1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Дали имате критериум според кој ги бирате другарите?

Дискусија во форумот 'Социологија' започната од Hip.Hop_MKD, 11 април 2012.

 1. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Дали имате некој критериуми според кој одбирате тоа дали ќе се дружите или не се одредена личност?
  [​IMG]
  Кој се тие, што очекувате од другарот и најважно за што ве интересира највеќе кај него? =)

  Јас ги бирам на следниве начини:
  • Да имаме повеќе заеднички работи
  • Да бидеме во близина за да може да се држиме повеќе во живо
  • Да слушаме ист тип на музика ( во мојов случај рап)
  • И исто така обврнувам дали личноста е физички активна (мислам како би имал и друштво доколку спортувам)
  • Да има повеќе слободно време како би се дружеле повеќе
  Знам дека сум многу специфичен.. :D
   
  На Avona Vi, Maks, Saladin и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Прв впечаток што би се рекло, стекнувам од музиката што ја слушаат. Особено ако на таа личност и е омилен мојот омилен бенд... доволно е за мене да продолжам да се дружам. :biggrin
  Исто и други работи кои ми се омилени (звучам нарцосоидно, знам), како на пример, уметност, серии, фотографија, книги... Но на крајот на краиштата, да има слога е најважно.
   
  На Hip.Hop_MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Nightmare_f

  Nightmare_f Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  1,358
  Допаѓања:
  2,204
  нормално ...сите ние имаме по некој пресуден критериум

  еве на пример јас...
  .сакам другарка ми да нема предрасуди код одреден тип на луѓе...
  .да слушаме ист тип на музика...со тоа заедно би излегувале и оделе на концерти...за мене мн битна работа
  .да е малце крејзи ако не скроз :D
  .и секако да се согласуваме на многу теми, да ме почитува колку толку, да не ме оговара зш не оговарам ни јас и тоа би било се.
   
  На The puss in boots, Electra, Гонзо и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Секако дека имам критериуми. Не се дружам со сите. Само што моите критериуми се малку повеќе и моментално ме мрзи да ги наведувам сите. Најбитно ми е да можам да разговарам на несекојдневни теми и да не е тип кој сака да се вклопи во општеството.
   
  На Dorina, Scars, Avona Vi и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. Dr.Gonzo

  Dr.Gonzo Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 февруари 2012
  Мислења:
  651
  Допаѓања:
  1,915
  специфичен си, ова за слободно време посебно. значи сеа дека слушам јас турбофолк не можам другар да ти бидам? :rofl се шалам слушам рап, турбофолк мрзам:) е сеа критериуми мора да се има, секој си има свои интереси, ама некои работи како што се моралните вредности мислам дека се над сите критериуми без разлика дали другарот спортува или гледа турски серии
   
  На N|ghtmare_f му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Фала богу дека нема да се дружам со некој што слуша турбо-фолк или немам многу заеднички работи што ќе правиме заедно и немаме заеднички јазик? :D
   
 7. Dr.Gonzo

  Dr.Gonzo Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 февруари 2012
  Мислења:
  651
  Допаѓања:
  1,915
  фала богу дека не сакам да се дружам со турбофолкери :D поентата ми беше дека ретко може да се најде некој што ќе ги исполнува сите критериуми, посебно ако ги имаш многу и се високи, ама некој кога ќе ти помогне во невоља и ќе ти направи добрина, а не ги исполнува повеќето критериуми?
   
  На Ludaca му/ѝ се допаѓа ова.
 8. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  шо е битно шо музика слуша или каква мода брка?
  битно е да е човек
  од секој можеш да научиш нешто, а некогаш во животот може да ти помогне најмногу тој кој најмалку очекуваш
  а шо муабет би праеле?
  таа ќе ме убедува зошто треба да слушам турбо фолк, а јас ќе ја убедувам зошто не треба :biggrin
   
  На melpomena, Luckky, redhead и уште 6 други им се допаѓа ова.
 9. Hexasto

  Hexasto Истакнат Член

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  1,082
  Допаѓања:
  1,631
  Па не дека пишувам на лист кој какви квалитети има туку едноставно или си другар и се дружите или не си :)
   
  На Avona Vi, Гонзо и Hip.Hop_MKD им се допаѓа ова.
 10. LadyInPink

  LadyInPink Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  1,239
  Допаѓања:
  1,758
  Тоа дека треба да имаме заеднички интереси и работи е нормално, инаку за што би разговарале?!
  Покрај тоа, моите критериуми опфаќаат:
  -убаво и воспитано однесување: не сакам во друштво некој кој се однесува како вчера да слегол од планина да не речам како дивјак.
  -морални и етички вредности
  -да е љубител на животните и по можност нивен заштитник и борец за нивните права
  -да нема некои пороци од типот на дрога и алкохол, цигари толерирам
  -да знае да почитува
  А кога се работи за другарка пожелно е да има развиена љубов кон штиклите, ама нормално дека ова не е задолжително.:)
   
  На Caci и Hip.Hop_MKD им се допаѓа ова.

Сподели: