1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Готска поезија

Дискусија во форумот 'Поезија и проза' започната од Baronessa, 4 март 2012.

 1. Baronessa

  Baronessa Истакнат Член

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  524
  Допаѓања:
  753
  Преточете ја темната уметност во зборови!
   
  На Nightmare_f, Danicleo, Aristokrat и уште 1 член му се допаѓа ова.
 2. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  дај нешто пример каква е таа готска поезија.. да видам пример после ке распалам со темна поезија...
   
 3. Baronessa

  Baronessa Истакнат Член

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  524
  Допаѓања:
  753
  јас не пишувам готска поезија... но сигурно има некој на форумов кој е мастер за тие дела па ќе сподели некое со нас!
  Благодарам! и следен пат не барај пример од мене... доколку имав ќе го објавев!
   
 4. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Темнината ме опколи

  сите светла се изгаснати

  лежам на креветот и мислам на минатото

  на сите луѓе што ги знаев

  на деттството

  играв цел ден

  знаев толку многу луѓе.

  Тие времиња се минато

  изгубив контакт со нив еден по еден

  сега лежам на креветот опколен во темнина

  сам со своите мисли

  само нив ги имам во ноќва како друштво

  изгубен сум во ноќта.  Го слушаш ли мојот повик?


  Ноќи поминати

  месеци поминати

  повикувајќи во темнината

  чекајќи за одговор

  но залудно.


  Нема никој наоколу да ги чуе моите повици

  само мојот дух останува

  да повикува во темнината

  проколнат засекогаш сам.
   
  На Redhead, *V******, Bibi@ и уште 3 други им се допаѓа ова.
 5. Мортидо

  Мортидо Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,054
  Допаѓања:
  1,576
  Еве нешто постаро од мене

  Desperatus

  Во потрага по себеси најде Ништо
  со очи насолзени пред себе не гледа
  Се губи во хоризонтот,ја крие болката
  Никој да не дознае за мизеријата во Него.

  Нагризан до најдлабоките анали на Битието
  се оддалечува од патеката на животот,
  патеката што за него беше страшно страдање
  посакува да ја избришат трагите на времето.

  Сега легнат на одарот,поглед вперен кон бескрајот
  со мисли заматени го чека моментот
  Маските се паднати,на лице блага насмевка
  да заплаче за него нема никој...

  [​IMG]
   
  На 84 sk_Y ^_-, MoonFairy, Lena и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. Мортидо

  Мортидо Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,054
  Допаѓања:
  1,576
  Tinus Nurus

  Од нејзините усни живи зборови се раѓаат
  секој ден нови, секој ден помоќни
  Таа Црна Дама што лице не и знам
  во душа моја длабоко се вкорени.

  На челичен пастув по друмови јава
  Името нејзино тивко го изговарам
  како Утринската Ѕвезда тоа е сјајно
  Во магична кутија со неа разговарам.

  Ќе те чекам во ноќта, О, Црна Дамо
  мислите твои сакам да ме просветлат,
  твојата фантазија во стварност претворија,
  од Големиот Неимар ти си благословена...
  (dedicated to Dani)

  [​IMG]
   
  На MoonFairy, True_Blood, Lena и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. Astrostoper

  Astrostoper Активен Член

  Зачленет на:
  5 март 2012
  Мислења:
  224
  Допаѓања:
  249
  [​IMG]
  .
  постои мисла
  можеби е само илузија
  а највероватно желба
  која лебди над сите времиња
  а која е доволна
  човек да престане да дише
  мислам има име
  можеби само прекар
  а највероватно е ненаречливо
  .
   
  На Lena и Danicleo им се допаѓа ова.
 8. Мортидо

  Мортидо Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,054
  Допаѓања:
  1,576
  Визијата на Алхемичарот

  И пред да очи затворам, пред да душа одморам
  две птици исконски пред мене јас гледам.
  Една жар црвена, друга жолта позлатена
  нивната песна ноќва ми е храна.
  Нивниот крик на прагот пред мугрите,
  ќе ме чува од виор на патот кон Астралот
  Штом утро осамне, штом нов ден погледам
  на нивниот глас јас ќе се потсетам.
  Нивните зборови од крв налеани
  ќе сведочат за ноќва, тие беа тука
  Но се вивнаа кон ѕвездите,
  ја живеат слободата
  пред да се повторно издигнат од пепелта...

  [​IMG]
   
  На Roxelana, Lena и Danicleo им се допаѓа ова.
 9. Danicleo

  Danicleo Полноправен Член

  Зачленет на:
  30 март 2012
  Мислења:
  53
  Допаѓања:
  54
  Прекрасна тема Baronessa:)
   
 10. Danicleo

  Danicleo Полноправен Член

  Зачленет на:
  30 март 2012
  Мислења:
  53
  Допаѓања:
  54
   

Сподели: