1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Доберман

Дискусија во форумот 'Домашни миленици' започната од Ivanis, 30 декември 2016.

 1. Ivanis

  Ivanis Нов член

  Зачленет на:
  29 декември 2016
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  1
  Ајде малку да позборуваме за оваа раса :)

  Gordon.jpg
  - Доберманот припаѓа на FCI 2 групата.
  Матична земја на Доберманот е Германија.
  Основач на оваа раса е Karl Fridrih Luis Doberman ... по кого оваа раса го носи името Доберман.

  - Висината на мажјаците е 68 - 72 цм, а висината на женките е 64 - 68 цм.
  Тежината на мажјаците е околу 45 - 50 килограми, а тежината на женките е околу 40 килограми.
  Влакното е кратко.
  Доберманот е признат во црна и кафеава боја.(а се среќава и во бела(Albino) и црна боја.
  albino-animals-3-21__880.jpg
  :)


  - Доберманот е посебно омилен поради непоткупливоста и вероста кон својот сопственик.
  Многу е внимателен и претпазлив, и работата на куче чувар и заштитник на семејството ја сваќа многу сериозно.

  - Доберманот е куче со многу голема интелегенција, се наоѓа помеѓу 10_те најинтелегентни раси, многу брзо учи и сваќа.
  Многу е темпераментен, и потребно му е многу движење и трчање за да си ја потроши енергијата.

  - Доберманот не е куче за секого, и неможе секој да го чува.
  Потребна му е цврста рака и доследен водач.
  VitoVictorDelRioBianco_06.jpg
  water-pic-4.jpg
  Oscar z Padoku 19 months.jpg maximdialtobello_zps8f8c0362.jpg
  oscar_3years.jpg
   
  На ScoobyDoo му/ѝ се допаѓа ова.
 2. BioTrpe

  BioTrpe Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 октомври 2015
  Мислења:
  252
  Допаѓања:
  173
  Како мислиш основач на оваа раса??
  Непоткупливоста, внимателноста, интелигенцијата си зависи до самото куче, не до расата .. Зарем не си видел глуп човек и паметен човек (помегу иста раса) ..
  Безмислено е да се категоризираат животните по боја на кожата, влакно, интелигенција итн.
  За трошење на енергија, ако ти седи врзано во двор секако дека ке биде агресивно, па дури и ние лугето кога сме по 24 саата на кревет (компјутер) ни треба некој вид физичко трошење на енергијата ..
  Сум имал и кучиња и мачиња и други "миленици" од исти раси, па некое е било по трапаво, по паметно, по агресивно, што не значи дека секој доберман е интелигентен, добар чувар и тако даље од горе наведените
   
  #2 BioTrpe, 2 јануари 2017
  Последна промена: 2 јануари 2017
  На malo му/ѝ се допаѓа ова.
 3. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Собирал кучиња и во контролирани услови ги размножувал за да направи раса со посакуваните карактеристики. Расата не е настаната "во природа" туку со контролирано вкрстување.
  Не рече никој дека секоја единка е иста ама генерално се интелигентни кучиња.
   
  На BioTrpe и Ivanis им се допаѓа ова.
 4. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  731
  Допаѓања:
  121
  Мили кучиња сите ги сметаат за страшни и лоши ама наптротив
   
  На BioTrpe му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: