1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Гласање за онлајн-чат на форумот

Дискусија во форумот 'За форумот' започната од JaMi, 30 март 2017.

?

Дали сакате онлајн чат?

 1. Да

  65.7%
 2. Не

  34.3%
 1. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,458
  Допаѓања:
  14,374
  Малку да размрдаме форум,да воведеме новитет.Со воведување на чат мислам дека ќе се зголеми присутноста на членови.Некои ќе кажат-ама темите ќе се запустат,нема да се запустат и онака нема голема интеракција на нив.
  Бујрум,споделете ваше мислење и дајте глас.
   
 2. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,178
  Допаѓања:
  2,240
  ќе се запусти само темата чет муабети но затоа па ќе се зголеми посетеноста така да и јас сум за чат и за радио :)
   
  На Mnogo Bitno и JaMi им се допаѓа ова.
 3. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Има тема чет муабети и јас сметам дека е доволно, сепак сме форум не чет платформа.
  Еве да речеме ќе ставиме чет, како ќе модерираме ако некој почне да навредува и да спама по чет? Ќе седи некој 24/7 да го модерира четот?
   
  На violetmoon му/ѝ се допаѓа ова.
 4. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,458
  Допаѓања:
  14,374
  Видливост само на последните да речеме 30 пораки.Да не може да се враќа чатот и да се читаат разговори.
   
  На escape му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Веќе одамна е отиден бон-тонот на оноа што би се нарекло вистинско форумџиство, сите горе доле знаеме дека е така, сакале прифатиле, сакале не. Од аспект на спомнување мајки-шајки, четот би можел да биде одличен филтер за некултурата да не се шири по темите, но од друга страна па темите ќе останат запустени од коментари.
  Но на крајот од денот, пак ќе се вратам на горната мисла - каква активност реално се случува, ако се изземат сите глупи коментари по темиве?
  Така да, можеби порано бев строго против, по цена да не се запустат темите, но сега некако не гледам некое загрозување кое четот би го сторил општо за форумот. Може само да привлече луѓе кои во некаква среќна околност би се активирале и по темите, секако ако би го испоштувале бонтонот кој би бил едноставе: На четот што сакате правете, на форум си има правила на кои си се придржуваме сите, без исклучоци.
   
  #5 Saladin, 30 март 2017
  Последна промена: 30 март 2017
  На Mnogo Bitno, Iris* и JaMi им се допаѓа ова.
 6. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Ето ајде да речеме дека ќе има чет. Што е придобивката во однос на членовите? Ќе се зачленат членови за да пишат во чет и што добил форумот со тоа? Не ја разбирам поентата да се има чет на форум. Особено па ако се накотат партиски ботови да почнат да водат штабски пропаганди по чет.
   
  На Makedonec му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Makedonec

  Makedonec Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  15 јуни 2014
  Мислења:
  1,466
  Допаѓања:
  1,185
  Па ако секоја пишана порака у четот се важи како едно мислење форумот ќе билда мислења:DD
  Мене ми е сеедно, но мислам дека моментално нема некоја потреба. 10 члена дали се активни и тоа пишуваат ретко по темите, вака со чатот ќе заборават со пишување. Инаку добра е идеата на @Ita за радио само нз како тоа би функционирало, кој би пуштал музика.
   
  На escape му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,047
  Допаѓања:
  6,657
  Имајќи предвид дека активноста е минимална, и јас ко @Saladin одам во „превртените“ и од строго не, сум за да се проба.
  Реално, се врткаме тие што се врткаме, темите ни се исцрпени т.е. сме испишале што сме имале и тоа е тоа веќе.
  Нови (квалитетни) членови нема, единствена возбуда е кога ќе се спречка администрација вс. членови, па и тоа се веќе пројдени и досадни муабети.
  Вака од чет може ќе се развие некоја тема или ако ништо друго, ќе се појача дружбата меѓу веќепостоечкиве членови.
  Прво да видиме меѓу нас како ќе тргне, па после ќе му ја мислиме ако се зачленеле вакви или онакви и што ќе пишувале.
  Правило: Секој што сака да пишува на чет, да убеди макар една нова личност да се зачлени. Кога можат Лајонес и Хербалајф, што бе ние неспособни да сме?
   
  На escape му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  И за ова помислив малку, но ете да се надоврзам на постот на @Electra политичките полтрони ќе се зачленат онаму каде се крева прашина - во места каде имаш огромна посетеност. Тука, и самите се свесни дека нема леб, барем не во оваа состојба.
  Четот може секогаш и да го тргнеме ако создава проблеми.
   
 10. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,446
  Допаѓања:
  3,794
  ДА, за разбивање на монотонијата :D
   

Сподели: