Доброволно дарување на крв

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
До сега три пати имам дарувано крв. Првиот пат во трета година средно, бев меѓу добритеволци што не се плашеа од игли, крв и слично:) Башка и ни следуваа два дена слободни кога сакаме до крајот на годината да ги искористиме. Признавам првиот пат кога давав крв беше од погрешни причини. Но кога помислив дека некому мојата крв помогнала, и дека некој живее бидејќи и мојата крв тече низ неговите вени некако се почувствував семоќно и исполнето.
Вториот пат на факултет исто имаше крводаротелска акција каде нормално се приклучив од вистински причини бидејќи едниствената бенефиција беше задоволството дека сум направила добрина на некој човек. Третиот пат беше претходната година, и знам дека нема да биде последен пат.
Не чувствував замор ниту еднаш, напротив бев полна со енергија. Убаво чувство е, хумано, и воопшто не е болно и не е страшно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Jас 10 пати давав крв и уште не се осетив хумано или задоволно зашто сум спасил животи и yadda yadda yadda. Давав и ќе давам крв само затоа што имам многу еритроцити. Нити ми е гајле кај ќе оди таа крв и дали некој ќе ја пие, ќе се мачка со неа или ќе си вари чај или пак некому би спасила живот, нити пак ќе ми биде.
 

Achernar

Староседелец
31 август 2013
2,564
3,840
1,153
За дарување крв потребно е добар притисок, хемоглобин и најважно сестра која нема да ти направи тетоважа барајќи ти ја вената со игла.
Проверено многу пати.
 

BlackTulip

Староседелец
15 март 2013
628
790
1,103
Пред Нова Година сакав да започнам да дарувам крв, но ме спречи килажата. Прв пат у живот слушнав дека мора да имаш минимум 55 кг (за жени) за да ти дозволат да даруваш.
Јас имам 52 килаа , но хемоглобин 15 и притисокот ми е таман , сум давала крв и со 50 кила, и со 49 првиот пат во средно. Ме имаат вратено и мене и сега си кажувам 55 кила дека имам, макар и да имам 53 која е разликата битно е да си здрав и да се осеќаш здраво, кило две не смениле ако се грижи човек за здравјето.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MissChievous