)
 

Ана-Каренина

Староседелец
25 февруари 2012
998
1,749
1,093
Christoph Waltz алал да му е на човеков го паметам во Inglourious basterds исто од Тарантино феноменално изглуми и си лапна и тогаш оскарче. И Anne Hathaway апсолутно го заслужи оскарот, па тоа каков само глас и глума покажа во Клетници. Јас имам толку да коментирам друго немам гледано баш деновиве ќе планирам да го гледам Argo.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: SaraFighter

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Знаеме ли дека,едни од најпознатите актерски имиња немаат освоено оскар?
Еве неколку од нив.

Леонардо Ди Каприо
Leonardo-DiCaprio-dating-Victorian-model.jpg


Бред Пит
brad_pitt.jpg


Џон Малкович
john_malkovich.jpg


Том Круз
Tom-Cruise-no-visita-a-Suri-desde-hace-mucho-1-620x400.jpg


Џони Дип
depp_1804755b.jpg


Вил Смит
will_smith_415693.jpg


Питер О Тул
peter-otoole.jpg


Кирк Даглас
kirk_douglas.jpg


Ричард Бартон
movies-richard-burton-cleopatra-set.jpg


Џејмс Дин
james_dean.jpg
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Сите оние номинирани кои не добиваат оскар сепак не си одат дома со празни раце.
Добиваат подароци во вредност од 45 000 долари.
Порано добивале повредни подароци но по силните критики од даночните инспектори вредните подароци спаднале на таа сума.
Мегу подароците замислете имало и кондоми,сретства за домакинство,сет за готвење за слабеење ......:D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi