Детето само ќе си го одреди родот?

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,565
7,174
1,153
Big Sur
Пред малку ја прочитав статијава за тоа како Емили Ратајковски не сака да кажува што пол ѝ е детето бидејќи самото ќе си го одредело тоа кога ќе наполнело 18 години.
Е сега, малку проблем е што полот е биолошки и детето може самото да си го одреди само родот кога ќе потпорасне.
Како и да е, оваа појава не е нова и многу деца се конфузни околу својот род, посебно во тинејџерските години, кога пробуваат да се пронајдат себеси и да се изградат ко индивидуа. Тоа е посебно истакнато последниве години, што мислам дека се должи на поголемата слобода да се искажеш без да бидеш нападнат (многу). И порано имало луѓе кои не се чувствувале свои со полот, но сметам дека биле премногу преплашени да го признаат тоа.
Ако сте го гледале The Danish Girl, сигурна сум дека не сте останале рамнодушни на приказната. Знам дека јас не бев.
Имаме доста познати личности кои направиле целосна транзиција, пример Чез Боно и мејкап артистката Ники де Јагер (nikkietutorials), која уште од мала знаела дека е девојче заглавено во машко тело и нејзината мајка 100% ја поддржувала во нејзината одлука.
Мене ова ми е фер, искрено. За многу луѓе е претешко да признаат дека се геј, посебно во нашево општество, а не можам да замислам па како би било ако некој каже дека е трансродов. Не знам, сметам дека имаме паметна и напредна младина, но уште се побројни оние другите, кои се спремни да линчуваат ако некој не се однсеува хардкор стереотипно според полот со кој се родени.
Од друга страна пак, сметам дека некои, за да бидат ептен политички коректни во очите на јавноста, малку и забегуваат.
Нема ништо лошо во тоа да кажеш на другите и на самото дете дека океј, роден/а си машко/женско, но ако некогаш во животот се почувствуваш поинаку, сакам да знаеш дека ќе те поддржам во одлуката. Едноставно е.
Сметам дека втурувањето пол, род, сексуална ориентација, боја на кожа, класи, итн. на детето уште од мали нозе, му ствараат само конфузија. Децата само сакаат да си играат, не ги интересира со кого.
Единствено малку смешно ми паѓаше на Тамблр кога читав тинејџери што се идентификуваат ко верверици, кактуси, лисици, итн. Но, веројатно е само период бидејќи имаше и многу што им беше смешно што пишувале пред некоја година.

Како и да е, кое е вашето мислење за овие полови/родови норми?
Би го поддржале ли вашето дете доколку каже дека е трансродово?
 
Последна промена:

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,099
5,640
1,683
Disco
Пред малку ја прочитав статијава за тоа како Емили Ратајковски не сака да кажува што пол ѝ е детето бидејќи самото ќе си го одредело тоа кога ќе наполнело 18 години.
Е сега, малку проблем е што полот е биолошки и детето може самото да си го одреди само родот кога ќе потпорасне.
Како и да е, оваа појава не е нова и многу деца се конфузни околу својот род, посебно во тинејџерските години, кога пробуваат да се пронајдат себеси и да се изградат ко индивидуа. Тоа е посебно истакнато последниве години, што мислам дека се должи на поголемата слобода да се искажеш без да бидеш нападнат (многу). И порано имало луѓе кои не се чувствувале свои со полот, но сметам дека биле премногу преплашени да го признаат тоа.
Ако сте го гледале The Danish Girl, сигурна сум дека не сте останале рамнодушни на приказната. Знам дека јас не бев.
Имаме доста познати личности кои направиле целосна транзиција, пример Чез Боно и мејкап артистката Ники де Јагер (nikkietutorials), која уште од мала знаела дека е девојче заглавено во машко тело и нејзината мајка 100% ја поддржувала во нејзината одлука.
Мене ова ми е фер, искрено. За многу луѓе е претешко да признаат дека се геј, посебно во нашево општество, а не можам да замислам па како би било ако некој каже дека е трансродов. Не знам, сметам дека имаме паметна и напредна младина, но уште се побројни оние другите, кои се спремни да линчуваат ако некој не се однсеува хардкор стереотипно според полот со кој се родени.
Од друга страна пак, сметам дека некои, за да бидат ептен политички коректни во очите на јавноста, малку и забегуваат.
Нема ништо лошо во тоа да кажеш на другите и на самото дете дека океј, роден/а си машко/женско, но ако некогаш во животот се почувствуваш поинаку, сакам да знаеш дека ќе те поддржам во одлуката. Едноставно е.
Сметам дека втурувањето пол, род, сексуална ориентација, боја на кожа, класи, итн. на детето уште од мали нозе, му ствараат само конфузија. Децата само сакаат да си играат, не ги интересира со кого.
Единствено малку смешно ми паѓаше на Тамблр кога читав тинејџери што се идентификуваат ко верверици, кактуси, лисици, итн. Но, веројатно е само период бидејќи имаше и многу што им беше смешно што пишувале пред некоја година.

Како и да е, кое е вашето мислење за овие полови/родови норми?
Би го поддржале ли вашето дете доколку каже дека е трансродово?

Која е таа емили ратајскоски?!
Има разлика меѓу социјален конструкт (припаѓање на нација, етнос, религија) и биолошка припадност (пол, вид, врста, раса).

Зошто на 18, зошто не на 17 или 19, кој е тој арбитрарен број години и како ќе одлучи? До 18 ќе биде во родово лимбо детето па коа наполни 18 ќе воскликне ЈАС СУМ ЖЕНААА! Сериозно на запад, од немање вистински егзистенцијални проблеми забегуваат во декаденција. Поради тоа мислам дека рандом напади од џихадисти се најмалку кое декадентниот запад заслужува, но тоа е друга, контроверзна тема.
Секогаш сум исмевал родови стереотипи и ќе продолжам да го правам тоа, но другата крајност со вакви, рака на срце злочиначки идеи ми се повраќа. По скандинавија и слични места на деца давале розефки облеки а на женски темноплави пошто ете, на женски деца давале играчки како тенкови, пиштоли а на машки барбики, мислам сето тоа е за стрелање.
На еден друг форум, има тема Втора светска војна која била започната пред 10 години и има некои 80 страни, ниту едно едино мислење не е од женска особа.
Од друга страна тема на домашни миленици може 80% мислења се од женски особи.
Постои јасна биолошка разлика во перцепцијата на светот помеѓу машко и женско и тоа е ствар на биологија а не на избор на 18 години.

Транссексуалците ги подржувам бидејќи нивна цел е да бидат стрејт односно да не престанат со склоност кон сексуални аномалии и физички да бидат она што се умствено а тоа е обратно од дадената ситуација со раѓање. Имаше некое бизарно инфо дека во Иран операциите за промена на пол биле бесплатни односно на товар на фонд што ме изненади имајќи предвид за какво општество се работи.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,565
7,174
1,153
Big Sur
Па, мислам дека многумина мешаат род и пол што е (или мислат дека е исто), па затоа настанува вака каша-попара.
Мене општо спомнав дека ми пречи кога детето го гњават од мали нозе со за него (и во тој момент) непотребни информации, поделби, мислења.
Еве што имаше по Инстаграм црни дечиња како ги сликаат со тупаниците во вис за БЛМ. Тоа едвај две години, блек пауер демек нешто, па кажи мама што си ти... претерано се внесени во некаква политичка коректност и барање влакна во јајце, што навистина се деградира поентата на проблеми кои сериозно треба да се разгледаат и сменат.
Да земе само некој Јоханес да си го слика детето со испружена дланка во вис, е тогаш ќе е весело.
Нејсе, навистина нема потреба да го буниш детето уште од најмала возраст.
Замислувам како до 18 ќе го чуваат со пола долга коса, пола кратка, едното уво со обетка и до 18 да се шминка само на едната половина, дури да реши како повеќе си се допаѓа. :D
Или ко дете го запишуваат во училиште и сирото не знае во кое вц да оди пошто на 18 ќе избирало.
I meannn.....
Веќе кон 6-7 години имаш некоја минмална претстава дека постоиш и дека имаш некои детски интереси. Било кои наметнувања и попувања пред таа возраст треба да се сметаат за child neglect/abuse.

Зошто 18, претпоставувам пошто тогаш земаат лична карта, па демек тогаш и официјално ќе може да се пише како кој род се чувствува. Иако можат возачка и на 16 да земат, ама веројатно ќе ѝ чека детето. :D
Инаку типката ја имаше голежлива во оној спотот Blurred Lines пред неколку години и имаше мала улога во Gone Girl. Толку е моето познавање од нејзините лик и дело.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,099
5,640
1,683
Disco
Па, мислам дека многумина мешаат род и пол што е (или мислат дека е исто), па затоа настанува вака каша-попара.
Мене општо спомнав дека ми пречи кога детето го гњават од мали нозе со за него (и во тој момент) непотребни информации, поделби, мислења.
Еве што имаше по Инстаграм црни дечиња како ги сликаат со тупаниците во вис за БЛМ. Тоа едвај две години, блек пауер демек нешто, па кажи мама што си ти... претерано се внесени во некаква политичка коректност и барање влакна во јајце, што навистина се деградира поентата на проблеми кои сериозно треба да се разгледаат и сменат.
Да земе само некој Јоханес да си го слика детето со испружена дланка во вис, е тогаш ќе е весело.
Нејсе, навистина нема потреба да го буниш детето уште од најмала возраст.
Замислувам како до 18 ќе го чуваат со пола долга коса, пола кратка, едното уво со обетка и до 18 да се шминка само на едната половина, дури да реши како повеќе си се допаѓа. :D
Или ко дете го запишуваат во училиште и сирото не знае во кое вц да оди пошто на 18 ќе избирало.
I meannn.....
Веќе кон 6-7 години имаш некоја минмална претстава дека постоиш и дека имаш некои детски интереси. Било кои наметнувања и попувања пред таа возраст треба да се сметаат за child neglect/abuse.

Зошто 18, претпоставувам пошто тогаш земаат лична карта, па демек тогаш и официјално ќе може да се пише како кој род се чувствува. Иако можат возачка и на 16 да земат, ама веројатно ќе ѝ чека детето. :D
Инаку типката ја имаше голежлива во оној спотот Blurred Lines пред неколку години и имаше мала улога во Gone Girl. Толку е моето познавање од нејзините лик и дело.

Нешто као оној неологизмот "инфлуенсерка" ? (whatever that stands for, cant get it)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra