Дали сме доволно искрени?

it's me!

Нов член
16 октомври 2016
2
0
1
Skopje
Poznavam lugje sto vikaat " jas nikogas ne sum izlazal nisto"!
Lazat u start. Ziveeme vo vreme koe samo po sebe e spinuvano, koe realnite eticki vrednosti gi stava vo vtor plan.
Kolku se vodime po Isusovoto " neka frli kamen prv toj sto nikogs ne zgresil".
Kolku sme cisti vo dusata?12524088_10153931509973901_6510889825016774608_n.jpg
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Не сум сосема искрена секогаш, ама сакам да сум искрена колку што можам. Некои ситуации едноставно не дозволуваат целосна искреност, но сепак општо немам некој нагон за лажење и секогаш избирам да ја кажувам вистината и она што го мислам. Не заради друго, туку така е полесно, барем мене ми е.

Дволичноста, манипулациите и такви слични нешта се премногу ниски и за среќа одамна се немам вовлечено во некоја ситуација која што е затруена со такви ствари, сепак избирам мирен и едноставен живот покрај се.
Ја сакам искреноста и моите деца ги воспитувам секогаш да бидат искрени, прво пред самите себе, а потоа и со другите и да не се срамат да покажат кои се и што сакаат од животот.
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Poznavam lugje sto vikaat " jas nikogas ne sum izlazal nisto"!
Lazat u start. Ziveeme vo vreme koe samo po sebe e spinuvano, koe realnite eticki vrednosti gi stava vo vtor plan.
Kolku se vodime po Isusovoto " neka frli kamen prv toj sto nikogs ne zgresil".
Kolku sme cisti vo dusata?Отвори ја прикачената датотека 29624
"Дали сме доволно искрени"..а јас би те прашал колку е горната граница на тоа "доволно искрени"??Зарем постои некој што би бил Доволно искрен?
Инаку,и покрај тоа што настојувам да бидам максимално искрен,едноставно небива секогаш да се биде!Можеби многу има за објаснување на таа појава,но вистина е дека човек неможе да биде секогаш искрен.Понекогаш постои потреба да не се каже целосно вистината,ама постојат и луге што воопшто и не ја употребуваат вистината:)
 

it's me!

Нов член
16 октомври 2016
2
0
1
Skopje
Poentata mi edeka i da sakame ne mozeme sekogas da ja zborime vistinata, zatoa sto taa cesto pati znae i da bide pogubna,.. cesto pati se prasuvame ne sto ke izgradime, tuku STO KE SRUSIME, ako sekoga s ja plasirame vistinata!,.. Taa znae da bide bolna i surova, destruktivna, a hipokrizijata neizbezna kako model na balansiranje na stvarnosta vo smisla,.. " zaradi mir u kukja"....
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Моралот е толку ниско паднат, што ако се водиме по таа Исусова изречица, ќе снема камења од луѓе што се сметаат за свети великомеченици и дар природе што е пратен лично од Бога да го направи светов подобар. Најлошо е кога во свои очи си безгрешен, а кај другите ги гледаш сите маани... што е, за жал, најголем дел од популацијата. Нели, нашето е со причина, туѓото е хаоспи4келудило.
Некако ко непишано правило е и дека оние „Јас не лажам, секогаш ја плескам вистината“, всушност највише сушат од лажење.
Не знам да го објаснам тој комплекс. Ваљда чекаат небото да се отвори и два ангела да им спуштат ореол на глава пеејќи „Аве Марија“.

Мене ми е многу криво што најблиските дома ги имам лажено за покрупни работи, а сум била искрена со раја што не заслужила ни трунка.
Да бев доволно паметна, ќе беше обратно и ќе минував многу полесно со манипулации и лажења. И немаше да ми е криво пошто секој ден сфаќам колку е све ојдено у три лепе. И онака народов секогаш ќе избере трули комплименти ко вистина наместо суровата вистина.
Гледам најголем дел од времето да сум искрена, ама ме убивале и оставале без сон тие грутки во грло при лажење, колку и да биле за туѓото добро. Блазе оние на кои око не им трепка.
Бели лаги не ги ни сметам за лаги. Некогаш е стварно полесно да измислиш дека си зафатен со нешто отколку да се правдаш дека едноставно не ти се прави нештото со личност што не знае кога да прекине со прашањето „Ама зошто неќеш?“ и после 200 културни одбивања.
Па нек ме каменуваат, ама сигурно бар по еднаш неделно грешам така. :zelen
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Моралот е толку ниско паднат, што ако се водиме по таа Исусова изречица, ќе снема камења од луѓе што се сметаат за свети великомеченици и дар природе што е пратен лично од Бога да го направи светов подобар. Најлошо е кога во свои очи си безгрешен, а кај другите ги гледаш сите маани... што е, за жал, најголем дел од популацијата. Нели, нашето е со причина, туѓото е хаоспи4келудило.
Некако ко непишано правило е и дека оние „Јас не лажам, секогаш ја плескам вистината“, всушност највише сушат од лажење.
Не знам да го објаснам тој комплекс. Ваљда чекаат небото да се отвори и два ангела да им спуштат ореол на глава пеејќи „Аве Марија“.

Мене ми е многу криво што најблиските дома ги имам лажено за покрупни работи, а сум била искрена со раја што не заслужила ни трунка.
Да бев доволно паметна, ќе беше обратно и ќе минував многу полесно со манипулации и лажења. И немаше да ми е криво пошто секој ден сфаќам колку е све ојдено у три лепе. И онака народов секогаш ќе избере трули комплименти ко вистина наместо суровата вистина.
Гледам најголем дел од времето да сум искрена, ама ме убивале и оставале без сон тие грутки во грло при лажење, колку и да биле за туѓото добро. Блазе оние на кои око не им трепка.
Бели лаги не ги ни сметам за лаги. Некогаш е стварно полесно да измислиш дека си зафатен со нешто отколку да се правдаш дека едноставно не ти се прави нештото со личност што не знае кога да прекине со прашањето „Ама зошто неќеш?“ и после 200 културни одбивања.
Па нек ме каменуваат, ама сигурно бар по еднаш неделно грешам така. :zelen
Обично најголемите лаги се оние кои делуваат заштитнички кон луѓето кои најмногу ни значат. Отаде и фразата „ги лажеме најмилите за да се заштитиме самите себе си од болката“.
Апропо белите лаги, funny that you mention them, али што повеќе човек созрева, тоа помалку ги користи. Конкретно во твојот пример за измислување на обврски само за да се избегне објаснувања зошто нејќе човек да прави нешто - со тек на време што повеќе „обврски“ измислуваш, тоа повеќе човекот гризе на мамка и тебе ти снемуе аргументи да го откачиш на фин начин. Така да, со тек на време ако заглавиш со тип од кој не можеш лесно да се отарасиш, сфаќаш дека подобро е порано по брза постапка да го одјебеш грубо, да му дадеш до знаење директно дека е давеж и дека ти имаш свој personal space за кој нејќеш да ти се нарушува. Па нек изволи онда.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Ретко лажам ама од друга страна ускратувам информации што поради некоја причина делува уште поиритантно за луѓето :unsure
 

adrenalin

Нов член
Није увек добро бити потпуно искрен, као што није добро бити ни претерани алтруиста. То се види тек после одређеног животног искуства. Прво мораш да на прави начин упознаш људе око себе.

У супротном се може десити да несвесно радиш сам против себе и својих принципа и са тиме наметнеш себи непотребан терет.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo and it's me!

Tantara

Староседелец
31 октомври 2013
456
694
1,103
Поголем дел од времето сум искрена :) и често тоа ми претставува проблем после. Сум лажела како мала повеќе во врска со излегување, дечко и сл., кога се распушив лажев дома дека не мирисам јас на цигари, туку од другарките. А сега не ме бидува многу да скријам нешто и гледам да одбегнам ситуација да бидам прашана оти ќе се види на мене. Треба и да знаеш да си лицемерен за да излажеш, а јас последниве години не можам лице да направам на некој ни од култура :)
Пред себе да сме искрени. Инаку кога ќе се сетам во тинејџерските години и сега до душа на работа гледам, :/ колку сите се лажат меѓу себе, манипулираат, кројат плетканици уффф да ти се одмили, да посака човек еден метеор да падне и да не снема човештвово...Секогаш ставот ми е дека ја сакам вистината каква и да е и кога не ја добивам се иритирам. Едноставно неќам да сум му некому “в машина“ со манипулации и надитрувања и не знам што...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Обично најголемите лаги се оние кои делуваат заштитнички кон луѓето кои најмногу ни значат. Отаде и фразата „ги лажеме најмилите за да се заштитиме самите себе си од болката“.
Апропо белите лаги, funny that you mention them, али што повеќе човек созрева, тоа помалку ги користи. Конкретно во твојот пример за измислување на обврски само за да се избегне објаснувања зошто нејќе човек да прави нешто - со тек на време што повеќе „обврски“ измислуваш, тоа повеќе човекот гризе на мамка и тебе ти снемуе аргументи да го откачиш на фин начин. Така да, со тек на време ако заглавиш со тип од кој не можеш лесно да се отарасиш, сфаќаш дека подобро е порано по брза постапка да го одјебеш грубо, да му дадеш до знаење директно дека е давеж и дека ти имаш свој personal space за кој нејќеш да ти се нарушува. Па нек изволи онда.
Малце брза сум со одговориве, али нема везе... :zelen
Фино тоа, али ја имам две блиски личности (а нели „љуби го ближниот свој“) што едноставно не го сфаќаат концептот на me time и откако ги пробав сите можни начини, сфатив дека мора со бели лаги со нив некогаш.
Не се ликови што сакам да ги одјебам пошто ми се драги и преблиски, ама па не можам ни 24/7 со нив, нели.
Абе, ќе се потскараш, ќе им укажеш баш директно дека не можеш на лагер да си само они кога ќе сакаат или едноставно немаш нерви/пари/расположение... може ќе се подналутат или ќе речат дека сфатиле, ама по ден-два пак иде старото:
SAmXgxJ.jpg

И нема друг лек. :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo