Графологија и калиграфија

~ Скарлетка ~

Активен Член
25 октомври 2012
348
204
43
35
Скопје
практична личност, која не сака многу да ги покажува своите емоции и се води по својата логика. (што е вистина)
помалку срамежлива личност, но точно знаете што сакате и знаете да се концентрирате на приоритетите во животот. (исто вистина)
 

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Доколку буквите во вашата реченица сезакосени на лево, тогаш вие сте личност која ужива кога е сама и која понекогаш е голем бунтовник, особено доколку пишувате со десна рака.- да точно е АМА тоа шо никој не може да ми го прочита ракописот и се нервираат од тоа , тоа незнам што кажува...
 

Largo

Полноправен Член
15 јануари 2013
90
97
18
Графологијата претставува наука која се занимава со ракописите на луѓето.Значи, научко е докажано преку оваа наука дека преку определен ракопис може да се опишат главните црти на личноста какo моменталната психичка состојба.



lot_69.JPG



Adolf+Hitler+signature.gif
потписот на Хитлер.Инаку неговиот ракопис бил доста неразбирлив



Poe_signature.png



Ракописот на Е.А. По важел за еден од најдобрите


392.jpg

За еден од најнеразбирливите ракописи се сметал и оној на Фројд.



lincol1.jpg


Ракописот на Абрахам Линколн









handwriting.obama.jpg

Анализа на еден ракопис


Оваа наука е поделена на неколку области од кои најпозната е Судската графологија која се бави со анализирање на ракописи односно, потписи на определени индивидуи на дукументи и нивна споредба.
Низ светот постојат цели инстиути па и факултети во високообразовните институции кои се баваат со секакви анализи на ракописи и поединечни потписи.За тоа постојат и многу научни трудови.Но за жал кај нас не е многу застапена таквиот вид на литература.


Калиграфија
Некои ја сметаа како дел на самата Графологија други пак повеќе ја карактеризираат како уметност.
Инаку Калиграфијата во прево, претставува повеќе како способност за "убаво пишување" .
Постојат безброј комбинации и видови... од средновековен стил до секакви модерни комбинации.
calligraphy-40-Zeljko-Komosar.jpg




old+english+calligraphy+alphabet4.jpg






calligraphy.jpg




Своевидните "експерти" калиграфи секој по себе има различен стил и методи на пишување.Некои од нив и добро заработуваат со нивната "дарба" низ светот постојат и места каде се одржуваат курсови на кој се разбира неможе скеој да учествува.

Што мислите за сето ова.Дали Графологијата може воопшто да се смета како наука? Дало може само по неколку напишани реченици да се анализира некоја личност?
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Јас спаѓам во променлива египетска хиероглифија, но поради тоа што мене уште никој не ме открил дека на основа на ракописот сум Клеопатра, доаѓаме до заклучок дека не може туку-така да се анализира некој. :zelen
Шалата настрана, графологијата може да се смета ко еден вид наука зошто сепак е базирана на проучување и вметнување психолошки профили, но сепак нема голема релевантност поради тоа што врз ракописот можат да влијаат многу фактори.
Еве лично за себе, кога брзам, доктор може да ми позавиди од што е нечитко; кога сум под стрес, пишувам нееднакви букви; во зависност во која положба седам, натака ми се искривени буквите. Дури и кога е под „нормални“ услови, зошто пишувам и со лева и со десна, тоа се два сосема различни ракописи.
Заклучок? Страдам од multiple personality disorder.
Има вистина оти доловува моментални чувства при пишување, но не значи дека се апсолутно точни. Затоа златна тастатура. Тука имаш само нормално и агресивно пишување со капс лок и извичници. ОвА Не сЕ ВАжИ.
 

Largo

Полноправен Член
15 јануари 2013
90
97
18
Јас спаѓам во променлива Египетска хиероглифија, но поради тоа што мене уште никој не ме открил дека на основа на ракописот сум Клеопатра, доаѓаме до заклучок дека не може туку така да се анализира некој. :zelen
Шалата на страна, графологијата може да се смета ко еден вид наука зошто сепак е базирана на проучување и вметнување психолошки профили, но сепак нема голема релевантност поради тоа што врз ракописот можат да влијаат многу фактори.
Еве лично за себе, кога брзам, доктор може да ми позавиди од што е нечитко; кога сум под стрес, пишувам нееднакви букви; во зависност во која положба седам, натака ми се искривени буквите. Дури и кога е под „нормални“ услови, зошто пишувам и со лева и со десна, тоа се два сосема различни ракописи.
Заклучок? Страдам од multiple personality disorder.
Има вистина оти доловува моментални чувства при пишување, но не значи дека се апсолутно точни. Затоа златна тастатура. Тука имаш само нормално и агресивно пишување со капс лок и извичници. ОвА Не сЕ ВАжИ.
Епа токму поради сите тие влијанија на ракописот точно е дека оваа "наука" секаде не ужива релевантност пример ете во US јурисдикцијата во некои држави не е дозволено како доказен матријал ракописот во такви определни случаеви.Но некаде тоа може да предизвика и пресуда.
Како што кажав има безброј интересни книги за ова тмау се и доста убаво анализирани сите тие околности на пишување и слично(притисок врз пенкалото со кое се пишува, начинот на држење,растојанието на буквите,големината,(не)поврзаноста и слично) само за жал многу малку се преведени на српски или хрвадски па ни така неможе да се најдат па камо ли на македонски иако е многу добра област и доста интересна.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi and Electra