Десерти

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Not sure дека ова е десерт а секако не е баш рецепт, повеќе редослед по кој се консумираат наведените ствари. Не е замена за утринско кафе (иако би можело да биде, повремено) повеќе е онака, од ќеиф, рандом.

1.Марципан чоколатца (3-4 парчиња)

image-130636.jpg


Интензивен вкус, нешто најдобро од кондиторски производи што сум пробал. Има посебни пакувања (мислам дека 12 се 75 ден, немачки некои) а има и во вид на Ритер чоколадо.

2.Црн чај а.к.а руски, индиски, цејлон. (300мл вода, две а би рекол и три лажички чај)

2770483-235758-cup-of-black-tea-isolated-on-black-background.jpg


Можеби најдобиот чај евер, по мое субјективно мислење. Чај кој може да замени кафе, многу кофеин и специфичен вкус и мирис. Во случајов не треба да се става шеќер или мед туку да се пие како што е.

После јадењето на секое колаче марципан се пие по троа од чајот. Кој што има една чудна особина а тоа е скроз да го избрише вкусот на марципанот од вашата уста. Така да следното колаче ќе биде нов tasty treat како да не сте каснале воопшто. :gladenИ така до крај. Затоа не се става шеќер во чајот.

Опционално :

3. Камел цигари, може фул, може и лајт. Туркиш-американ тобако. Една би била доволна за ритуалот :)

0530-business-camel_full_600.jpg


По можност да не е косовски или босански плагијат, ако имате раја која патува фри-шоп е најдобра верзија. Ако не може било која цигара, нормално.

Enjoy (inlove)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

dusica3

Нов член
22 август 2014
27
4
3
27
Сакам да прашам дали некој ги има правено оние бомбици на кои ги се става степ и искачаат во боја. Ако знае некој нека пише рецепт
 

MATEJA

Член со 30 казнени поени
29 мај 2014
280
247
353
Сакам да прашам дали некој ги има правено оние бомбици на кои ги се става степ и искачаат во боја. Ако знае некој нека пише рецепт
podobro napravi si ja trojo zadovolstvo tortta otkolku niv isto ti e rabota
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: dusica3

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
971
1,133
Омилен десерт ми е се што има чоколадо. Чоколадна торта, чоколаден колач, чоколадо и сладолед :D
 

bluebell

Истакнат Член
12 јануари 2022
73
24
108
28
Сакам вафли, чоколади, шеќерпаре, трилече, тулумби, солени палачинки.