1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Грутка под кожа во пределот на препонот кај вагината

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Mateja1809, 25 април 2013.

 1. Mateja1809

  Mateja1809 Нов член

  Зачленет на:
  7 март 2013
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  5
  Здраво, ми се појави грутка под кожата кај препоните. Кога ќе ја притиснам чувствувам болка. Незнам дали е тоа поврзано со вагината или јајниците. Грутката не е испакната, туку е внатрешна.
  Дали би можеле да ми помогнете околу ова ако знаете, што би можело да биде?
   
 2. TheKitten

  TheKitten Истакнат Член

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  549
  Допаѓања:
  629
  Веројатно станува збор за ,,чир,, со гној. Не знам медицински да ти објаснам што е, пробај со Хидроциклин неколку дена, би требало да се повлече.
  Ако не се повелече, оди на доктор.
   
 3. Mila Kunis

  Mila Kunis Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,279
  Допаѓања:
  3,528
  А јас мислам дека можеби е поткожно влакно. Ако се депилираш често би можело да е тоа.
  Во секој случај,ако не ти помине за кратко,посети лекар.
   
  На Nightmare_f, Oleri, melpomena и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. TheKitten

  TheKitten Истакнат Член

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  549
  Допаѓања:
  629
  Најчесто ,,чирчињата,, излегуваат од поткожни влакна.
  Носиме тесни гаќи, не домаќински, па влакната немаат каде да ,,пркнат,, :)
  Трпи бабо за убавина е муабетот ;)
   
 5. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,277
  Допаѓања:
  1,898
  Ако не е чир или поткожно влакно кое исто може да резултира со чир тогаш е набрекната лимфна жлезда...
  На двете страни од препоните постојат лимфни јазли...Ако си имала некоја скорешна инфекција може да е набрекната од тоа...
  Чирот ќе го познаеш зато боли, местото е зацрвенето, се чувствува жарење, тежина на самото место, а може да е полно со гној...Исто и поткожното влакно..
  А лимфната јазла не резултира со црвенило, туку само се познава грутка над површината на кожата...и со време сама се повлекува не е оптребно никаква терапија или третман...
   
  На Lena, monika88 и TheKitten им се допаѓа ова.
 6. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  А да не слушаш ниту една од типкиве?
  Со должно почитување на убавото објаснување на LittleButterfly сепак се работи за нешто што го имаш на сопственото тело, го нема пеперутката и не го гледа во моментот и се што ќе ти каже и таа и било кој друг на некој начин стручен, 70% ќе те излаже, од проста причина што не го гледа „грутчето“.
  Утре е петок, болниците работат оди, види, не оти докторите секогаш кажуваат точно без ни најмала можност за грешка, ама дефинитивно ќе ти кажат поточно од овие гатачиве.
   
  На lady_blue и TheKitten им се допаѓа ова.
 7. monika88

  monika88 Истакнат Член

  Зачленет на:
  1 април 2013
  Мислења:
  454
  Допаѓања:
  645
  хахаххаха точно така,и јас би ти препорачала да се јавиш кај стручњак од таа област
  вака можеш само да нагодуваш,а сепак може сосем трето да испадне
  може и ништо да не ти е ,ама сепак сигурно си е сигурно-појди си на лекар
   
 8. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,154
  Допаѓања:
  7,681
  Баш сакав истото да го пишам.
   
  На MoonFairy му/ѝ се допаѓа ова.
 9. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,277
  Допаѓања:
  1,898
  Гатачи а ??? Не биди лош и дрзок :)...оти ај ај ...:p
  Таа праша, ние одговоривме што мислиме...ниту и’ установивме дијагноза, а камоли да и’ препишеме терапија...само дадовме мислење што може да биде :)
   
  На Mila Kunis му/ѝ се допаѓа ова.
 10. ComputerService

  ComputerService Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 јануари 2013
  Мислења:
  446
  Допаѓања:
  240
  Значи вака, можно е да е некоја циста односно некое влакно кое расти на внатре и во тоа место се создава празен простор кој се исполнува со гоној, за скоро време ако не појдеш на доктор, ке ти се појави фистула, од кој таа фистула(дупче) ке течи гној, па така се додека не се оперираш нема да престане да тече гној, затоа девојче се додека е рано, фати си појди си на Доктор, би ти препорачал да не одиш кај матичниот доктор! туку дирекно кај некој хирург- по можност жена.
  Тоа е мој совет!
   

Сподели: