Детето-желка сега може да има нормално детство

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
detezelka1.jpg
Дидие Монталво од Колумбија ја имаше болеста Congenital Melanocytic Nevus , по што го доби прекарот „дете-желка“.
Овие несреќни денови се зад шест годишното момче , бидејќи тим на англиски хирурзи се реши да му направи операција на момчето.
Малиот Дидие имал малигнен израсток на грбот предизвикан од Congenital Melanocytic Nevus, што дури наликувал на оклоп од желка.
Покрај болка и некомфорност, израстокот го спречувал и растот на детето, па по повеќе пластични операции, израстокот на Дидие е целосно отстранет.
Сега тој може да има среќно и нормално детство како и секое друго дете.

Во Пакистан се роди бебе со шест нозе

bebenoze1.jpg
Бебе во Пакистан се роди со 6 нозе поради генетско заболување.
Лекар од клиниката, кој побара анонимност, појасни дека малформацијата на детето е резултат на исклучително ретко генетско заболување, кое погодува едно на милион бебиња во светот.
Семејството е сиромашно и нема доволно средства за да обезбеди лекување на бебето.

Сведоци сме на многу вакви случаеви кај деца коишто се раѓаат со некакви деформитети..
Уште пожалосно е па,кога ќе прочитам дека семесјтвата немаат пари за лекување на истите.
Сте помислиле ни некогаш што ако и моето дете се роди вакво? Што доколку му фали нешто и не е како сите нормални деца?
Или доколку уште при бременост се воочи некој поголем проблем ,дали мислите дека подобро решение е да се абортира детето,отколку да биде инвалид цел живот,или да има било каков друг проблем..?
Еден пример ќе ви кажам,мајка ми вчера ми кажа дека некоја млада жена што била бремена (незнам точно во кој месец од бременоста) и кажале дека рбетот на детето не е во ред и дека детото цел живот ќе биде инвалид ,па прифатила да и ставаат провокации да го роди и да го фрлат,за да не го носи за џабе во себе а и тоа да не се мачи со таков живот..
Би направиле такво нешто? Подобро да се спречи отколку да се лечи(а можеби и нема да се излечи?!) ?
Сите имаме желби , кој машко,кој женско,кој 2,кој 3...пред се ќе кажам нека бидат живи , здрави ,нормални,па какви ќе ги даде Господ такви..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini and Scars31

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
Дефинитивно сум за абортирање на малформирани фетуси.
Тоа суштество никогаш нема да има среќен живот, а покрај него ќе ги унесреќи и родителите (колку и да го сакаат, тоа дете ќе биде доживотен проблем, да не се лажеме) а посебно ќе бидат унесреќени неговите браќа/сестри, затоа што ќе имаат недостаток на внимание од родителите.
 

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
А ова, дете родено без мозок? (worried) Греотка е што го одржуваат во живот...

Па не можат да го убијат. Способно е само да дише, и се додека е така, ќе живее.
Сепак, ја осудувам на секаков начин мајката ако знаела пред да го роди, а сепак го родила.
Ова суштество не живее, само се измачува.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: LMFAO, Scars31 and Aaliyah

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Па не можат да го убијат. Способно е само да дише, и се додека е така, ќе живее.
Сепак, ја осудувам на секаков начин мајката ако знаела пред да го роди, а сепак го родила.
Ова суштество не живее, само се измачува.

Живее со помош на медицинска помош, како што кажуваат секој ден триста чуда му даваат. На крајот на краиштата, нема мозок, не е свесно дека живее, на некој начин е "растение". Можат да го убијат, не би убиле вистински човек, според мене.
 

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
Живее со помош на медицинска помош, како што кажуваат секој ден триста чуда му даваат. На крајот на краиштата, нема мозок, не е свесно дека живее, на некој начин е "растение". Можат да го убијат, не би убиле вистински човек, според мене.

Сосема е неважно колку е ,,вистински,, човекот и животното. Прашањето е од етичка природа, а не медицинска. Чувствува ли болка? Најверојатно да. Всушност, не знам, со оглед на тоа дека ,,нема мозок,, не знам дали е способно да перцепира болка.

Сепак, еутаназијата е нелегална, единствен начин да го убијат е да го исклучат од апарати (што и ќе го направат, кога ќе престане само да дише). Меѓутоа, сега е касно - требало да биде абортирано.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Па може темава да се преименува во нешто ко „Деца со малформации“ или не знам, да биде општа дискусијата.
Инаку многу ми е јадно што преретки се оние доктори што ќе се нафатат бесплатно да направат операција.
Арно му е кога зема мито по 1000 евра за ништо, а за операција што ќе направи нечии животи посреќни, не му се мрда. Паразити едни.
А за бебиња како што се ова без мозок или она со 6 нозе што нема за операција, па мајку му, ако веќе при бременоста дознале што е и како е, поштеди се и себе од бидување вечен роб, поштеди го и детето од тоа да седи како собно растение, тешка одлука е да, ама сите животи ќе ги уништи вака. Плус родителите нема вечно да живеат, па да се грижат за него, на нив ќе им треба некој за нив да се грижи.
 

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Се прашвам вие да се родевте со некоја аномалија, дали ќе ви беше мило некој да ве убие? Или ваше дете..? Кај отиде светов у пм...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Се прашвам вие да се родевте со некоја аномалија, дали ќе ви беше мило некој да ве убие? Или ваше дете..? Кај отиде светов у пм...

Да сум родена со 6 нозе? Ќе ги мразам моите што не ме убиле кога сум била бебе.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TheKitten