Дали очите се огледало на душата?

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Човекот може да научи како многу работи да ги прикрие со своето понашање,изјавите,со изгледот,но никогаш неможе да го прикрие одразот на душата во очите.
Треба да ги знаеме овие работи:
Зениците ни се шират или собираат кога некој ни се допага или кога не ни се допага.
Сјајот во очите секогаш го издава нашето психичко и емоционално расположение.
Се се гледа преку нашите очи,нашата психичка,емоционална и здравствена состојба,па дури и нашето расположение-загледајте се добро,едни во други.


Очите се огледало на вашата душа

Дали вие се согласувате со оваа фраза?
Дали сметате дека можете да направиде добра проценка на лугето на сметка на нивните очи?
Дали можете да ги процените лугето по нивните очи само доколку некого добро го познавате или тоа веке го умеете и со непознати?
 

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Да сметам дека очите се огледало на душата, ги оддаваат сите тајни кои гу чуваме и сите зборови кои ги премолчуваме.
Само за да протолкуваме во каква состојба се наоѓа некој на сметка на неговите очи треба да сме добри читачи од очи, не секој препознава болка, среќа, замисленост или расеаност во нечие очи колку и да е тоа очигледно.
Јас мислам дека добро проценувам кој во каква состојба е само гледајќи го во очи ама не секого, најчесто се тоа луѓе што ги знам па сум научила со каков сјај во очите се среќни, кога има зачеток на солзи, кога се подзатворени од тага, ширум отворени од возбуда итн.
Но ми се случило безброј пати точно да проценам и за некој непознат. Па лесно е : )
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena and parvati

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Се и не се.
Зависно од перцепцијата на другата личност. Исто и од субјективното гледање - што таа САКА да види. Можеби ќе ја забележи вистината во очите, но таа посекако ќе се залаже и ќе си направи филм за да ја проголта вистината подобро.
 

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
...Се. Ако немаш запознаено прав хоштаплер во животот, шо е способен да те гледа, да те лаже а сепак да изгледа ко Галичка невеста пред свекор и.
Некои персони имаат докторат по манипулаторство.
За нив овие приказни со очите се гола вода.(smoke)
ma.jpg
У име на муабетов...:D
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
На овие години до сега имам запознаено повеке хоштаплери отколку оние другите.
Не значи дека се во очите им се зверам на почеток кога ги срекавам.Не дека донесум заклучок конкретен за дали лаже или не преку неговите очи.
Па и тоа милното гледање дур ти бара што и да е само во негова корист да испаднат работите е еден вид апла показател за неговите намери.
Сепак сметам дека очите се огледало на нашата душа,па и на душата на хоштаплерот,поготово полесно да се прочита ако го познаваме од претходно,а далеку потешко ако прв пат се срекаваме.
Сепак и устата е огледало на душата,плус поткрепена со очите,ако претходно си поминал бар малку од она сито и решето,не верувам дека би згрешиле многу во проценката.Односно во прво лице да се изразам,не верувам дека многу би згрешила.
Ама пак не тврдам и дека не знам да погрешам. (shake)
 

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
...Се. Ако немаш запознаено прав хоштаплер во животот, шо е способен да те гледа, да те лаже а сепак да изгледа ко Галичка невеста пред свекор и.
Некои персони имаат докторат по манипулаторство.
За нив овие приказни со очите се гола вода.(smoke)
:D

Е ЗА ЦЕЛИОТ МУАБЕТ ТРЕБА ДА ТЕ ЧАСТАМ
е таков еден сретнав јас хоштаплер ....очи ли се очи:rolleyes: те гледа и те лажи ама ич не око му трепнуе ...(ко на Бранко шо не му трепнуе :))))..
кога сватив дека очите се полни со лага и измама касно беше:frantic
и сега не се базирам многу на очите...:sreken
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
:rolleyes: Ке ве замолам роднино,Бранко да не ми го чепкаш.
Ем е забранета политика на форумО
Ем одма на врв на јазик ми се очите џингрљави да не кажам чии :D
 

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
:rolleyes: Ке ве замолам роднино,Бранко да не ми го чепкаш.
Ем е забранета политика на форумО
Ем одма на врв на јазик ми се очите џингрљави да не кажам чии :D

само ја кажав фразата..и така си е..:ninja
друго не бистрам.....