Дали сте задоволни од понудата на музичари кои ја посетуваат нашата земја?

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Инспириран од една рубрика на интернет околу тоа зошто постојано кај нас одат едни исти музичари,ја отворив темава,зошто сакам со вас да дискутирам околу квалитетот на музичкиот производ што се носи кај нас во последнава декада,и дали сте вие задоволни од истиот.

Да ми го поставеше некој прашањево пред некои 7-8 години,можеби и ќе се замислев,кога мојата музичка библиотека не броеше премногу музичари,а и кога реално кај нас доаѓаа музичари,бендови и артисти од типот на Продиџи,Фејтлес,Roisin Murphy,Kosheen,Iggy Pop,и многу други,кога атмосферата на такви настапи беше неверојатна,публиката не жалеше да даде повеќе од 1000,2000 денари за карта и да не се жали за економската состојба во државава,која според мене не е никаков фактор,зошто мислам дека мноштвото може да си дозволи да фрла по толку од викенд за да седи на сепаре во клуб,а не може истите да ги даде за квалитетен музичар,така да тој муабет паѓа во вода.

Сега,се е сведено на Ex-yu,групи што се досадна фузија на ска,панк и алкохол,групи што кариерата им е ставена на стенд бај,зошто имаат веќе по 70 години и едвај микрофонот го држат,но сепак нели пошто е стара група,по дифолт е квалитетна,колку и да е крш настапот,харизматичен е оќелавениот стар наркоман со гитара што може комотно микрофонот да го сврти цел настап накај публиката и да тера на плејбек.

А публикава кај нас не бара многу. Доволно е тоа што се слуша на телевизија да се донесе,и тоа што планира да се донесе да се отупи на телевизија и радио за да се знае дека е добро.
-"Па што очекувате? Не сте во Америка,во Македонија сте,ова е супер за кај нас,плус евтино е,а и цело друштво ќе ми иде таму пошто нема кај да го клатиме пивото на друго место. Ај сеа извини ми - РАКИЈАААА,РАКИЈААА,ПЕРСПЕКТИВА,БУДУЧНОСТ СИВА,НЕМАМ ЗА РИЗЛЕ,ЗАШТООО?!"

Кое е вашето гледиште на оваа тема,и на што е основано?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ама Боро Чорба е закон бе брааат. Исто и Сарс и Електрични (старечки) Оргазам и оние со суканиците што пееја за ризли и за светски кризи. :eek:

Денес не минува свирка без Сарс и Дубиоза. Мислам стварно еј, во ред е еднаш-два пати, ама сто и два пати по ред е досадно. Некогаш во Македонија иделе Лени Кравиц, Машин Хед, Креатор, Продиџи, Пети Смит, Иги & Д`стуџис... Епа нема веќе тоа, сеа на пиво-фестивали свират Харис Џинович, Боро Чорба, Сарс, Дубиоза...чат-пат се даваат 100 000 евра за да дојде Цеца да ги покаже пластиките и по некој одамна распаднат бенд што 10 години секој концерт им е последен. Епа ј***ш га брате.
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Па брат сфи слушаф тој срање,ретко кој слуша андерграунд како тебе и мене и још некога : ) Сфи се палиф на комерцијално срање и организатори само тој викаф на сфаку дешафку, ќути брат не си сфесан ја колко ги мрзу тија од што сам слушнаја дали само рефрен
Сфетске кризе,блам блам јао тиш пуф пау фејспалм
Суперхикс, Сарс, Дубиоза од увек ми биле три најдип шит групе, а сфе они на сфаку дешафку
Ма више не ни иду на никакфи вино пиво скопи лендови фестови, скар : )
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
...одвај чекам Бајага, Рибља Чорба и Ван Гог да дојдат, никогаш немаат дојдено, за срамота ццц...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Rêveur and parvati

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Не и дека посетувам многу многу концерти или некакви слични музички настани, ама кога ќе решам да одам некаде ми смета што немам избор.
Турбофолк и тек тук некој "познат" DJ, а јас не сум обожавател ни на турбофолк ни на техно-транс електро музика.
На времето имаше знам на саем и на кале редовно се случуваа ретро забави. Е таму бев чест гостин и не ме занимаше многу многу дали била тука Цеца или Меца, пошто си имав кај да одам.
Сега на пример, сакам да одам на пивофест и морам да слушам што ми сервирале.
Бев во Бт за бела ноќ, некојси светски познат DJ... Ако сака нека е и галаксиски познат, ЈАС ЗАСПАВ НА ТАА МУЗИКА (дури незгодно ми е и музика што ја нарекувам).
Жално е што никој не си гледа што си слуша, него секој сака да иде некаде само да го видат пријателите на фб дека бил...
А нема врска и така немаат време од чекирање и сликање да видат кај се наоѓаат.
 

Teddy Picker

Староседелец
15 јуни 2012
155
162
643
Фоф компирето
http://centrala.mk/vest/2278/okolu-skopskiot-zivot
Имате тука опис од Тозија за нејзино мислење.
Јас инаку не сум задоволен од изборот, да не ги лафам истите зборови ко и вие погоре за САРС, Дубиоза етц. Ги испуштив Елементал летово во Охрид и најмногу се каам ама чекам друга прилика пошо мислам дека тие немаат често доаѓано на свирки тука.
Во Виница ни се изредија сите бугарски певаљки и бев на секоја од нив пошо ако не идеш нема кај да пиеш и со кого, сите се таму. Сеа скоро ни беше Адил и слушам наполнил речиси 2000 души во диско со капацитет ~1500 луѓе. Значи не е само до тие што доведуваат музички имиња кај нас туку повеќе е до вкусот на поголемиот дел од народот, кој за жал е зачудувачки. Истото диско гледам објавило статус со прашање дали сме расположени за Харис Џиновиќ во ноември. Согледајте ја сами катастрофата шо не ја создава ништо друго освен ние.
 

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo

За овој ќе се кају доста време што не га посети, ради финансиски причине. А, за музичку сцену у Македонију немам коментар. Сувишно е све што ќе се каже. Дип шит(worried)
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Е кој донеле, жити се. Фала богу Пинк и Лени Кравитз, и тоа во најслабиот период од нивната кариера. Нема шанси да донесат некој од калибар на Лејди Гага, Ријана, Бијонсе и слични изведувачи кои што беа во Белград. Ај за пари, можеби и ќе соберат, ќе поштедат 5 години плус спонзори, ќе се најде ваљда. Али кај ќе ти стапнат тие во држава од 2 милиони кога најверојатно во Америка на нивен концерт просечно идат по 30/50 000, ако не и повеќе. Пред некое време рекламираа концерт од Ману Чао (не знам ни дали беше кај нас), прашање е батката дали има направено хит во последните 10 години, а они лупнале карта над 1000 денари и го рекламираат ко кој знае кој да е. Епа тоа сме ние, не ни очекувам повеќе.
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Е кој донеле, жити се. Фала богу Пинк и Лени Кравитз, и тоа во најслабиот период од нивната кариера. Нема шанси да донесат некој од калибар на Лејди Гага, Ријана, Бијонсе и слични изведувачи кои што беа во Белград. Ај за пари, можеби и ќе соберат, ќе поштедат 5 години плус спонзори, ќе се најде ваљда. Али кај ќе ти стапнат тие во држава од 2 милиони кога најверојатно во Америка на нивен концерт просечно идат по 30/50 000, ако не и повеќе. Пред некое време рекламираа концерт од Ману Чао (не знам ни дали беше кај нас), прашање е батката дали има направено хит во последните 10 години, а они лупнале карта над 1000 денари и го рекламираат ко кој знае кој да е. Епа тоа сме ние, не ни очекувам повеќе.
Не е муабетот само за Гага и Бијонсе,и да се донесат они пак може да биде лоша сцената,ни треба разновидност,ни требаат помали свирки на бендови од поавангардни жанрови,ствари што не се толку слушани,да се шири музика што не е толку многу застапена. Ене го Капан Ан со Drum & Bass и дабстеп журчиња,двајца без тројца се таму,а на фејсбук сите слушаат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati