Генерации

Natenceto

Истакнат Член
6 март 2012
1,029
1,193
423
Скопје
Лоши генерации. Уф. Се полошо и полоши. Сега зборот детство ти е само збор во македонскиот речник.Некој ќе те смета за ретардиран ако му речеш дека на негова возраст си играл со кукли,камиони,колички,авиони. Бевме сведоци на ретка колумна за Генерација 96, мислам во живот немам видено полоши работи од генерациве. Па што бидна ова, на 12 години се мува - тоа време незнаев што е дечко. На 10 години требало до 12часот навечер да остане надвор - тогаш јас веќе бев во кревет. На 14 години имала дечко - мене тогаш куклите ми беа во рака. На 15 години имала односи - на 15 години почнавме со прв да учиме што е љубов. На 18 години се кае, на 25 веќе е к**ва. Во денешно време секој сака да биде родител, а кој и како е информиран за воспитувањето на децата тоа е гола вода. Или ќе ги размазат или сами ќе се размазат. Не внимаваат воопшто, ама која сум јас да судам. Слават полуматура се облекле како тетки. Слават матура се облекле како за на бал. Чекај СТОП! Застани колку години имаш? 30? Или 18? Се фалат " Како ми стои ова!? Срцка си купив фустан за матура од Версаче, знаеш колку пари? 1324352314 долари"? WTF? А фустанот и е од шутка. Штиклите од некоја продавница на која имало распродажба, се фали моите се богати а живее во шупа леб и маргарин мачка дома. Дечко и ја вози до лажната куќа а после таа се качува во автобус иде до дома. Претеризам. Би реклe што се замараш, и они се деца што сакаат тоа ќе прават. Точно да само не се деца туку сега на 10 години се мажишта и девојки. Колку само си го уништуваат животот. Дремат на пц прашуваат како да се депилирам, кој кондом е најдобар, како се прави восок, како ми стои ова, со што да се нашминкам. Дали да облечам минич и утредента ме силуваа, плаче, агресивна се обвинуе себе си,си кубе коси.... следниот ден се понаша како да не било ништо. До следните години цел град ја има свртено а си мисли ја сакаат и ценат. Затоа се мисли на време. Или некој поинаку ќе ги воспита или сами ќе се воспитаат гледајќи серии и филмови. За нив е срамота да незнаеш да пливаш на 14 години, да не си бричен и да немаш гради. Боже до каде оди светов, со уште колку искомплексирани деца ќе го делам воздухов. Не е се така розево.
 

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,229
3,538
1,143
Премногу брзо пораснаа ! Но,ќе се каат некогаш !
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Natenceto

Gemini

Староседелец
24 мај 2012
2,478
5,077
1,153
Wind Of Change
Имаат само 13 години а веќе имаат дечковци или пак имаат скршено срце..многу знаат тие што значи тоа :|:x
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Scars

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,412
1,103
Детството стана научна фантастика. За греота е колку се брзаат да пораснат и наеднаш се да пробаат . Немаат чувство за морал , почит кон постари а и кон себе. Живеат анархиски, а родителите се презафатени за да го спречат таквото однесување. Страшно е, на 13 год изгледаат како женичиња. Мислат дека се секси, а изгледаат ефтино и глупаво. Не сакам да навредувам ама тоа што не личи навистина не личи. Наместо со ластик, топка, и кал, седат на фејсбук, се сликаат со бузите напрчени и чекаат коментари од локални педофилчиња. На оваа тема може да се зборува до утре, Ужас! Фала му на бога што си имав детство, и ќе го паметам засекогаш како еден од најубавите и нај невините периоди од мојот живот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Aaliyah

The_countess

Истакнат Член
10 јуни 2012
441
545
193
25
Никој не не нета да правиме нешто што не сакаме...
Инаку, вие на 15-16 години не сте имале дечко/девојка?
Ма немој да ме ј***ш бре :D
 

Natenceto

Истакнат Член
6 март 2012
1,029
1,193
423
Скопје
Никој не не нета да правиме нешто што не сакаме...
Инаку, вие на 15-16 години не сте имале дечко/девојка?
Ма немој да ме ј***ш бре :D
Искрено јас сум немала, на 15 години уште си играв со кукли интересни ми беа. На 16 години почнав да излегувам, на 18 години го имав првиот дечко. И среќно сум што дури имав време да научам се и што имав детство. Тогаш барем го знаев значењето на самиот збор.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Oleri

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
136
1,053
Несфатливо ми е на 15-16 години дечко-девојка. Родителите се тие што им го дозволуваат тоа на децата. Не ги оставаат да работат како келнери. Да ви кажам пример со мене. Кога ја кажувам таа работа-келнер, тоа од најблиските се смета како нешто срамно, понижувачко или како да им барам да ме остават да крадам или да продавам дрога. Очекуваат да знам да правам нешто за јадење, а не ме научиле како тоа некое јадење се прави. После се смеат зошто не сум знаела и лажат за многу работи во врска со тоа што знам,а што не знам да правам. :nah Можеби нема да ви се верува, но така е.
 

Laila

Полноправен Член
18 јуни 2019
30
25
8
Секоја генерација си има предности и недостаци. Но она што е сигурно е дека модерново време и трхнологијата наместо да ни помогнат, многу ни одмагаат. Искривени вредности и сфаќања, нема веќе детска игра и смеа на улиците. Наместо тоа играат преку компјутер. Користат телефони уште во прво одделение. Инстаграм и фејсбук, наместо читање книги или квалитетни содржини онлајн. Наместо разговор и дружба додека пијат кафе, зјапнале во телефон. Наместо да се мерат и натпреваруваат во знаење, се мерат кој подобар телефон има. К а т а с т р о ф а. Секоја чест на исклучоци.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ballet is my life

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
136
1,053
Na uciliste decata se optovareni. I jas koga bev vo osnovno uciliste, imavme po 6 ili 7 casa na den. Ostaj toa, poradi toa sto nastavnicite vo osnovno a i sredno ucilists ne se angaziraa da ni predavaat i da naucime nesto na cas, pola klas odevme na privatni casovi matematika skoro sekoj den vo nedelata. I nemavme detstvo, a i kako da imame koga postojano ni velea da pravime proekti nekakvi i za toa sto ne ni e jasno ili ako ne interesira nesto povece, pak internet.