Грижа за домашните миленици

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,236
1,749
113
Малку таму, малку овде...
Како вие се грижите за нив?
Дали нивната хигиена ви е многу важна или не и обрнувате многу внимание?
Со што ги храните и која им е омилена храна?
Дали имаат некоја посебна навика на пример кога треба да ја извршуваат нуждата или нешто друго ?
Колку време им посетувате?
Можете и да барате совети доколку имате некакви дилеми.
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
31
Струмица
Јас само му давам да јаде на моето куче и што си играм со него, татко ми го прави се останато... Го бања, му чисти... јаде се, не е од тие кучиња што бираат јадења :) ама многу е лудо, полудо од него немам видено до сега... ако го пуштиш дома, се ќе ти направи лом, се качува на кревети, маси, лом прави :mad знае да пее кога јас му свирам тоа пее ;) многу си го сакам, најмногу ако е такво лудо (inlove)(inlove)
 

Gabriela

Активен Член
19 февруари 2012
149
139
43
26
Лелее ништо не им праам на моите мачки оти мама е алергичнаа:mad:А јас сакам едно и да си играм со него итн...:stomp
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Зависи за кое милениче станува збор. На пример куче и маче, не. На нив не можам да им посветам многу време и затоа не чувам. За риби би можел да кажам дека можам да им посветам време и да се грижам за нив. Бар се полесни од куче и маче. Ставаш храна и мењаш вода.
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Пред некој ден добив на поклон многу слатка мала чивава. Никогаш не сум чувала никакво милениче, па некој ако има чивава да ми каже искуство, совет нешто било што за таа раса.
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
31
Струмица
Пред некој ден добив на поклон многу слатка мала чивава. Никогаш не сум чувала никакво милениче, па некој ако има чивава да ми каже искуство, совет нешто било што за таа раса.
Чивава немам, но од моето искуство за други кутриња, прво што треба да направиш е да го вакцинираш и тоа мораш, ќе му даваш јадење, може и храна да му купиш, но според мене, би било подобро да го научиш на манџи, само нема да му ставаш многу сол, ептен малце, а ако е уште многу мало, само млеко сега засега, паштети со лепче за да го научиш полека полека... др не знам што да ти кажам, ако те интересира нешто прашај, па може ќе знам :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп*

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Чивава немам, но од моето искуство за други кутриња, прво што треба да направиш е да го вакцинираш и тоа мораш, ќе му даваш јадење, може и храна да му купиш, но според мене, би било подобро да го научиш на манџи, само нема да му ставаш многу сол, ептен малце, а ако е уште многу мало, само млеко сега засега, паштети со лепче за да го научиш полека полека... др не знам што да ти кажам, ако те интересира нешто прашај, па може ќе знам :D
E па уште да ми препорачаш ветеринар : )
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
31
Струмица
E па уште да ми препорачаш ветеринар : )

не сум од скопје :D може некој друг член да каже кој што е запознаен со тоа, или пак побарај на нет, ќе најдеш некој ветеринар ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп*

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Пред некој ден добив на поклон многу слатка мала чивава. Никогаш не сум чувала никакво милениче, па некој ако има чивава да ми каже искуство, совет нешто било што за таа раса.
Чивава кучињата се потешки за одржување од само бебе.
Си видела тие дуксерчињата што ги носат? Тоа не е од „чалам“ на газдите. Тоа е затоа што многу се преладуваат и киваат.
Така да кога ќе го шеткаш обавезно да му ставаш дуксер оти инаку само болно ќе ти биде.
Кога ќе го бањаш ќе гледаш собата кај што ќе биде после бањањето да биде топла како за сипаници вадење.
Мора да го вакцинираш ревакцинираш. Веднаш да му купиш таблетки против глисти.
Давај му млекце бидејќи е уште мало, и купи му таблетки калциум за коските.
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Чивава кучињата се потешки за одржување од само бебе.
Си видела тие дуксерчињата што ги носат? Тоа не е од „чалам“ на газдите. Тоа е затоа што многу се преладуваат и киваат.
Така да кога ќе го шеткаш обавезно да му ставаш дуксер оти инаку само болно ќе ти биде.
Кога ќе го бањаш ќе гледаш собата кај што ќе биде после бањањето да биде топла како за сипаници вадење.
Мора да го вакцинираш ревакцинираш. Веднаш да му купиш таблетки против глисти.
Давај му млекце бидејќи е уште мало, и купи му таблетки калциум за коските.
Фала на совет, ама малце и ме исплаши : ) Секогаш сум сакала чивава, ама не сум знаела дека се толку тешки за чување, а башка и толку разгалени :D