1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Деловна облека М/Ж

Дискусија во форумот 'Мода и облека' започната од JaMi, 19 февруари 2013.

 1. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,460
  Допаѓања:
  14,377
  Кога сте вработени и те како е битна облеката што ја носите.
  Стилот на облеката варира од различноста на потребите на копманиите.
  Доколку сте вработени во сериозна институција тогаш би требале да го почитувате дрес кодот на истата. Доколку работите во полежерна компанија и стилот ќе ви биде секако полежерен.
  Има професии каде што немаат многу избор при облеката,униформите се неизбежни ,како што се стјуардесите,докторите,воените лица и сл.

  Еве некои женски совети кои што ќе ви помогнат да игледате соодветно на работното место:
  -не носете претесна или преширока облека
  -не носете предлабоко деколте
  -не ставајте нападна шминка и јак парфем
  -изберете соодветни обувки
  -не носете прекратки здолништа
  -не носете премногну модни додатоци
  -изберете соодветна чанта според професијата
  -не носете мајчки со натписи и искинати фармерки
  -носете секогаш испеглани и чисти алишта
  - не носете дреч и прозирна облека

  За мажите важи истото дека:
  -треба да носите чиста и испеглана облека.
  -не треба да користете прејак парфем
  -не ги истакнувајте тетоважите доколку ги имате
  -не користете накит
  -избегнувајте мајци со натписи и искинати панталони
  (*значи да напоменам зависно од работата која ја имате,кодексот на облекување е различен)

  Прашање за оние кои работат, како најчесто се облекувате ?Споделете некој корисен совет со нас.
  А оние кои што не работат,како би сакале да се облекувате во зависност од професијата што би сакале да ја работите?
  Тука можете да споделите и фотографии поврзани со темата.

  [​IMG][​IMG][​IMG]
   
  На Bibi@ му/ѝ се допаѓа ова.
 2. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Ја не сум вработен ама кога би бил зависно од тоа што би работел би сакал да си бидам облечен ко по дома ако работам нешто по струка. Доколку работам нешто у лабораторија или нешто каде може да се извалкаш би сакал да си имам службена униформа. Фотографии ме мрзи да барам.
   
 3. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Убаво ја нарече облека ко по дома,
  Таа е за дома :)
   
 4. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Ако работам по струка не ми треба нешто униформи или не знам ти што, а и голема е веројатноста да работам од дома. :)
   
 5. Bum-Bum

  Bum-Bum Истакнат Член

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  1,125
  Допаѓања:
  1,844
  139.jpg Autumn-outerwear-women-s-ol-font-b-work-b-font-wear-slim-easy-care-professional-set.jpg free-shipping-new-2012-formal-career-dress-set-clothing-white-collar-dresses-work-wear-work-wear.jpg image.jpeg T137uYXkRiXXbKMwQ3_050158.jpg Wuyi-lane-2012-autumn-ol-uniform-slim-font-b-work-b-font-wear-black-career-dresses.jpg
   
  На Ananas, Estelle, Bibi@ и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Ако имаш посериозна канцелариска работа, некаков бизнис, или на пример си адвокат... ЖЕНИ:

  FITTED TAILORED JACKET 1.jpg VIRGIN WOOL TAILORED TROUSERS 1.jpg STRETCH COTTON SHIRT.jpg CORSET-JERSEY PENCIL SKIRT 1.jpg STRETCH-COTTON FITTED SHIRT.jpg TAILORED COTTON SILK TROUSERS 1.jpg CORSET-JERSEY BUSTIER DRESS 1.jpg RUCHED CROSSOVER DRESS.jpg WOOL CASHMERE COAT 1.jpg MID-LENGTH TECHNICAL COTTON NUBUCK DETAIL TRENCH COAT 1.jpg
   
  На street_chic, JaMi, Bibi@ и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Аууу, колку невкусно изгледаат жени во панталони (за мене). Се друго освен тоа од погорниве комбинации прифаќам.
   
 8. Bibi@

  Bibi@ Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  399
  Допаѓања:
  743
  [​IMG][​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На JaMi и melpomena им се допаѓа ова.
 9. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Мажи:

  SLIM FIT VIRGIN WOOL BLEND SUIT.jpg Mid-Length Cotton Gabardine Ostrich Leather Collar Trench Coat 1.jpg SLIM FIT COTTON SHIRT 3.jpg Modern Fit Virgin Wool Trousers 1.jpg SLIM FIT VIRGIN WOOL PINSTRIPE SUIT.jpg SLIM FIT COTTON LINEN SHIRT.jpg Mid-Length Cotton Gabardine Wool-Lined Trench Coat 1.jpg Modern Fit Striped Wool Trousers 1.jpg MODERN FIT VIRGIN WOOL WINDOWPANE CHECK SUIT.jpg Mid-Length Herringbone Trench Coat with Leather Trim 1.jpg
   
  На street_chic и JaMi им се допаѓа ова.
 10. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,460
  Допаѓања:
  14,377
  [​IMG]
   
  На Lepaa му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: