Градежен факултет

Deadelina93

Полноправен Член
15 февруари 2012
52
107
18
Имама желба да се запишам на градежен факултет (поточно се двоумам помегу геодезија и геотехника) па ве молам ако има некој некаква информација за фак. нека ја сподели и исто така ако знае некој нека пише нешто околу предметите,дали има многу физика?и кој од овие 2 смера е потежок?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Имама желба да се запишам на градежен факултет (поточно се двоумам помегу геодезија и геотехника) па ве молам ако има некој некаква информација за фак. нека ја сподели и исто така ако знае некој нека пише нешто околу предметите,дали има многу физика?и кој од овие 2 смера е потежок?
Koлку шо ја сум слушал од другари, имаат математика само прв семестар и од физика учат статика и такви работи и не ги мачат многу. Имаат и еден предмет Електроника (тој од кај нас го слушаат, од проф. Јосиф Ќосев) ама и тоа не ги мачат.
 
  • Like
Реакции: Deadelina93

Primrose

Староседелец
14 февруари 2012
680
1,288
1,093
your nightmares....
Deadelina93 колешки ќе си бидеме. ;)
Инаку предметите ги имаш не веб страната на градежен. Конкретно за геодезија и геотехника, математика и физика има само во прв семестар, и во втор мислам има математика 2 (како изборен предмет на геотехника) И јас се распрашував меѓу луѓе што студираат, никој не се пожалил од математика и физика. За разлика од градежништво, на геодезија и геотехника е полесно.
Еве тука имаш повеќе
http://www.gf.ukim.edu.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=21&Itemid=92
http://www.gf.ukim.edu.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=20&Itemid=93

Јас едино се плашам да не не влезам во државна квота на геодезија. :(
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Deadelina93 колешки ќе си бидеме. ;)
Инаку предметите ги имаш не веб страната на градежен. Конкретно за геодезија и геотехника, математика и физика има само во прв семестар, и во втор мислам има математика 2 (како изборен предмет на геотехника) И јас се распрашував меѓу луѓе што студираат, никој не се пожалил од математика и физика. За разлика од градежништво, на геодезија и геотехника е полесно.
Еве тука имаш повеќе
http://www.gf.ukim.edu.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=21&Itemid=92
http://www.gf.ukim.edu.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=20&Itemid=93

Јас едино се плашам да не не влезам во државна квота на геодезија. :(
Koa другар ми со просек одвај 4 и од матура тројки влезе у државна... Не ви го коментирам критериумот оти ќе излезе дека ви го потценувам факултетот :)
 
  • Like
Реакции: UnFleur

Unknown93

Нов член
9 август 2012
5
0
1
27
И ја ќе одам на Геодезија, слушнав дека не е многу тешко :)
 

Snow_queen

Нов член
15 август 2012
13
9
3
29
Значи прво како поделба , има Градежен (конструктивен, патишта и хидро смер) Геотехника и Геодезија.
Геодезија и Геотехника не се споредуваат пошто не се ни малце слични. Кај геодезија имате една математика а исто и кај геотехника. Разликата е шо кај Геотехника имате и Статика, Јакост, Флуиди , Почви шо ќе ви треба доста работа,програми, колквиуми.А на геодезија не едо толку тешко. Сепак морате да се помирите со фактот дека треба стварно учење, не си земајте се здраво за готово, ако некој ви кажал дека е лесно. Мој совет е дека нема да зажалите ако се запишите на Градежен пошто можете да контактирате со професорите со секое време , не се како на другите факултети, тука се да ислушаат помогнат :) па со среќа :)
 
  • Like
Реакции: Unknown93 and UnFleur

Primrose

Староседелец
14 февруари 2012
680
1,288
1,093
your nightmares....
Значи прво како поделба , има Градежен (конструктивен, патишта и хидро смер) Геотехника и Геодезија.
Геодезија и Геотехника не се споредуваат пошто не се ни малце слични. Кај геодезија имате една математика а исто и кај геотехника. Разликата е шо кај Геотехника имате и Статика, Јакост, Флуиди , Почви шо ќе ви треба доста работа,програми, колквиуми.А на геодезија не едо толку тешко. Сепак морате да се помирите со фактот дека треба стварно учење, не си земајте се здраво за готово, ако некој ви кажал дека е лесно. Мој совет е дека нема да зажалите ако се запишите на Градежен пошто можете да контактирате со професорите со секое време , не се како на другите факултети, тука се да ислушаат помогнат :) па со среќа :)
Ако веќе си на градежен, кажи нешто повеќе за факултетов. Се изначитав коментари по други форуми, а за администрацијата и наставниот кадар на факултетов ниеден негативен кометар немам сретнато...? Никој не се пожалил од професорите. (think)
Ако е навистина така, добро би било. Помалку фрустрации :cool:
Инаку, со совладување материјал мислам дека нема да имам проблем.
 

linaa

Нов член
23 февруари 2016
4
0
1
27
Ако има тука некој четврта год нека ми пише ми треба нешто:)