Грутка под кожа во пределот на препонот кај вагината

Mateja1809

Нов член
7 март 2013
7
5
3
33
Здраво, ми се појави грутка под кожата кај препоните. Кога ќе ја притиснам чувствувам болка. Незнам дали е тоа поврзано со вагината или јајниците. Грутката не е испакната, туку е внатрешна.
Дали би можеле да ми помогнете околу ова ако знаете, што би можело да биде?
 

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
Здраво, ми се појави грутка под кожата кај препоните. Кога ќе ја притиснам чувствувам болка. Незнам дали е тоа поврзано со вагината или јајниците. Грутката не е испакната, туку е внатрешна.
Дали би можеле да ми помогнете околу ова ако знаете, што би можело да биде?

Веројатно станува збор за ,,чир,, со гној. Не знам медицински да ти објаснам што е, пробај со Хидроциклин неколку дена, би требало да се повлече.
Ако не се повелече, оди на доктор.
 

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
А јас мислам дека можеби е поткожно влакно. Ако се депилираш често би можело да е тоа.
Во секој случај,ако не ти помине за кратко,посети лекар.
Најчесто ,,чирчињата,, излегуваат од поткожни влакна.
Носиме тесни гаќи, не домаќински, па влакната немаат каде да ,,пркнат,, :)
Трпи бабо за убавина е муабетот ;)
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Ако не е чир или поткожно влакно кое исто може да резултира со чир тогаш е набрекната лимфна жлезда...
На двете страни од препоните постојат лимфни јазли...Ако си имала некоја скорешна инфекција може да е набрекната од тоа...
Чирот ќе го познаеш зато боли, местото е зацрвенето, се чувствува жарење, тежина на самото место, а може да е полно со гној...Исто и поткожното влакно..
А лимфната јазла не резултира со црвенило, туку само се познава грутка над површината на кожата...и со време сама се повлекува не е оптребно никаква терапија или третман...
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
А да не слушаш ниту една од типкиве?
Со должно почитување на убавото објаснување на LittleButterfly сепак се работи за нешто што го имаш на сопственото тело, го нема пеперутката и не го гледа во моментот и се што ќе ти каже и таа и било кој друг на некој начин стручен, 70% ќе те излаже, од проста причина што не го гледа „грутчето“.
Утре е петок, болниците работат оди, види, не оти докторите секогаш кажуваат точно без ни најмала можност за грешка, ама дефинитивно ќе ти кажат поточно од овие гатачиве.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: lady_blue and TheKitten

monika88

Истакнат Член
1 април 2013
453
645
193
35
Неготино
А да не слушаш ниту една од типкиве?
Со должно почитување на убавото објаснување на LittleButterfly сепак се работи за нешто што го имаш на сопственото тело, го нема пеперутката и не го гледа во моментот и се што ќе ти каже и таа и било кој друг на некој начин стручен, 70% ќе те излаже, од проста причина што не го гледа „грутчето“.
Утре е петок, болниците работат оди, види, не оти докторите секогаш кажуваат точно без ни најмала можност за грешка, ама дефинитивно ќе ти кажат поточно од овие гатачиве.
хахаххаха точно така,и јас би ти препорачала да се јавиш кај стручњак од таа област
вака можеш само да нагодуваш,а сепак може сосем трето да испадне
може и ништо да не ти е ,ама сепак сигурно си е сигурно-појди си на лекар
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Ако не е чир или поткожно влакно кое исто може да резултира со чир тогаш е набрекната лимфна жлезда...
На двете страни од препоните постојат лимфни јазли...Ако си имала некоја скорешна инфекција може да е набрекната од тоа...
Чирот ќе го познаеш зато боли, местото е зацрвенето, се чувствува жарење, тежина на самото место, а може да е полно со гној...Исто и поткожното влакно..
А лимфната јазла не резултира со црвенило, туку само се познава грутка над површината на кожата...и со време сама се повлекува не е оптребно никаква терапија или третман...
Баш сакав истото да го пишам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
А да не слушаш ниту една од типкиве?
Со должно почитување на убавото објаснување на LittleButterfly сепак се работи за нешто што го имаш на сопственото тело, го нема пеперутката и не го гледа во моментот и се што ќе ти каже и таа и било кој друг на некој начин стручен, 70% ќе те излаже, од проста причина што не го гледа „грутчето“.
Утре е петок, болниците работат оди, види, не оти докторите секогаш кажуваат точно без ни најмала можност за грешка, ама дефинитивно ќе ти кажат поточно од овие гатачиве.
Гатачи а ??? Не биди лош и дрзок :)...оти ај ај ...:p
Таа праша, ние одговоривме што мислиме...ниту и’ установивме дијагноза, а камоли да и’ препишеме терапија...само дадовме мислење што може да биде :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mila Kunis

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
Значи вака, можно е да е некоја циста односно некое влакно кое расти на внатре и во тоа место се создава празен простор кој се исполнува со гоној, за скоро време ако не појдеш на доктор, ке ти се појави фистула, од кој таа фистула(дупче) ке течи гној, па така се додека не се оперираш нема да престане да тече гној, затоа девојче се додека е рано, фати си појди си на Доктор, би ти препорачал да не одиш кај матичниот доктор! туку дирекно кај некој хирург- по можност жена.
Тоа е мој совет!