Дневникот на една бринета

Natenceto

Староседелец
6 март 2012
1,031
1,193
1,123
Скопје
Сторија без наслов која ми стои во компјутерот, незнам како да ја напишам. Страници изпишани.
ден. Вторник ( 20.06.2012)

Веќе е 12часот,се будам мислејќи дека е 7часот. Боже, пола ден го имам поминато во спиење. Што ќе правам јас вака? Просто обичен ден,топло и топло. Да сум некаде на море би станала во 8часот, си мислам дури што правам јас,какво е ова темпо, како ли вака во иднина ќе се справам со многу спиење. Тогаш барем ќе идам на работа, ќе чувам дете, ќе перам, пеглам,ќе бришам туѓи г**на со еден збор - домаќинка. Уф, пак истото темпо пак истите прашања, ме мрзи дури и да си ги измијам забите и да се спастрам како девојка. Ме мрзи дома да заличам на човек, седам во пижами и веќе не сум таа што бев. Знаев да се дотерам кога некој ќе ни дојдеше на гости, знаев да сварам кафе на баба ми, веќе и тоа ме мрзи да го правам. Како станав ваква, неподнослива? Велат период е ќе помине... само дали времето ќе помине, сеќавањата ќе останат.
И велам на мајками досадно ми е, таа само прави фаца. Како да се навикнам на овденешниот живот, село, кокошки,крави, телиња. Нема жив човек да пројде. Лето е бре, кој не дочекал, уште колку ќе чекам јас да си поминам на раат како што треба? Сите пијат, лудуваат, се забавуваат, се муваат, јас дома. Денеска си мислам ајде ќе биде нов ден, но не е. Никој не те разбира. Прв пат во животов мој останав сама. Да САМА факт. Сфатив што значи осаменост, сигурно сум луда кога сум мислела дека е многу убаво да си сам. Секој ти вели ела со нас, но секој ти мисли лошо. Ништо не е бесплатно.Сфатив животот е к***а.Тешко е? Тешко е брате, да си сам, да идеш секој ден со исто темпо,да немаш на кого да се исплачеш,да не смееш дома да писнеш. Колку е само сурово, во еден момент мислиш така во другиот си среќен. Убава среќа ме пратеше едно време, сега и тоа е уништено. Можеби човек ќе рече депресивна си? Не сум, само тоа е моето сфаќање за овој живот.Паклено добар живот. Што по ѓаволите се случува? Уште колку ќе ги учиме добрите и лошите страни на животот, уште колку тестирања треба да поминеме, за да имаме среќен живот? Уште колку,ах ќе полудам. Не можам веќе вака, морам да се сменам. Гледам на тајмлине каква сум била пред 3 години и каква сум сега, Боже лоша сум знам. Неможам да се променам преку ноќ, помогни ми да ги надминам сите очекувања, помогними да го играм патот на судбината, да бидам таа што бев - подобрата јас која им помагаше на сите, а сепак ја исмеваа. Добро ми беше,признавам тогаш барем имав 1 другарка.
И така, секој ден поминат на компјутер, додека не те заболат очи, бујам како будала чекајќи некој да ми коментира, лајкне или пише на чат. Пијам вода немам паре за сок, а сепак водам живот пред компјутер. Кога подобро ќе размислам поубав ми беше животот кога бев мала. Незнаев за љубов, немав дечко, немав нервози, едноставно бев мирна во себе.
 

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Стилот на пишување не ми се допаѓа, ама пораката во главно е ок.
Морам да признаам дека малку ми е контрадикторен текстот...во еден момент добивам впечаток дека ти се допаѓа тој начин на живот, низ виртуелни дружби зашто очигледно сама си го направила таков, а од друга страна како едвај да чекаш да се промени, да процветаш а не превземаш ништо околу тоа.

Пошто реално дремењето пред монитор, нема да те направи среќна, освен илузорно задоволна, моментално насмеана поради некои виртуелни дешавки, што на крајот од денот не ја прават исполнетоста и вистинската среќа.

Како и да е, ќе речам пак, суштинската порака на напишаното ако ништо друго барем ја отсликува реалноста на мнозинството, кои го сонуваат својот хепи енд исклучиво низ виртуелни призми.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Natenceto

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
Стилот на пишување не ми се допаѓа, ама пораката во главно е ок.
Морам да признаам дека малку ми е контрадикторен текстот...во еден момент добивам впечаток дека ти се допаѓа тој начин на живот, низ виртуелни дружби зашто очигледно сама си го направила таков, а од друга страна како едвај да чекаш да се промени, да процветаш а не превземаш ништо околу тоа.

Пошто реално дремењето пред монитор, нема да те направи среќна, освен илузорно задоволна, моментално насмеана поради некои виртуелни дешавки, што на крајот од денот не ја прават исполнетоста и вистинската среќа.

Како и да е, ќе речам пак, суштинската порака на напишаното ако ништо друго барем ја отсликува реалноста на мнозинството, кои го сонуваат својот хепи енд исклучиво низ виртуелни призми.


ете такви сме ние отворени за велелепни критики за се што е ново што отскокнува од стандардната монотона шема која не фаќа секој ден, добро до кога ќе одиме со вакви критики и со вакви квази експертски мислења, по сите области па сега еве и во литературава.
Еден литературен обид на едно девојче се критикува се анализира како да станува збор за некоја “експертска анализа“ од некоја си експерт (која анализа :giggle) човече од некој си познат поет писател. Кои дела ги имаш па да даваш критики !!!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Natenceto

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
ете такви сме ние отворени за велелепни критики за се што е ново што отскокнува од стандардната монотона шема која не фаќа секој ден, добро до кога ќе одиме со вакви критики и со вакви квази експертски мислења, по сите области па сега еве и во литературава.
Еден литературен обид на едно девојче се критикува се анализира како да станува збор за некоја “експертска анализа“ од некоја си експерт (која анализа :giggle) човече од некој си познат поет писател. Кои дела ги имаш па да даваш критики !!!
Почнувам да мислам дека се опседнуваш со мене, ми ласка во секој случај.(wasntme)
Освен што имаш вокабулар скован во некоја локална биртија, фрустрациите ти се хм...оверлоудед.
Во секој случај, тука веќе не можам да ти помогнам исто како што ти не можеш да го спречиш МОЕТО право на личен став ;)
 

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
Почнувам да мислам дека се опседнуваш со мене, ми ласка во секој случај.(wasntme)
Освен што имаш вокабулар скован во некоја локална биртија, фрустрациите ти се хм...оверлоудед.
Во секој случај, тука веќе не можам да ти помогнам исто како што ти не можеш да го спречиш МОЕТО право на личен став ;)

твојот стил и речник на пишување зборува за тоа каква конфузна личност си самата ти, и до кое ниво ти се твоите лични фрустрации, со етикети и лични навреди нема да стигнеш никаде, али фала богу има институции задолжени за помош па можеш да се обратиш таму ;), а за да кажеш свој личен став треба да имаш добра интелектуална подлога, за вакви паушални дискусии можеш да водиш само на парк кај играат пензионерите шах, само не знам колку и тие би ти ги слушале твоите “интелектуални“ напливи :giggle
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Natenceto

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
твојот стил и речник на пишување зборува за тоа каква конфузна личност си самата ти, и до кое ниво ти се твоите лични фрустрации, со етикети и лични навреди нема да стигнеш никаде, али фала богу има институции задолжени за помош па можеш да се обратиш таму ;), а за да кажеш свој личен став треба да имаш добра интелектуална подлога, за вакви паушални дискусии можеш да водиш само на парк кај играат пензионерите шах, само не знам колку и тие би ти ги слушале твоите интелектуални напливи :giggle
Добро :)
А сега сврти се на другата страна и пробај да се разбудиш. :giggle
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati