1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Графички дизајн

Дискусија во форумот 'Дизајни' започната од Selma, 8 мај 2012.

 1. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Графичкиот дизајн (графичко уредување) е процес на визуелно општење со користење на текст и/или фотографии односно илустрации за да се престави информацијата или пак да се истакне некоја порака. Графичкиот дизајн во голем дел значи познавање на естетски вештини и мојстории, вклучувајќитипографија, фотографија, илустрација, симбол и боја и нивно сложување односно комбиникрање.Графичкиот дизајнер има за задача да го визуелизира сeкое идејно решение со цел другите да можат полесно да го разберат. Неговата задача е комбинирање на вербални елементи во една организирана и ефикасна целина.
  Графички дизајн е применета уметност. Како дисциплина дизајнот се занимавасо изработка на печатени решенија. Во овие решенија спаѓа: новини, книги, списанија, билборди, визит карти, брошури, каталози и слично. Поновите дефиниции за графички дизајн вклучуваат и графички продукции кои се прилагодени во електронски медиуми, како интернетот или телевизијата и други медиуми.
  Може да се каже дека графичкиот дизајн е колаборативна дисциплина. Писателите ги создава речениците и слоганите, фотографите и илустраторите креираат визуелни елементи, типографичарите различни типографии, додека графичкиот дизајнер ја создава композицијата (целината) на визуелното општење.

  Воедно сакам да прашам кои програми ги корисите за графички дизајн, треба да направам плакат за оценка по ликовно и ми треба помош
   
  На Scars31 и ScoobyDoo им се допаѓа ова.
 2. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  Ти го препорачвам Inkscape ... тоа ти е како школска верзија на Корел.... Ептен е лесен и ке се снајдиш многу брзо .... тоа е бесплатна верзија и работи и на линукс и на виндовс ...
   
  На наташа и Selma им се допаѓа ова.
 3. ScoobyDoo

  ScoobyDoo Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  386
  Допаѓања:
  677
  земи си и Adobe Illustrator лесна програма ама многу корисна.... со неа можиш да направишубави постери
   
  На Selma му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Го симнав и сега ќе пробам па ако заглавам ќе барам помош.
   
 5. The.Complicated

  The.Complicated Нов член

  Зачленет на:
  9 мај 2012
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  1
  Јас веќе 5 години работам на Photoshop, онака, наједноставен ми е и најпрактичен.
   
  На Selma му/ѝ се допаѓа ова.
 6. emzzy

  emzzy Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  1,374
  Допаѓања:
  1,871
  Corel Draw и Photoshop CS 5 ги работам јас...
  А во Corel Draw направив исто проект по ликовно :)
   
  На Selma му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Го симнав фотошопот пошто имав друг на adobe и се снајдувам некако. Спек на јутјуб има се па од таму учам.
   
  На emzzy му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Zmax

  Zmax Нов член

  Зачленет на:
  11 јуни 2012
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  графички дизајн кај мојт да се студират во државава?(освен на приватни )иначе Ilustratir во комбинација со Photoshop ти се смрт ги работам некое време за дизајн
   
 9. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  После толку врем еми текна да го ставам мојот постер, но заборавив да пишам дата и така си остана. Важно професорот ме пофали :sreken

  pattern_7.jpg
   
  На ThyInfernium, Zeus и melpomena им се допаѓа ова.
 10. ThyInfernium

  ThyInfernium Полноправен Член

  Зачленет на:
  29 август 2012
  Мислења:
  43
  Допаѓања:
  44
  Дефинитивно Photoshop CS3-ката ми е во срце и Corel Draw X3! Photoshop-от го работам од 2004-та, а Corel-от од 2006-та. Корелот го работев и професионално, во една фирма за светлечки реклами, индустриски дизајн, со CNC машини. Ако имате некои нејаснотии, слободно може да ме исконтактирате :)
  Еве и едно мое дело (изработено во фотошоп)
  [​IMG]
   
  На melpomena, Saturnia и Selma им се допаѓа ова.

Сподели: