1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Данок за кучиња

Дискусија во форумот 'Домашни миленици' започната од Alex M., 31 март 2012.

 1. Alex M.

  Alex M. Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  328
  Допаѓања:
  523
  Владата реши да стави „ред“ и кај домашните животни - во најава е изготвување на закон со кој сопствениците на животни ќе плаќаат данок доколку нивниот миленик е категоризиран во групата на опасни. Државата ќе удри по џебот на газдите на змии, опасни влекачи, егзотични животни, како и на крволочните кучиња (се „шушка“ дека во предлог законот во оваа група меѓу другите биле ставени и пудлиците и пинчовите). Властите процениле дека овие животни се опасни за безбедноста на луѓето. Истовремено се отвора прашањето колку од сегашните сопственици, поради се поголемите трошоци ќе одлучат на улица да го пуштат својот миленик. Тогаш проблемот со бездомните животни ќе стане уште поголем, а нашите улици веројатно ќе станат мини зоолошка градина.
  Што мислите за овој закон на владава?
  Според мене ова се глупости на квадрат :mad:
   
 2. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  добро сега не ми е јасно според кој критериоум ке се одлучува дали кучето е опасно? и шарпланинецот има заби и пекинезерот има заби и двете кучиња можат да нападнат не кого и да го каснат. е сега колка штета може да направатзависи и од чоекот.. малку глупа ецелава работа.. и башка владат го среде проблемот со скитниците и со вардариште па најде сега ова да го средува .. живи глупости...
   
  На Alex M. му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Јас дома чувам еж. Тој не се декларира како опасен, освен ако го наљутиш. Ај нека дојдат да земат данок да ги видам. :D
   
  На Alex M. му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  јас чувам шарпланинец и питбул па ете нека дојдат да земат данок..... ( мајтап ...)
   
 5. Elizabeth Bathory

  Elizabeth Bathory Истакнат Член

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  352
  Допаѓања:
  405
  :rofl Aман бе, незнам друго што ќе им текне изгледа ќе го плаќаме и воздухот што го дишеме -.-
   
  На Alex M. и Aaliyah им се допаѓа ова.
 6. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,838
  Допаѓања:
  6,527
  На Alex M. му/ѝ се допаѓа ова.
 7. 3pi0

  3pi0 Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  246
  Допаѓања:
  275
  Кучково ке плаќа данок за името...
  П.С. Леси те молам не се враќај дома!
  П.П.С најнова клетва: Комши да даде Господ кучката 6 кучиња да ти роди!!
   
  На Alex M., 048, iva89 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 8. Caci

  Caci Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  872
  Допаѓања:
  1,103
  Не знаат веќе на кој друг начин пари да земат од народот, и тоа е... Абе Македонија :banghead не се согласуваам воопшто со овој закон, што има потреба да плаќам јас данок за моето кутре кога од дома не излегува, ниту лае, домашно куче е, боже мили... катасрофа сме цццц :besen
   
  На Alex M. му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Hexasto

  Hexasto Истакнат Член

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  1,082
  Допаѓања:
  1,631
  Глупост невидена е законов..ако некој има опасно куче и сакаат да го контролираат тој сопственик треба да се пропишат правила у какви услови треба да се одгледува тоа куче и кој може да одгледува такво куче а нормално за таква операција државата нема ни можности ни средства..а ова со данокот е чиста глупост..
   
  На Alex M. му/ѝ се допаѓа ова.
 10. LadyInPink

  LadyInPink Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  1,239
  Допаѓања:
  1,758
  И јас имам заби и и мене ако ме налутиш ќе „касам“. Дали треба татко ми да плаќа данок за мене бидејки во Х ситуации можам да бидам опасна??

  Ајде бе, глупости. Прво нека воведат ред кај уличните кучиња после кај домашните.
   
  На Aaliyah, iva89 и Hexasto им се допаѓа ова.

Сподели: