Деловна облека М/Ж

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,512
14,417
1,683
Таму каде што треба
Кога сте вработени и те како е битна облеката што ја носите.
Стилот на облеката варира од различноста на потребите на копманиите.
Доколку сте вработени во сериозна институција тогаш би требале да го почитувате дрес кодот на истата. Доколку работите во полежерна компанија и стилот ќе ви биде секако полежерен.
Има професии каде што немаат многу избор при облеката,униформите се неизбежни ,како што се стјуардесите,докторите,воените лица и сл.

Еве некои женски совети кои што ќе ви помогнат да игледате соодветно на работното место:
-не носете претесна или преширока облека
-не носете предлабоко деколте
-не ставајте нападна шминка и јак парфем
-изберете соодветни обувки
-не носете прекратки здолништа
-не носете премногну модни додатоци
-изберете соодветна чанта според професијата
-не носете мајчки со натписи и искинати фармерки
-носете секогаш испеглани и чисти алишта
- не носете дреч и прозирна облека

За мажите важи истото дека:
-треба да носите чиста и испеглана облека.
-не треба да користете прејак парфем
-не ги истакнувајте тетоважите доколку ги имате
-не користете накит
-избегнувајте мајци со натписи и искинати панталони
(*значи да напоменам зависно од работата која ја имате,кодексот на облекување е различен)

Прашање за оние кои работат, како најчесто се облекувате ?Споделете некој корисен совет со нас.
А оние кои што не работат,како би сакале да се облекувате во зависност од професијата што би сакале да ја работите?
Тука можете да споделите и фотографии поврзани со темата.

 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bibi@

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,405
9,110
1,683
Кушкундалево
Ја не сум вработен ама кога би бил зависно од тоа што би работел би сакал да си бидам облечен ко по дома ако работам нешто по струка. Доколку работам нешто у лабораторија или нешто каде може да се извалкаш би сакал да си имам службена униформа. Фотографии ме мрзи да барам.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,753
1,673
На сигурно
Ја не сум вработен ама кога би бил зависно од тоа што би работел би сакал да си бидам облечен ко по дома ако работам нешто по струка. Доколку работам нешто у лабораторија или нешто каде може да се извалкаш би сакал да си имам службена униформа. Фотографии ме мрзи да барам.
Убаво ја нарече облека ко по дома,
Таа е за дома :)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,405
9,110
1,683
Кушкундалево
Убаво ја нарече облека ко по дома,
Таа е за дома :)
Ако работам по струка не ми треба нешто униформи или не знам ти што, а и голема е веројатноста да работам од дома. :)
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,555
1,133
Аууу, колку невкусно изгледаат жени во панталони (за мене). Се друго освен тоа од погорниве комбинации прифаќам.