Грузија, Ерменија, Азербејџан

која од овие земји најмногу ве привлекува?

  • Азербејџан

    Гласови: 6 54.5%
  • Грузија

    Гласови: 2 18.2%
  • Ерменија

    Гласови: 3 27.3%

  • Вкупно гласале
    11

Foxboro

Староседелец
16 јуни 2012
716
1,479
693
Pripyat, Ukraine

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Три земји со три различни судбини. Грузија - сепаратистичко раскарана со Русија, Ерменија - притисната од затворените граници со Турција и Азербеjџан и третата - Азербеjџан - културно поразлична од нејзините северо-западни соседи. Не сум била, би сакала да ги посетам сите три, но лично највеќе сакам да ја посетам Ерменија. Мислам дека делиме многу слична историја иако сме територијално далеку, уште од времето на турското ропство па се до денешните политички случувања исполнети со вета и блокади. Идеалното трио сепак би било: архитектурата и градбите на Грузија, црквите и религиозните школи на Ерменија и кујната на Азербеjџан. :gladen
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
28
Битола
Најмногу ме привлекува Азербејџан бидејќи ги сакам обичаите на турците кои всушност сите Азербејџанци зборуваат турски као шо ние сме блиски со српско-хрватскиот јазик. Азербејџан е близок со Турција. Ерменија позната бидејќи е раскарана со Турција односто геноцидот што се извршил врз ерменскиот народ од страна на Турците имат многу посебна култура и интересна за разгледување и истражување и Грузија за мене Балканска Босна бидејќи има две покраину Јужна Осетија и Абхазија и ако не се лажам има доста Руско население.
Омилени гл. градови
1.Баку
2.Тбилиси
3.Ереван
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Anakin and Foxboro

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Иако скоро никогаш не сум размислувала да посетам ниедна од овие земји , нити пак земјите од Блискиот Исток (прилично американско и глупаво од моја страна ) но ете од секогаш ме привлекувала Скандинавија, Исланд и Британија како дестинации за патување. Но пред некое време имав можност да видам некоја репортажа од Азербејџан и пријатно се изненадив , исто така и репортажа од Иран ...така што можеби еден ден ќе ги посетам.....верувам дека ќе откријам многу нови убавини !
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp and Martin_MKD

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Не гласам во анкетата, зашто сите три сакам да ги посетам. Во сите три има многу работи што треба да се видат, иако како и Анакин и јас сум моментално насочен кон Скандинавија и Британија :)
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Јас ја мразам Сакартвело. Не сакам да посетувам земја која напаѓа други држави и убива цивили по објавување примирје. Некако Ерменија и Азербејџан ми се попривлечни. Со оглед дека истите се развиваат со големо темпо. Посебно Азербејџан.