Гонител (stalker)

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Една од најстрашните ситуации е да се биде жртва на гонител, без разлика дали надгледувањето е физичко, преку интернет или на друг начин. Еве неколку инструкции како да се справите со гонител:

Побарајте помош. Станува збор за сериозна работа. Избегнете го негирањето на проблемот и не го кријте од другите кои можат да ви помогнат.

Отстранете се од дофатот на ловецот. Ова треба да ви биде прв приоритет. Пресечете ги сите комуникации со гонителот.

Земете нов телефонски број и зачувајте го стариот активен.

Вашата пошта нека биде испорачувана на приватно поштенско сандаче. Избегнувајте прифаќања на пакети освен ако ги очекувате истите или сте ги порачале. Уништете ги сите непотребни документи и пошта.

Размислете да набавите куче, ако веќе немате едно.


Дали сте биле жртва на гонител? Како се/би се справивте/справиле во таа ситуација?
Имате ли совет кој би помогнал на оваа тема?
 

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Најбитно е да прекинете да си правите филмови во глава дека сешто може да ви се случи итн.. разни глупости, побарајте помош и кога ќе се осигурате дека некој бе следи или кога ќе се сретнете со тој ( во овој случај "гонителот") едноставно прашајте го што бара од вас, секако ако веќе сте толку исплашени по својот живот идете во полиција и објаснете го случај. Имајте на ум дека ќе треба да имате докази како би веќе треба да докажете кривично дело и дека сте жртва на нечија глупост или можеби сте во заблуда за нешто.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
^ Па ти кажувам што треба да се направи во реална ситуација, сигурно во сон нема да викаш полиција..
 

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Ако добро разбрав гонител претставува некој што те следи подолг временски период, а ти го заприметуваш тоа?
Тие луѓе претежно ги нарекуваме манијаци.
Сега и јас сум манијак тебе што те следам тебе на овој форумов и на форумот на Кајгана..:rofl Башка ти мањачам слики на FaceBook.. Буу!! Подоцна те чекам на чат да те прашам нешто.. :p
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena and The_Mayor

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Hip.Hop_MKD Не е исто да си машко или женско. Женските се повеќе изложени на силување.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
ми се десило она фејсбук мањачење, со лајкој на сите слики, на сите статуси, на сите објави. Во кое време ида објавев нешто шо било во рок од 2 секунди ми маваше лајк една госпожа.. На почеток не обврнувава толку внимание се додека не почнав да ја гледам соко секој ден кај мене пред школо ид одека не почна некој со непознат број да ми титка цело врме ... На крај ми кажа кој ме мањачи и средив некако да прекини ..
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Да ме следи некоја веројатно би ја приметил и би поставил некоја ситуација врз која јас ќе ја имам контролата на настаните и ќе се обидам прво да дознаам зошто ме следи насекаде. Откако сталкерот е откриен, или си заминува или станува многу попретпазлив. Досега сум си имал работа со тие првите.
 

Badass

Истакнат Член
16 февруари 2012
63
87
333
26
Па гонител може да биде и некоја индивидуа опседната со тебе но кон тебе да осеќа симпатии.
Како и да е,мутаво е во сите случаи да ставиш некоја личност толку високо на листата на приоритети.
И не,не сум бил до сега. Скраја да е не ни сакам да бидам.