Враснат нокт

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
Како за информација што е тоа враснат нокт ќе ви копирам текст кој го прочитав на интернет.

Враснувањето на ноктот е честа и болна состојба која се јавува(најчесто на палецот на ногата).Се
јавува кога кожата на едната или двете страни од ноктот зараснува преку неговите рабови или пак кога ноктот сам по себе враснува во кожата т.е мекото ткиво околу ноктот.Враснатиот нокт е обично болна состојба која може да биде поврзана со инфекција палецот.Солиден процент од враснатите нокти се хронични и имаат тенденција да се повторуваат по епизоди и да се инфицираат.
Знаци и симптоми на Unguis incarnatus
Болка на местото каде се наоѓа работ на ноктот.
Се потенцира при носење на тесни обувки,особено оние со тесни врвови.
Може да биде чуствителен на притисок,дури и од тежината на покривката.
Може да постојат знаци на инфекција.
Може да се дренира гној, или серозна течност помешана со крв.

Зимоска ми се случи да ми престане ноктот со растење. Проследено со болка и оток од коренот од каде треба да расте, постепено ми пожолтуваше. Кога едно време почна болката да престанува а отокотот да сападнува.Кратко потоа ноктот падна а одоздола имаше нов нокт што растел паралелно. Мислев дека проблемот е решен. Но пред 2 месеци новиот нокт ми предизвика нов проблем. Расте во месо од внатрешната страна. Болка , не можам да ви објаснам, дури и со допир до чорапа ме боли. Мислам дека ми се појави поради тоа што летово носев високи затворени кондури, наместо сандали со отворени прсти, стпалото се лизгало надолу и трпел прстот притисок. Почнав пред некоја недела да го третирам прстот со разни масти, секој ден да го потопувам во вода и избегавав високи потпетици. Малку за нијанса ми се подобри, но во петокот излегов со високи штикли и се измачив. Сега се ми се поврати во првобина состојба. Мајка ми ми ги скри сите штикли и као тоа е решението No more heels. Се направивме пуздер. Сакам јас навистина да го решам проблемов а не да избегавам ситуации кога тој повторно би се надразнил. Женско сум не можам во гумени рибарски чизми да излегувам. :(
Дали некој од вас имал проблем со враснат нокт и како го решавал истиот? Ми кажаа за некој хируршки зафат но тоа не е баш мал зафат. Опоравувањето е долго (дури 2-3 недели се лежи дома барем така ми рекоја) и самата операција е болна. Тука во тетовската болница , не се осудувам да одам затоа што до толку се стручни што по грешка може да ми го ампутираат(тоа би било стварно траги-комично).
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
Имам вакво чудо на десната нога .. и не сум го решил веќе 2 години .. немам намера да одам на зафат и такви глупости :)
 

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
И ја имаше нешто слично само ја на мал прст на ногу. Болеше ме некое време ама после нокат сам си испадна и си порасна нов, без никакви проблеми. Читајки га овој свати дека највероватно е дека ја носу патике и тој стално одвржани па не ми била стисната нога него лабава и си израснаја нормално.
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Еве еден совет зашто и јас го имам истиот проблем...прво и основно сечи го ноктот право не ги сечи рабовите од страна туку убаво истапи ги со турпија...и почесто вади го од месото боли во прво време но ќе навикнеш....барем мене ми помага
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Oleri

Coelho

Староседелец
2 април 2012
287
493
663
Скопје
И јас го имав овој проблем одамна, на палецот на десната нога. Ептен болеше, паметам и гној имаше. Да не навлегувам, многу гадно. Бев многу блиску до тоа да одам на операција да го средат, но еден ден после бањање, наместо само да го исечам и да го оставам, ептен се напнав и пробав да го извадам делчето што растеше во месото (од десната страна на прстот).

Среќа не беше многу длабоко и беше прилично лесно да го извадам тоа делчето што почнало криво да расте во месото. Одев со турпијата по работ на ноктот, стигнав до "ќошот" и малку по малку одев на внатре (во месото од десната страна на палецот). Наеднаш го извадив над месото (умрев од болка), го исеков и го истурпијав. И потоа тоа ми стана навика после секое бањање. Сега е во ред.

Иако ми успеа не знам колку е препорачливо вакво нешто. Ама болката беше многу лоша и не можев веќе.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Oleri

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
И јас го имав овој проблем одамна, на палецот на десната нога. Ептен болеше, паметам и гној имаше. Да не навлегувам, многу гадно. Бев многу блиску до тоа да одам на операција да го средат, но еден ден после бањање, наместо само да го исечам и да го оставам, ептен се напнав и пробав да го извадам делчето што растеше во месото (од десната страна на прстот).

Среќа не беше многу длабоко и беше прилично лесно да го извадам тоа делчето што почнало криво да расте во месото. Одев со турпијата по работ на ноктот, стигнав до "ќошот" и малку по малку одев на внатре (во месото од десната страна на палецот). Наеднаш го извадив над месото (умрев од болка), го исеков и го истурпијав. И потоа тоа ми стана навика после секое бањање. Сега е во ред.

Иако ми успеа не знам колку е препорачливо вакво нешто. Ама болката беше многу лоша и не можев веќе.

Епа искрено више и јас сум во искушение сама да си направам таква мини домашна операција. Па болкава не се издржува. Многу зафркнато е:(
Фала за одговорот, па ќе пишам кога ќе преземам нешто.

Еве еден совет зашто и јас го имам истиот проблем...прво и основно сечи го ноктот право не ги сечи рабовите од страна туку убаво истапи ги со турпија...и почесто вади го од месото боли во прво време но ќе навикнеш....барем мене ми помага

Се тоа ми е јасно , ама финтата е што се работи за нов млад нокт кој е понежен а почнал во месо да расте. И сега ми е шујбе да го чепкам и да го вадам, да не го зафркнам. :(:( По се изгледа треба да си посетам лекар . А инаку и јас порано вака како тебе сум правела и еден период супер ми беше. Е сега новиов што ме зафркава се нервирам... а болката е... знаете и вие сте искусиле..не се издржува. Носам обувки 1 број поголеми само за да не ме допре ништо до местото. Ужас

Имам вакво чудо на десната нога .. и не сум го решил веќе 2 години .. немам намера да одам на зафат и такви глупости :)

Како така? Па како се навикна на болката? :eek Добро машко си па во пошироки патики/кондури не се иритира толку местото, ама ние женскиве со таков проблем ако не го решам би требало да се откажам од штикли ... аста ла виста:) Мора да се реши.. морааа :)
 
Последна промена од модератор:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Coelho

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Oleri мислам дека ако појдиш на лекар тие се спремни одма за интервенција ама не е на одмет појди си на консултација....а во твојот случај е подобро да си ги искиснеш убаво нозете и дури е меко од водата да пробаш да го извадиш ама ако е неиздржливо право на лекар....:) а зацрвено тие месото околу?
 

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
Oleri мислам дека ако појдиш на лекар тие се спремни одма за интервенција ама не е на одмет појди си на консултација....а во твојот случај е подобро да си ги искиснеш убаво нозете и дури е меко од водата да пробаш да го извадиш ама ако е неиздржливо право на лекар....:) а зацрвено тие месото околу?

Да зацрвенето е...:( Па баш затоа што и јас исто мислам дека на лекар одма на интервенција би отишле, затоа и се плашам да одам. Ајде сега ќе пробам сама да го извадим....па што сака нека биде. Боли..како да бцка од унутра...лошо чувство
 

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Дива градба .. Постои можност за легализација ! ;)
Мислам дека веќе претеруваш:mad:
Проблем со враснат нокт имам и јас, чекам само да се стопли времево убаво за да можам сандали да си обујам и потоа правец, хирургија....само тоа е единствениот начин за враснат нокт..се имам пробано и ништо не помага... :place