Денес ме насмеа... | Црнобело Форум

Денес ме насмеа...

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,653
1,683
Normandy
Тоа е кога ќе се збуниш зашто си дошол и забораваш дека поддржувате иста кауза.
Ама и QAnon маичето и јасно ти е. :zelen Бил наводно говорников дел од разузнавачка служба (според него) некогаш. Значи знае што збори, нали.
Жена уметница па... не знам, арт е клипов. Штета нема видео од почеток до крај. :(
Да не беше коронава толку заразна, ова ќе беше убер за потсмев и сатира, Вака, овие ликови сите собрани на едно место во период кога бројките од ден на ден се со троцифрен пораст, работава треба да е под сериозна размотра на психолозиве и социолозиве. Деликвентиве не сфаќаат дека се под каузата на рапидно ширење на дезинформации и лажни вести па оттаму и бројките на новозаразени (ради глупоќа и недоволна информираност). Ма уствари овие ништо не сфаќаат, само истураат исфрустрираност од минатите локдауни.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,515
1,183
Big Sur
Да не беше коронава толку заразна, ова ќе беше убер за потсмев и сатира, Вака, овие ликови сите собрани на едно место во период кога бројките од ден на ден се со троцифрен пораст, работава треба да е под сериозна размотра на психолозиве и социолозиве. Деликвентиве не сфаќаат дека се под каузата на рапидно ширење на дезинформации и лажни вести па оттаму и бројките на новозаразени (ради глупоќа и недоволна информираност). Ма уствари овие ништо не сфаќаат, само истураат исфрустрираност од минатите локдауни.
Ех, со какви се расправам скоро секојдневно, ама линкот од некој српски анонимус што се снимал во подрум им ги открива сите тајни на универзумот и нема тука место за двоумење. :'))

За денешна смешка, видеово.
Пинг @Outrider, омилената од омилениот.
 
  • Haha
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider and Saladin

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,396
5,901
1,683
Disco
Знаете дека ве почитувам како личности, но некако трогателна ми е вашата верба во фиромскиот систем, во ова општество и во политичарите кои одеднаш се загрижија за вашето здравје.
Кога тоа започнавте да им верувате на почитичариве, кој беше тој момент кој ве премисли?!


Ако некој може да одговори, пошто ете протестите не чинеле, колку маска уствари штити од вирусни аеросолни преноси на болест?
На кој начин се добиваат бројките
За точно утврдување од што умрел некој потребна е аутопсија заедно со специфичен тест за одредениот вирус, микроскопска анализа. Сега имаме ситуација каде секој кој има повишен ЦПР се смета за коронаш.
Одненадеж исчезнаа сите сезонски мутации, сите остали вирусни па и бактериски инфекции.
Дури по аеродроми мереле температура. Која што се повишува од 1001 причина али не е битно, ако имаш 37,2 тогаш си коронаш.
По аптеки се продаваат DIY тестови за 700 денари кои инстант кажуваат дека си позитив или негатив :D

Дали можете да ми објасните како се доаѓа до бројката на умрени со која не тормозат секој ден?
Би бил благодарен на одговори.


Во Париз околу 400.000 протестанти марширале против фашизацијата на државата ради ковид.
Во остатокот на Франција над МИЛИОН луѓе.


Ретки се земјите каде што не се протестирало, Северна Кореја и Сауди Арабија и некои слични.
Протестите во фиром се гола вода. Во Холандија имаше 250К народ, жестоки судири со полиција, солзавец, водени топови.
Мејнстримот некако слабо информира за овие глобални протести во кои учествувале десетици милиони луѓе.

Мене матичниот лекар, феноменален доктор кој оди неколку пати годишно на конференции, специјалист нефролог to boot, ми рече дека ова све е тешко срање и дека во никој случај не треба да се тестирам или вакцинирам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,515
1,183
Big Sur
Знаете дека ве почитувам како личности, но некако трогателна ми е вашата верба во фиромскиот систем, во ова општество и во политичарите кои одеднаш се загрижија за вашето здравје.
Кога тоа започнавте да им верувате на почитичариве, кој беше тој момент кој ве премисли?!


Ако некој може да одговори, пошто ете протестите не чинеле, колку маска уствари штити од вирусни аеросолни преноси на болест?
На кој начин се добиваат бројките
За точно утврдување од што умрел некој потребна е аутопсија заедно со специфичен тест за одредениот вирус, микроскопска анализа. Сега имаме ситуација каде секој кој има повишен ЦПР се смета за коронаш.
Одненадеж исчезнаа сите сезонски мутации, сите остали вирусни па и бактериски инфекции.
Дури по аеродроми мереле температура. Која што се повишува од 1001 причина али не е битно, ако имаш 37,2 тогаш си коронаш.
По аптеки се продаваат DIY тестови за 700 денари кои инстант кажуваат дека си позитив или негатив :D

Дали можете да ми објасните како се доаѓа до бројката на умрени со која не тормозат секој ден?
Би бил благодарен на одговори.


Во Париз околу 400.000 протестанти марширале против фашизацијата на државата ради ковид.
Во остатокот на Франција над МИЛИОН луѓе.


Ретки се земјите каде што не се протестирало, Северна Кореја и Сауди Арабија и некои слични.
Протестите во фиром се гола вода. Во Холандија имаше 250К народ, жестоки судири со полиција, солзавец, водени топови.
Мејнстримот некако слабо информира за овие глобални протести во кои учествувале десетици милиони луѓе.

Мене матичниот лекар, феноменален доктор кој оди неколку пати годишно на конференции, специјалист нефролог to boot, ми рече дека ова све е тешко срање и дека во никој случај не треба да се тестирам или вакцинирам.
Не знам, можеби е пошто блиска особа со мало бебе не ти се борела за воздух и не си слушал како фамилијата плаче за познаник кој од здрав, прав човек, за неколку дена скоро и да не му се гледа плуќата на рентген снимките и умира (не дај Боже и да дознаеш), па делува подалечно. Јас имав прилика да слушам од прва рака и тоа не од припрости луѓе што патат за внимание или некој да им нудел пари да ги пишат дека се од Ковид и не знам што.
Секако дека многу ствари се булшит, бројките се неточни до бола, но ставено на кантар, последиците ги јадеме повеќе од овие што се најпрости, а најгласни.

Јас никогаш не сум рекла (ни ќе речам) дека имам доверба во нашето здравство или политичарите. Не сум гледала ниту еден прес на Венко од самиот почеток, па да пратам што тресе (и тоа што имам видено, се побива сам себе), ниту пак се вакцинирав и пазам пошто некој политичар апелирал.
За лечење попрво ќе верувам на Брацо со погледон отколку на 90% лекари овде. За среќа, вакцината не е измислена од нашиве и веќе 2 билиони народ е целосно вакциниран и сум океј со својот избор.
Маската ми е godsent за да не дишам смрдљаци во околина - нешто што отсекогаш сум мразела, така да јас би ја оставила задолжителна засекогаш во затворени простории. Пола влезови по зградите смрдат на ѓубре, а пола раја смрди од устата ко да го изела тоа ѓубре, па и ти се внесува во фаца и плука кога збори. Нека, ќе си носам.

Меркиве со сертификати се срање, тука нема што да дискутираме. Секој нека прави по свое убедување и нека си сносува евентуални последици. Со ова видовме само доказ плус за колку раја си се посра на зборот поради кафана пошто по Тетово, Гостивар и Скопје имаше тепачки за да ги боцнат.
Тоа е дебилното и заслужува потсмев. Заслужува потсмев и тој т.н. Мајк Тајсон од видеото што го постирав пошто е фул пакет морон - од QAnon маичето, преку рамноземјаштво, античко ДПМНЕ, бил разузнавач демек едно време... well, сфаќаш за што тип се работи. Дошле на протест да зборуваат на иста тема, оваа се качува да чита поезија, се испотепаа кој прв ќе се бламира и заборавија зошто дошле. Ако тоа не е максимум фиром, не знам.
За што и да беше протестот, случката ќе беше за потсмев. (think)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,396
5,901
1,683
Disco
Не знам, можеби е пошто блиска особа со мало бебе не ти се борела за воздух и не си слушал како фамилијата плаче за познаник кој од здрав, прав човек, за неколку дена скоро и да не му се гледа плуќата на рентген снимките и умира (не дај Боже и да дознаеш), па делува подалечно. Јас имав прилика да слушам од прва рака и тоа не од припрости луѓе што патат за внимание или некој да им нудел пари да ги пишат дека се од Ковид и не знам што.
Секако дека многу ствари се булшит, бројките се неточни до бола, но ставено на кантар, последиците ги јадеме повеќе од овие што се најпрости, а најгласни.

Јас никогаш не сум рекла (ни ќе речам) дека имам доверба во нашето здравство или политичарите. Не сум гледала ниту еден прес на Венко од самиот почеток, па да пратам што тресе (и тоа што имам видено, се побива сам себе), ниту пак се вакцинирав и пазам пошто некој политичар апелирал.
За лечење попрво ќе верувам на Брацо со погледон отколку на 90% лекари овде. За среќа, вакцината не е измислена од нашиве и веќе 2 билиони народ е целосно вакциниран и сум океј со својот избор.
Маската ми е godsent за да не дишам смрдљаци во околина - нешто што отсекогаш сум мразела, така да јас би ја оставила задолжителна засекогаш во затворени простории. Пола влезови по зградите смрдат на ѓубре, а пола раја смрди од устата ко да го изела тоа ѓубре, па и ти се внесува во фаца и плука кога збори. Нека, ќе си носам.

Меркиве со сертификати се срање, тука нема што да дискутираме. Секој нека прави по свое убедување и нека си сносува евентуални последици. Со ова видовме само доказ плус за колку раја си се посра на зборот поради кафана пошто по Тетово, Гостивар и Скопје имаше тепачки за да ги боцнат.
Тоа е дебилното и заслужува потсмев. Заслужува потсмев и тој т.н. Мајк Тајсон од видеото што го постирав пошто е фул пакет морон - од QAnon маичето, преку рамноземјаштво, античко ДПМНЕ, бил разузнавач демек едно време... well, сфаќаш за што тип се работи. Дошле на протест да зборуваат на иста тема, оваа се качува да чита поезија, се испотепаа кој прв ќе се бламира и заборавија зошто дошле. Ако тоа не е максимум фиром, не знам.
За што и да беше протестот, случката ќе беше за потсмев. (think)

Како не верувате кога верувате на политичарите. Види го погоре Саладин како жестоко се обрушава на "фолијашите"?

Исто како и секоја година кога умираат луѓе од милион ситуации кои можам да ги опишам многу трогателно.
Знаеш колку луѓе умреа од различни болештини пошто само ковид се рачуна за болест последниве две години? Приоритети?

Се работи за легија на вируси до кои некои прават нула последици и чак пациентот не ги приметува па се до смрт на старци или средовечни лица со милион коморбидитети.
Тотално е невозможно да еден исти вирус дава стотици различни клинични слики од нула реакција до смрт од пневмонија. Не може. Прашај доктор на само некогаш. Не знам како да ви објаснам, глупо е, лага е. ве лажат и ве манипулираат. Значи не може. Не е ова прва епидемија, најтешката на грип, шпанскиот од 1918-21 имал смртност од 1/5 но и тие 4 кои не умреле имале тешки симптоми во склад со клиничката слика.
Што е ова бре? Прележале маса луѓе без да приметат а други умирале?

А дали некогаш пред ова ти текнало да носиш маска во животот? Вака е лесно, откако државата ќе те натера. Знам дека нема да носиш откако еден ден ќе престане да бие задолжителна али ај :) А го вдишуваш твојот здив назад илјадници пати додека ја носиш маската? Мене пак ми прави проблем и ме гуши и што сега?

The physical properties of medical and non-medical facemasks suggest that facemasks are ineffective to block viral particles due to their difference in scales [16], [17], [25]. According to the current knowledge, the virus SARS-CoV-2 has a diameter of 60 nm to 140 nm [nanometers (billionth of a meter)] [16], [17], while medical and non-medical facemasks’ thread diameter ranges from 55 µm to 440 µm [micrometers (one millionth of a meter), which is more than 1000 times larger [25]. Due to the difference in sizes between SARS-CoV-2 diameter and facemasks thread diameter (the virus is 1000 times smaller), SARS-CoV-2 can easily pass through any facemask [25]. In addition, the efficiency filtration rate of facemasks is poor, ranging from 0.7% in non-surgical, cotton-gauze woven mask to 26% in cotton sweeter material [2]. With respect to surgical and N95 medical facemasks, the efficiency filtration rate falls to 15% and 58%, respectively when even small gap between the mask and the face exists [25].


Помејнстрим од ова не постои. Америчкиот државен институт за здравство. И што сега? Маските се бескорисни? Зарем е тоа можно!
јас сум шокиран што им требале студии за да откријат дека вирусот е најмалку 1000 пати поситен од размаците меѓу влакната (празнините) во ткаенината на маската. WOW. Кој би рекол!
А тек анегдотални докази за мал милион раја кои и покрај носење маски насекаде биле заразени. Па како је то могуќе?

Зошто сеуште нема барем генерално прецизна клиничка слика за вирусов?

На колку време е потребна ревакцинација и колку тоа ќе трае?
Ако е на пола година, замислете децении пред нас по два пати годишно милијарди вакцини. Помножете со некоја бројка...
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,515
1,183
Big Sur
Ќе продолжам во соодветната тема за вирусов, да не трупаме овде.

Он топик: Постаро е, ама денес налетав пак и ми е едно од омилени мемиња.
1630264284707.png
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,515
1,183
Big Sur

Абе Светозаре бе. :D
А не, он цела погребна опрема купил, они ќе му кажуваат дека е жива. Бар да се искористи!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,515
1,183
Big Sur
Прејаки се овие со анаграмите што всушност значеле имињата на соевите, ама уште појаки овие што тролаат.
1641248238731.png