Генерациска изопаченост

Armagoddamn

Староседелец
28 октомври 2015
162
33
1,028
Можеби сум изостаната генерациски, немав специјални тинејџерски денови
но никогаш не го правев она што го прават другите
Не знаев што е мување, оргазам, мастурбација, не помислував на секс
ме гледав љубовни филмови.
немав појма што е сето тоа
Но отсекогаш ги имало таквите кои бегале од часови и правеле деца, зарем тоа е љубов?
и нивното потомство кое страда потоа заради нив, они не биле воспитани па и нивните деца да страдат
заради таквите сексуално опседнати ѓубриња се распаѓа светот
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Loner

Armagoddamn

Староседелец
28 октомври 2015
162
33
1,028
Јас ама ич не разбрав што сакаше ти да кажеш со ова напишаново погоре и за што би требало да се дискутира во темава ?
дека генерацијата оди чекор надоле без разум и свест е
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Loner

Armagoddamn

Староседелец
28 октомври 2015
162
33
1,028
Што е според тебе „правилниот“ пат?
да не страдат децата заради грешките на родителите
многу бракови се вклучени поради такви грешки, на крај децата се тие кои страдаат
Жално е да гледам е како образовниот систем ги има сите услови, а незаинтересираноста за едукација е сведена на 90%, и како што кажав отсекогаш ги имало таквите но сега се претвора во поголем број, за жал не стагнира. Тука би спомнала и дека материјализмот ги надвладеа духовните потреби кај човекот.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
да не страдат децата заради грешките на родителите
многу бракови се вклучени поради такви грешки, на крај децата се тие кои страдаат
Жално е да гледам е како образовниот систем ги има сите услови, а незаинтересираноста за едукација е сведена на 90%, и како што кажав отсекогаш ги имало таквите но сега се претвора во поголем број, за жал не стагнира. Тука би спомнала и дека материјализмот ги надвладеа духовните потреби кај човекот.
Збориш за глобално? Или само за наше/балканско поднебје?
 

MacedonishQueen

Истакнат Член
17 јуни 2015
205
131
143
Но отсекогаш ги имало таквите кои бегале од часови и правеле деца, зарем тоа е љубов?
Najprvo da se izvinam sto pisuvam na latinski..
Ke te molam da mi ja objasnis recenicava? Ne te svaativ? :eek
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
да не страдат децата заради грешките на родителите
многу бракови се вклучени поради такви грешки, на крај децата се тие кои страдаат
Жално е да гледам е како образовниот систем ги има сите услови, а незаинтересираноста за едукација е сведена на 90%, и како што кажав отсекогаш ги имало таквите но сега се претвора во поголем број, за жал не стагнира. Тука би спомнала и дека материјализмот ги надвладеа духовните потреби кај човекот.
Какви грешки? Затоа што „бегале од часови ради некој љубовен проблем?
Пак ќе те прашам, дали ова го сметаш како проблем воопшто за цело едно општество во глобални рамки?
Дали имало такви кои бегале само за да се видат со „симпатијата“, или го праеле стриктно за зголемување на наталитетот?
Малку превише ги правиш работите црно-бели - ако не се сложуваат барем малку со твоето гледиште мора да се црни што во реалност буквално се` што егзистира на овој свет ти го гледаш на црно, јер ништо не постои целосно со твоите лични замисли како што треба да биде.
Истотака као знаеш дека нешто што е глобално е баш така? Имаш можеби претпоставено како би изгледало, хипотеза на нештото, во крајна линија став изграден врз наметната општествена теорија, но не значи дека тој став е 100% точен. За крај направи разлика меѓу став околу изградени факти и став изграден од општествени норми.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Аркантос

Armagoddamn

Староседелец
28 октомври 2015
162
33
1,028
Какви грешки? Затоа што „бегале од часови ради некој љубовен проблем?
Пак ќе те прашам, дали ова го сметаш како проблем воопшто за цело едно општество во глобални рамки?
Дали имало такви кои бегале само за да се видат со „симпатијата“, или го праеле стриктно за зголемување на наталитетот?
Малку превише ги правиш работите црно-бели - ако не се сложуваат барем малку со твоето гледиште мора да се црни што во реалност буквално се` што егзистира на овој свет ти го гледаш на црно, јер ништо не постои целосно со твоите лични замисли како што треба да биде.
Истотака као знаеш дека нешто што е глобално е баш така? Имаш можеби претпоставено како би изгледало, хипотеза на нештото, во крајна линија став изграден врз наметната општествена теорија, но не значи дека тој став е 100% точен. За крај направи разлика меѓу став околу изградени факти и став изграден од општествени норми.
Општеството ги ремовира таквите како мене, поради мојот начин на размислување
и тоа е се што ми смета, не ме прифаќаат таква каква што сум , се обидуваат да ме променат да бидам како нив

Но отсекогаш ги имало таквите кои бегале од часови и правеле деца, зарем тоа е љубов?
Najprvo da se izvinam sto pisuvam na latinski..
Ke te molam da mi ja objasnis recenicava? Ne te svaativ? :eek
родителите мислат дека нивните деца се на училиште а они всушност се секаде само не на часови