1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Годините како основа за проценување дали е некој спремен за брак и деца

Дискусија во форумот 'Семејство' започната од Moon child, 16 август 2019.

?

Малолетнички намерни бракови- да или не?

 1. да

  0 глас(а)
  0.0%
 2. не

  5 глас(а)
  100.0%
 1. Moon child

  Moon child Нов член

  Зачленет на:
  16 август 2019
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Барам мислење од вас во врска со намерни малолетнички бракови? Дали девојче од 15 години може да биде спремно за брак и воспитување на деца? Дали е нормално да не го привлекуваат дружби туку да мисли само на сериозни работи и да се посвети на дечкото и да сака деца? Дали мислите дека е битна поддршката од родителите? Дали вонредно може да заврши со одличен успех и да напредува? дали има шанси да му овозможи нормален живот на детето итн. Ве молам изнесете ваше поопширно мислење.
   
 2. Ballet is my life

  Ballet is my life Истакнат Член

  Зачленет на:
  9 јуни 2018
  Мислења:
  296
  Допаѓања:
  102
  Си го кратиш детството со тоа. Има време за семејството и деца, ама тие години не се враќаат назад
   
  На JaMi му/ѝ се допаѓа ова.
 3. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,277
  Допаѓања:
  1,898
  Според тебе што мислиш, спремно е едно девојче за брак ? Спремно е тоа дете да раѓа деца и да воспитува деца?
  Пред се` телото не е спремно за такво нешто... Само што добила менструација и треба да почне одма со раѓање?
  Колку е психички тоа девојче стабилно и зрело за брак, за деца, за обврски, за одговорности... Дали тоа девојче ќе бдее цела вечер дури бебето има температура ? Ќе знае ли како да се справи со тоа? Ќе умее ли воопшто?
  Едно е што мисли и што сака на свои 15 години а сосема друго е дали да се поддржи..
  Како и кај секој тинејџер желбите и потребите се менливи, така да не треба да се зема сериозно воопшто ова..
  Јас сум родител и јас строго би се противела на тоа... Најстрого...
  И да се разбереме НЕ, тоа дете ако би стапило во брак нема да заврши вонредно школо, нема да запиши факултет и нема да има шанса за нешто повеќе во животот!
   
  На Ballet is my life му/ѝ се допаѓа ова.
 4. dovefox

  dovefox Истакнат Член

  Зачленет на:
  21 октомври 2018
  Мислења:
  38
  Допаѓања:
  23
  Не е спремно ни психички,ни физички.
   
  На Ballet is my life му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: