Второто полугодие почнува со физичко присуство

Sasho

Истакнат Член
12 ноември 2020
43
14
108
41
По фејсбук и вибер групите се исколија и многу ме интересира мислење. Дали треба и е морално децата да седат со маски и отворени прозори во школо од утре?
Да сум родител не би го пуштил детето да ми мрзни на овие температури, дури таму Март месец да затопли. Како ги чуваат од корона а не е битно ако се разболат од друго, па тоа се кревки организми?
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,519
1,183
Big Sur
Мислам дека ова беше нонсенс да се тестира до каде ќе им се попушта. Никаде веќе го нема спомнато тоа како мерка, само дека ќе има скрининг по случаен избор и ќе се менуваат мерките во зависност од тоа како ќе се шири вирусот по општините. А како ќе се менуваат, којзнае. :)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco

Еве и овде, нек се знае.
Срамотна и штетна одлука на манијакалната власт, деца по 5-6 саати да бидат со маски е злочин. Отворени прозори на -10 степени е злочин. Ќе има и смртни случаи само што ќе ги водат како коронаши, а не дека закачиле пнеумонија ради камен ладно седење во клупа по 5-6 саати. Сега се окомија на децата, пошто не беа послушни и имаа слаб моралитет, време е и кај нив да има умирачка.
Аптекарката ја прашав како издржува 8 саати со маска ми вика дека ја носи само до нос и дека ја вади веднаш штом раја ќе излезе од атпека, значи секој момент за да не носи маска го користи, имајќи предвид дека тешко се дише со тоа срање на уста.

Кои мртви г**на се исрани од чмар на клети родители, знам за она гомцето паразитско вилипче татко му беше комунистички доктор недопирлив и кога имаше завиено во црно фамилии, тоа се тие класи кои имаат лајсенс ту кил во едно дно од средина како оваа.
Сериозно да помисли човек дека овие ликови се резултат на запек кај мајка им која ги породила од чмар а не како што е ред, како е можно вакви социопати да се на врвот во општеството насекаде, страшно нешто.
Цел е**н свет трпи од последици на психопатологија на шака бедници кои се на врв во политика, интелектуално, морално-етички, емоционално мртви од раѓање, не можат да осетат ништо, ни радост ни тага, па ајде ќе владееме над други човечки битија, тоа ќе им биде замена за внатрешното мртвило.