ДНК анализа | Црнобело Форум

ДНК анализа

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,236
1,749
113
Малку таму, малку овде...
Не, никогаш не сум имала потреба да знам кои предци ги создале предците на предците на оние кои им биле предци на баба ми и дедо ми. Доста комплицирана работа, а и скапа, претпоставувам.
Доволно е што знам кои ми се родители, баба и дедо, прабаба и прадедо и така натака до уште некое колено наназад.
Останатото не ме интересира.
 

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,932
743
Нема потреба се дознав што сакам и премногу горд сум на моето потекло.. :D
 

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Да ја сакам да направам ДНК анализа со која би открила кои ми се предци. Од љубопитност и радозналост а не за друго... т.е може и предците ми оставиле наследство па чекаат само да откријам која сум си за да го подигнам хахаха
 

ScoobyDoo

Староседелец
17 февруари 2012
388
680
1,103
Да ја сакам да направам ДНК анализа со која би открила кои ми се предци. Од љубопитност и радозналост а не за друго... т.е може и предците ми оставиле наследство па чекаат само да откријам која сум си за да го подигнам хахаха


види провери... може прапрапра дедоти бил некој султан па оставил нешто..... :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Марија

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
види провери... може прапрапра дедоти бил некој султан па оставил нешто..... :D

хахаха или султан или император нешто ... а може од мене се очекува да завладеам со некое царство :p ххахахаха
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arkantos

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,778
7,300
1,153
Big Sur
Искрено, мене ме интересира ова. Немам многу информации што одат подалеку од пра-прабаба што се доселила тука од Далмација и би сакала да видам од каде влечам потекло.
Со другарка баш зборевме пред некое време за ова и би пратиле ДНК примерок на сајтовине како што се ancestry или myheritage за да откриеме. За кај нас баш и не знам, а и не сум сигурна колкава им е базата на податоци.
Оваа проверка беше околу 90-ина долари, мислам, што не е воопшто скапо.