Девијации - наследни или стекнати?

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Не ми текнуваше моментлано посоодветен наслов кој би опфатил се што сакам да опфати темата.
Пред малку западнав во дискусија со еден пријател кој тврдеше дека статистички сите девијации е докажано дека биле наследни.
Главно сакам да прочитам ваши мислења на прашањата:
Сериски убиец е сериски убиец поради што? Гени и наследни особини или низа фактори од општеството или индивидуален избор?
Самоубиец поради наследни особини или сосема сто други причини?
Педофил станал педофил зошто? Татко му, дедо му и прадедо му биле па и он сега или потикот е вина на општетсвото и семејната грижа за детето кое станало педофил?
Човекој кој силува девојки во серија, зошто го прави тоа? ...

Темата е во психологија, зошто сметам дека психичкиот развој на личноста е главниот сегмент во одговорите на прашањата.

Свое мислење, ќе изнесам подоцна.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Не, не се наследни. Тоа не е нешто што стои во гените запишано како информација, нити пак е болест која може да ја наследиш. Едноставно склоп на ситуации во кои се наоѓа одреден карактер, зависно од тоа како научил да живее и да се снаоѓа различно ќе реагира.
 

Accy

Нов член
8 јануари 2013
17
25
3
Мислам дека сите горенаведени девијации не настануваат како резултат на генетски фактори, туку повеќе ме асоцираат на влијанија на различни фактори од средината во која што растат таквите личности. Мислам дека серискиот убиец, педофилот или силувачот може да е таков поради некои сериозни психички нарушувања кои не се поврзани со генетиката, туку со некои негови претходни искуства во текот на животот (пр.негово малтретирање или сексуално злоупотребување во текот на детството, растење во семејство во кое нема нормален семеен однос, исфрустрираност како резултат на тоа што биле сведоци на злоупотребување на некој член од семејството во нивно присуство...).Исто се однесува и за самоубиецот, причината за посегнување на својот живот нема никаква врска со наследноста, туку најчесто е поради тешка депресивна состојба во која што се наоѓа личноста која повторно е поврзана со некое одредено психичко нарушување. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Марија

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
И јас мислам дека не се наследни. А причините се многубројни, но мислам дека како главна би ја издвоила траумата. Доволно силна траума која го пореметува умот, најчесто стекната во детството. Може да е нанесена од близок, може да е глобално од општеството. Животот е лош за некого и решава да си го одземе животот. Или пак, таков е роден. Убиец кој има силна желба и страст кон убивање, најчесто со свој систем и начин на извршување на злоделото. It can be anything, who knows.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra and Марија

Sebastian

Активен Член
17 февруари 2012
174
110
43
Како може да една таква девијцаја да е наследна....Мислам дека е невозможно.ИСто така сметам дека се тоа се стекнува односно, сите тие девијации кои се појавуваат се поради (не)социјализацијата и средината во која живее определена личност.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Марија

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Прв пат слушам. Генетски наследна може да биде, да речеме, болест ко шизофренијата која може да го доведе човека во состојба да стане убиец, а дека се родил со...што...убитачни ген (?), е малку смешно да се константира.
Тие девијации се настанати од социјални фактори кои влијаеле врз психата.
Ако некој е израснат во насилно семејство, или ќе стане апла повлечен/угнетен или апла ќе покажува агресивност, која ќе му биде резултат/издувен вентил од агресивноста која била манифестирана врз него.
Најчесто убијците/силувачите/педофилите итн, пронаоѓаат своја карактеристика/позадина во приказната, па на тој начин се обидуваат да ја „исправат“ неправдата која била нанесена врз нив. Принцип на акција - реакција.
Последно ми текнува случајот со овој Адам што ги застрела 6-7 годишните. Гледате, тој бил израснат со мајка која само го фалела, бил анти-социјален, таа била сиот свет за него. Доаѓа до точка кога се чувствува запоставено поради работата на мајка си, станува љубоморен на другите деца на кои таа посветува внимание...и тука пука фитилот. Simple.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Emma.T, slb_bobo and Accy

Emma.T

Истакнат Член
23 декември 2012
241
352
163
Можеме да наследиме физички изглед, болест или (најново) срамежливост, се останато се стекнува. Девијација во никој случај не може да се наследи. Најчесто за ваквите девијации се одговорни неколку фактори како: средината во која расте и се развива поединецот, семејството, трауми од одреден период во животот, користење на алкохол или дрога, финансиската состојба и сл.
Што ќе се случеше ако ги наследувавме девијациите? Дали во секое семејство, во секоја генерација ќе имаше по најмалку еден убиец, алкохоличар или пак крадец? Обично децата кои растат покрај алкохоличар, скоро никогаш не стануваат како родителот.
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Јас ќе кажам еден виц
Се пораѓа жена и го прашува докторот
- Машко е или женско?
-Само ќе одлучи кога ќе порасне

Епа баш така, во животот сам одлучуваш што ќе бидеш и кој, и сам одговараш за своите постапки...далеку т од тоа дека тие девијации се наследни, можеби има, но тоа се сигурно многу мал процент.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati and smeker

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
Исто како и вас и ја мислу дека не е наследна него још од раѓање има нешто што му фали и сга зависно од средину у коју живи и у какву фамилију е израснало тој дете. Ако е раснало у фамилију куде што деца су по "запуштени" т.е. родители не ги пазим деца и свашта ги дозволуев, има стално проблеми некои и сл. тој ке исплови на површину и ке биде некој од тија девијавие. Ако па расне у некоју фамилију куде што се обрнуе повише внимание на деца, држив се малце по строго децата и немав некои огромни проблеми(пред све фамилијарни) и научи да разлику добро од лошо т.е. има развиен морал тија психички пореметувања нема да испливав да површину.
 

Lollypop

Истакнат Член
26 декември 2012
251
197
143
Прв пат слушам нешто вакво,мислам дека ако некој пример е п***р не е п***р зашто и татко му бил п***р (секако не би постоел xD ) туку зависи од околината,условите на живеење,друштвото итн итн.. Додека пак овие насилнициве може да се такви затоа што родителите им се такви,мислам гледале дома насилство и го применувале надвор ама не е нешто генетски..