Да постоеше временска машина, кој историски период би го посетиле?

vitocorleone

Староседелец
27 јуни 2012
75
39
1,018
33
Робовладетелство, одма сакам да видам како се одвивало тоа нешто, не ми е јасно како само се развивале економски а како само зарибувале социолошки, ако си бил богат колку си бил почовек од сиромавиот :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Caci

Dare

Староседелец
15 јули 2012
84
86
618
Би го вратил времето едно 3-4 дена за да уплатам неколку ливчиња спортска и да изиграм лото, а за друго ич не ми чуе.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

stoka

Староседелец
13 септември 2012
12
8
603
34
Пред Вебора
Пред некое време излезе на интернетов еден оглас за вработување со следниов текст: "Таму каде се вртат главните скопски фаци, каде бизнисмените договараат зделки, политичарите стратегии, а скопските шмизли шеми, Ти можеш да биде оној кој ќе им го носи кафето."
Муабетиве дека сакате да се вратите во Леонардово, Донателово, или некое друго нинџажелковско време ме потсетија на огласов. Со оглед на то што прееку 99% од населението во западна Европа во то време изгледало како на подолу приложените слики, мислам дека шанса да видите (а не да носите) фустани ко што ги прикажвите на сликите би добиле ако би се запослиле во некоја богаташка куќа за да чистите ноќни посуди. За то време вие би изгледале отприлика вака:

Отвори ја прикачената датотека 11361

3.jpg

Толку беше озбилното, сега малу и ја да се искажам за темава: Ја би се вратил најкасно во неолит, ама со себе би носел неколку ќибрити и би и' изигравал бог на простата раја:)
Или, би тркнал неколку години наназад да испрам една ситница(think)
 

Прикачувања

  • 1.jpeg
    1.jpeg
    60 KB · Прегледи: 4
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,653
1,683
Normandy
Пред некое време излезе на интернетов еден оглас за вработување со следниов текст: "Таму каде се вртат главните скопски фаци, каде бизнисмените договараат зделки, политичарите стратегии, а скопските шмизли шеми, Ти можеш да биде оној кој ќе им го носи кафето."
Муабетиве дека сакате да се вратите во Леонардово, Донателово, или некое друго нинџажелковско време ме потсетија на огласов. Со оглед на то што прееку 99% од населението во западна Европа во то време изгледало како на подолу приложените слики, мислам дека шанса да видите (а не да носите) фустани ко што ги прикажвите на сликите би добиле ако би се запослиле во некоја богаташка куќа за да чистите ноќни посуди. За то време вие би изгледале отприлика вака:

Отвори ја прикачената датотека 11361

Отвори ја прикачената датотека 11364

Толку беше озбилното, сега малу и ја да се искажам за темава: Ја би се вратил најкасно во неолит, ама со себе би носел неколку ќибрити и би и' изигравал бог на простата раја:)
Или, би тркнал неколку години наназад да испрам една ситница(think)
Богами за неолит ќе ти треба повеќе од шкорчиња ќибрит за да им изиграваш бог.
Try iron instead.
 

stoka

Староседелец
13 септември 2012
12
8
603
34
Пред Вебора
Па добро, реков најкасно во неолит. А иначе, без разлика на то што во то време луѓето веќе баратале со огнот, сепак за да запалет нов оган им требело некое време и бајаги труд. И идет од негде некој и им стварат оган во рок од 1 секунда без никаков труд. То поприлично би ги привлекло :)
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
ја би га вратија време од летоска у Охрид, од собиранку там : )
и од журче сс Trouble за да не га изгубу тој стфарче што га изгуби, цц цел сам изгубен бре : )