1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Дали Бог е незаинтересиран и бесчувствителен?

Дискусија во форумот 'Религија' започната од balerina, 3 јуни 2014.

 1. balerina

  balerina Староседелец

  Зачленет на:
  1 април 2014
  Мислења:
  144
  Допаѓања:
  96
  Многу луѓе мислат дека одговорот на ова прашање е 'да‘. Тие си велат 'Да беше Бог заинтересиран за луѓето, зарем светот немаше да биде сосема поинаков?‘ Насекаде околу нас гледаме војни, омраза и беда. Освен тоа, и ние самите знаеме што значи да се разболиме, да страдаме или да ни умре некој близок. Затоа многумина велат 'Ако се интересираше Бог за нас и за нашите проблеми, немаше ли да спречи да се случуваат такви работи?‘ Што е уште полошо, понекогаш верските водачи ги наведуваат луѓето да мислат дека Бог е бесчувствителен. Како? Па, кога ќе се случи некоја трагедија, велат дека тоа е Божја волја. Всушност, тие го обвинуваат Бог за сите лоши работи што се случуваат. Но, дали е виновен тој? Што мислите вие за тоа???
   
  #1 balerina, 3 јуни 2014
  Последна промена: 3 јуни 2014
  На melpomena му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Тоа верникот треба да си знае, ако Бог е семоќен а не спречува зло тогаш го спонзорира злото. Како тоа?

  Или е семоќен или не е.
  Ако е семоќен или е добар (го елиминира злото по природата на својата семоќност и љубов кон својата творба чоекот) или не е (не го елиминира злото)
  Може да биде 1.семоќен и лош 2.Ограничено моќен и добар. Трето нема.

  Предвидувам дека `слободната воља` ќе вмаршира во муабетот како рисјански теолошки обид за објаснување на постоењето на зло при постоење на семоќен Бог кој уствари е Љубов. Но слободната воља при постоење на семоќен ентитет е невозможна. Ако таа постои тогаш би се претполагала семоќност и семудрост и кај човекот што нормално е глупост.
   
  На Electra, existence и balerina им се допаѓа ова.
 3. Pica pica

  Pica pica Староседелец

  Зачленет на:
  2 јуни 2013
  Мислења:
  1,559
  Допаѓања:
  2,090
  Тоа што прашуваш потекнува од Адам.
  Првиот Адам е телесен,па нормално да се грижи за телесното,а да го обвинува тоа што не го разбира,односно духовното.:(
   
 4. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  Понекогаш едно размислувам-Зошто мораше Исус да умре,нели можеше Бог таткото негов да најде друго решение,и зошто го прати на земјата каде луѓето ги создал да имаат слободна воља и размислување.
   
  На Abraxas му/ѝ се допаѓа ова.
 5. FallenAngel

  FallenAngel Староседелец

  Зачленет на:
  5 декември 2012
  Мислења:
  601
  Допаѓања:
  401
  Бог го сака оној кој е праведен и добар. Лошите луѓе не припагаат на бога. Ти се предадени на ѓаволот. Господ му дава на секого шанса да се подобри и никогаш не не заборава. Тој е со нас во секој миг. И кога се смееме и кога плачеме. Не е бесчуствителен туку праведен. Неговата љубов е голема. Сите ние сме негови деца.
   
 6. RoxieHeart

  RoxieHeart Староседелец

  Зачленет на:
  6 мај 2014
  Мислења:
  60
  Допаѓања:
  58
  Демонстрација на понудата. Барем јас тоа така го разбирам.
   
 7. Pica pica

  Pica pica Староседелец

  Зачленет на:
  2 јуни 2013
  Мислења:
  1,559
  Допаѓања:
  2,090
  Амин!
   
 8. $3Я3|\||)&p&†Y

  $3Я3|\||)&p&†Y Староседелец

  Зачленет на:
  12 мај 2012
  Мислења:
  3,683
  Допаѓања:
  3,863
  Тоа болдираното. Нели бог не создал сите ?
   
  На Electra и Outrider им се допаѓа ова.
 9. FallenAngel

  FallenAngel Староседелец

  Зачленет на:
  5 декември 2012
  Мислења:
  601
  Допаѓања:
  401
  Бог ги создал Адам и Ева и рекол размножувајте се. Да не каснала од јаболкото можеби денес не ќе сме рагале мачно, не ќе сме се срамеле од своето тело, ме ќе сме си завидувале еден на друг. Јаболкото е всушност ѓаволот. Злото. Противникот на доброто и бога. Тие кои сепак го љубат господ и не прават гревови и ги почитуваат десетте божји заповеди се праведни и сакани од бога. Секое дете од мало ако имало нормални родители е учено на добри манири, а негова е одлуката дали ќе му го сврте грбот на бога или ќе остане верен на неговата милост и немилост.
   
  На balerina му/ѝ се допаѓа ова.
 10. $3Я3|\||)&p&†Y

  $3Я3|\||)&p&†Y Староседелец

  Зачленет на:
  12 мај 2012
  Мислења:
  3,683
  Допаѓања:
  3,863
  Аи леле .. види го ти ѓаволот и у јаболко знаел да се претвара. Одам кај него утре да ме научи како да се претворам у улична сијалица.
   

Сподели: