Графологија и калиграфија

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
хаха некогаш пишувам закосено на десно, некогаш прави букви. Некогаш буквите се големи (особено кога правам писмена :D), некогаш се ептен ситни, а некогаш се средни. Така да за мене нема дијагноза. :)

Јас сум истата, знам различни ракописи, почесто можам и да имитирам ракопис, и не можам да се одлучам баш како шо е за мене :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp

Primrose

Староседелец
14 февруари 2012
683
1,287
1,093
your nightmares....
Моментот кога ќе ми рече некој дека имам убав ракопис, а јас си го мразам (happy)
Закосени кон десно и средна големина.... :D
Bitch, I'm fabulous... :cool:
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,236
1,749
113
Малку таму, малку овде...
Не знам како да одредам, некогаш пишувам крупно, а некогаш средно. Некогаш ги закосувам кон десно, а некогаш пишувам прави букви.
Едно е сигурно: ситен ракопис и букви закосени налево кај мене нема!:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
јас би рекол дека ракописот го открива расположението.
пример...
пишувам убаво, ситно..... - не ми се брза, мирен сум
пишувам нешто што не го разбирам ни сам а употребувам мн точки.... - ми се брза, последно нешто што сакам да го правам е пишувањето
 

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Јас па и со лева и со десна пишувам....

али ракописот ми е катастрофа и со двете раце...

Инаку тежок левучар сум за све...
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Што знаете за ракописот?
Дали ја осудувате личноста според нејзиниот ракопис? Обично луѓето за ракописот велат за некои „убаво и читливо’’ додека за други „лош и неразбирлив’’.
Графологијата е научна гранка која го проучува ракописот на една личност и ги толкува карактеристиките кои произлегуваат од нејзината психолошка структура.
Еве некои примери што најдов. :)
Закосеност на буквите

Доколку буквите во вашата реченица се закосени кон десно, најверојатно вие сте екстравертна личност која обожава да се дружи и има многу пријатели.
Доколку буквите во вашата реченица сезакосени на лево, тогаш вие сте личност која ужива кога е сама и која понекогаш е голем бунтовник, особено доколку пишувате со десна рака.
Доколку буквите во вашата реченица се потполно прави, вие сте практична личност, која не сака многу да ги покажува своите емоции и се води по својата логика.

Големина на буквите

Доколку вашиот ракопис е крупен, вие сте многу самоуверена личност која сака да биде во центарот на вниманието. Докажано е дека славните личности имаат крупен ракопис.
Доколку пишувате ситно, тогаш вие сте помалку срамежлива личност, но точно знаете што сакате и знаете да се концентрирате на приоритетите во животот.
Доколку сметате дека големината на вашите букви е средна, тогаш вие сте многу снаодлива личност која знае да се прилагоди на сите ситуации.

Јас сум личност што можам да пишувам на различни начини и искрено, не можев конкретно да се пронајдам овде :D
A Вие? :p

Мојот ракопис е грозен.Или таканаречен ногопис.Пишувам толку ужасно што и сам некогаш не можам да си прочитам што сум напишал.А инаку буквите закосени кон десно и ситно.Ама ептен ситно :D
 

Gemini

Староседелец
24 мај 2012
2,478
5,077
1,153
Wind Of Change
Јас имам различен ракопис некогаш пишувам крупно и закосено кон десно,некогаш пишувам ситно и право,некогаш средно и право итн....поубаво би рекла дека тоа е ногопис што само јас можам да го разберам и никој друг:)