Графички дизајн | Црнобело Форум

Графички дизајн

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,053
1,183
Графичкиот дизајн (графичко уредување) е процес на визуелно општење со користење на текст и/или фотографии односно илустрации за да се престави информацијата или пак да се истакне некоја порака. Графичкиот дизајн во голем дел значи познавање на естетски вештини и мојстории, вклучувајќитипографија, фотографија, илустрација, симбол и боја и нивно сложување односно комбиникрање.Графичкиот дизајнер има за задача да го визуелизира сeкое идејно решение со цел другите да можат полесно да го разберат. Неговата задача е комбинирање на вербални елементи во една организирана и ефикасна целина.
Графички дизајн е применета уметност. Како дисциплина дизајнот се занимавасо изработка на печатени решенија. Во овие решенија спаѓа: новини, книги, списанија, билборди, визит карти, брошури, каталози и слично. Поновите дефиниции за графички дизајн вклучуваат и графички продукции кои се прилагодени во електронски медиуми, како интернетот или телевизијата и други медиуми.
Може да се каже дека графичкиот дизајн е колаборативна дисциплина. Писателите ги создава речениците и слоганите, фотографите и илустраторите креираат визуелни елементи, типографичарите различни типографии, додека графичкиот дизајнер ја создава композицијата (целината) на визуелното општење.

Воедно сакам да прашам кои програми ги корисите за графички дизајн, треба да направам плакат за оценка по ликовно и ми треба помош
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Scars31 and ScoobyDoo

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
27
Битола
Ти го препорачвам Inkscape ... тоа ти е како школска верзија на Корел.... Ептен е лесен и ке се снајдиш многу брзо .... тоа е бесплатна верзија и работи и на линукс и на виндовс ...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: наташа and Selma

ScoobyDoo

Староседелец
17 февруари 2012
388
680
1,103
земи си и Adobe Illustrator лесна програма ама многу корисна.... со неа можиш да направишубави постери
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selma

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,872
1,123
Corel Draw и Photoshop CS 5 ги работам јас...
А во Corel Draw направив исто проект по ликовно :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selma

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,053
1,183
Corel Draw и Photoshop CS 5 ги работам јас...
А во Corel Draw направив исто проект по ликовно :)
Го симнав фотошопот пошто имав друг на adobe и се снајдувам некако. Спек на јутјуб има се па од таму учам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: emzzy

Zmax

Нов член
11 јуни 2012
1
0
1
28
графички дизајн кај мојт да се студират во државава?(освен на приватни )иначе Ilustratir во комбинација со Photoshop ти се смрт ги работам некое време за дизајн
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,053
1,183
После толку врем еми текна да го ставам мојот постер, но заборавив да пишам дата и така си остана. Важно професорот ме пофали :sreken

pattern_7.jpg
 

ThyInfernium

Полноправен Член
29 август 2012
43
44
18
33
Дефинитивно Photoshop CS3-ката ми е во срце и Corel Draw X3! Photoshop-от го работам од 2004-та, а Corel-от од 2006-та. Корелот го работев и професионално, во една фирма за светлечки реклами, индустриски дизајн, со CNC машини. Ако имате некои нејаснотии, слободно може да ме исконтактирате :)
Еве и едно мое дело (изработено во фотошоп)