1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Генерации

Дискусија во форумот 'Колумни' започната од Natenceto, 24 јуни 2012.

 1. Natenceto

  Natenceto Истакнат Член

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,029
  Допаѓања:
  1,193
  Лоши генерации. Уф. Се полошо и полоши. Сега зборот детство ти е само збор во македонскиот речник.Некој ќе те смета за ретардиран ако му речеш дека на негова возраст си играл со кукли,камиони,колички,авиони. Бевме сведоци на ретка колумна за Генерација 96, мислам во живот немам видено полоши работи од генерациве. Па што бидна ова, на 12 години се мува - тоа време незнаев што е дечко. На 10 години требало до 12часот навечер да остане надвор - тогаш јас веќе бев во кревет. На 14 години имала дечко - мене тогаш куклите ми беа во рака. На 15 години имала односи - на 15 години почнавме со прв да учиме што е љубов. На 18 години се кае, на 25 веќе е к**ва. Во денешно време секој сака да биде родител, а кој и како е информиран за воспитувањето на децата тоа е гола вода. Или ќе ги размазат или сами ќе се размазат. Не внимаваат воопшто, ама која сум јас да судам. Слават полуматура се облекле како тетки. Слават матура се облекле како за на бал. Чекај СТОП! Застани колку години имаш? 30? Или 18? Се фалат " Како ми стои ова!? Срцка си купив фустан за матура од Версаче, знаеш колку пари? 1324352314 долари"? WTF? А фустанот и е од шутка. Штиклите од некоја продавница на која имало распродажба, се фали моите се богати а живее во шупа леб и маргарин мачка дома. Дечко и ја вози до лажната куќа а после таа се качува во автобус иде до дома. Претеризам. Би реклe што се замараш, и они се деца што сакаат тоа ќе прават. Точно да само не се деца туку сега на 10 години се мажишта и девојки. Колку само си го уништуваат животот. Дремат на пц прашуваат како да се депилирам, кој кондом е најдобар, како се прави восок, како ми стои ова, со што да се нашминкам. Дали да облечам минич и утредента ме силуваа, плаче, агресивна се обвинуе себе си,си кубе коси.... следниот ден се понаша како да не било ништо. До следните години цел град ја има свртено а си мисли ја сакаат и ценат. Затоа се мисли на време. Или некој поинаку ќе ги воспита или сами ќе се воспитаат гледајќи серии и филмови. За нив е срамота да незнаеш да пливаш на 14 години, да не си бричен и да немаш гради. Боже до каде оди светов, со уште колку искомплексирани деца ќе го делам воздухов. Не е се така розево.
   
  На Nikica, Скопски Солидарец, Aaliyah и уште 6 други им се допаѓа ова.
 2. Scars

  Scars Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,541
  Премногу брзо пораснаа ! Но,ќе се каат некогаш !
   
  На Natenceto му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Gemini

  Gemini Староседелец

  Зачленет на:
  24 мај 2012
  Мислења:
  2,477
  Допаѓања:
  5,079
  Имаат само 13 години а веќе имаат дечковци или пак имаат скршено срце..многу знаат тие што значи тоа :|:x
   
  На Scars му/ѝ се допаѓа ова.
 4. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,838
  Допаѓања:
  6,527
  Мене лично ми одговарат како тетки да се облекуваат девојчината, исто така и да имат појќе курви од домакинки.
   
 5. Mystique

  Mystique Староседелец

  Зачленет на:
  18 јуни 2012
  Мислења:
  753
  Допаѓања:
  1,411
  Детството стана научна фантастика. За греота е колку се брзаат да пораснат и наеднаш се да пробаат . Немаат чувство за морал , почит кон постари а и кон себе. Живеат анархиски, а родителите се презафатени за да го спречат таквото однесување. Страшно е, на 13 год изгледаат како женичиња. Мислат дека се секси, а изгледаат ефтино и глупаво. Не сакам да навредувам ама тоа што не личи навистина не личи. Наместо со ластик, топка, и кал, седат на фејсбук, се сликаат со бузите напрчени и чекаат коментари од локални педофилчиња. На оваа тема може да се зборува до утре, Ужас! Фала му на бога што си имав детство, и ќе го паметам засекогаш како еден од најубавите и нај невините периоди од мојот живот.
   
  На Aaliyah му/ѝ се допаѓа ова.
 6. The_countess

  The_countess Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 јуни 2012
  Мислења:
  441
  Допаѓања:
  547
  Никој не не нета да правиме нешто што не сакаме...
  Инаку, вие на 15-16 години не сте имале дечко/девојка?
  Ма немој да ме ј***ш бре :D
   
 7. Natenceto

  Natenceto Истакнат Член

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,029
  Допаѓања:
  1,193
  Искрено јас сум немала, на 15 години уште си играв со кукли интересни ми беа. На 16 години почнав да излегувам, на 18 години го имав првиот дечко. И среќно сум што дури имав време да научам се и што имав детство. Тогаш барем го знаев значењето на самиот збор.
   
  На Oleri му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Stojne

  Stojne Староседелец

  Зачленет на:
  29 јануари 2015
  Мислења:
  380
  Допаѓања:
  128
  Несфатливо ми е на 15-16 години дечко-девојка. Родителите се тие што им го дозволуваат тоа на децата. Не ги оставаат да работат како келнери. Да ви кажам пример со мене. Кога ја кажувам таа работа-келнер, тоа од најблиските се смета како нешто срамно, понижувачко или како да им барам да ме остават да крадам или да продавам дрога. Очекуваат да знам да правам нешто за јадење, а не ме научиле како тоа некое јадење се прави. После се смеат зошто не сум знаела и лажат за многу работи во врска со тоа што знам,а што не знам да правам. :nah Можеби нема да ви се верува, но така е.
   
 9. Laila

  Laila Полноправен Член

  Зачленет на:
  18 јуни 2019
  Мислења:
  30
  Допаѓања:
  24
  Секоја генерација си има предности и недостаци. Но она што е сигурно е дека модерново време и трхнологијата наместо да ни помогнат, многу ни одмагаат. Искривени вредности и сфаќања, нема веќе детска игра и смеа на улиците. Наместо тоа играат преку компјутер. Користат телефони уште во прво одделение. Инстаграм и фејсбук, наместо читање книги или квалитетни содржини онлајн. Наместо разговор и дружба додека пијат кафе, зјапнале во телефон. Наместо да се мерат и натпреваруваат во знаење, се мерат кој подобар телефон има. К а т а с т р о ф а. Секоја чест на исклучоци.
   
  На Ballet is my life му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Stojne

  Stojne Староседелец

  Зачленет на:
  29 јануари 2015
  Мислења:
  380
  Допаѓања:
  128
  Na uciliste decata se optovareni. I jas koga bev vo osnovno uciliste, imavme po 6 ili 7 casa na den. Ostaj toa, poradi toa sto nastavnicite vo osnovno a i sredno ucilists ne se angaziraa da ni predavaat i da naucime nesto na cas, pola klas odevme na privatni casovi matematika skoro sekoj den vo nedelata. I nemavme detstvo, a i kako da imame koga postojano ni velea da pravime proekti nekakvi i za toa sto ne ni e jasno ili ako ne interesira nesto povece, pak internet.
   

Сподели: