Воени Филмови

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
мојот избор на Воени филмови :)
Hair 1979
Black houk down
Delta force od 1986 godina
кој е Вашиот избор (smoke)
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Мене омилен филм општо од сите што постојат ми е Black Hawk Down, еве ви го да си го гледате. :D


Го имам гледано добри 50 пати. Иначе, од повеќе причини ми е омилен. Пред се, ми се допаѓа приказната, но за жал е вистинита (војната во Сомалија). Екипата на глумци е неверојатна: Josh Hartnett, Ewan McGregor, Jeremy Piven, Orlando Bloom, Eric Bana, William Fichtner, Ian Gruffudd, и многу други. Плус, ми се допаѓа како е снимен, плус режисер е Ridley Scott. Плус, продуцент е Jerry Bruckheimer . ПЛУС, музиката е од Hams Zimmer.

Едноставно филмов е многу инспиративен. Не знам зошто откако ќе го изгледам добивам посебна сила и мотивација да бидам што е можно подобра во сите области од животот. (wasntme) All in all, it's an awesome movie!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati and Legioner

steppenwolf

Староседелец
12 декември 2012
335
489
1,063
Скопје
Ги препорачувам Saving Private Ryan, Thin Red Line, Full Metal Jacket, Apocalypse Now, The Platoon како најдобри од овој жанр и Band of Brothers, која е минисерија но ептен добро направена.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Го препорачувам The Great Escape (1963)
Доста познати актери од тоа време глумат во него. Тука се Стив МекКвин, Чарлс Бронсон, Џејмс Кобурн..
Се работи за затвореници во еден германски камп за време на Втора светска војна и нивниот план за бегство од кампот.
Еве и трејлер :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

Largo

Полноправен Член
15 јануари 2013
90
97
18
220px-Gangs_of_New_York_Poster.jpg

Доста интересен.Не е она класична војна ама сепак добро парче американска историја
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Y1K991

Lollypop

Истакнат Член
26 декември 2012
251
197
143
Full Metal Jacket - најхардкор воено филмче
Apocalypse Now​
Enemy at the Gates​
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Hair брат е филм за хипици : ) башка мјузикал е, а у воени филмови музика е ратататататата : )
Meне најомилени су ми ... па има ги погоре
Saving private Ryan и The great escape
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Gangs of New York воен филм да ти бил. :rofl

Иначе во врска со темава, омилени ми се Apocalypse Now, Thin Red Line, Bridge on River Kwai, Schindler's List (најјак филм), Braveheart. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Platoon изнад Apocalypse now и Full metal Jacket.
Thin red line мислам дека е најслаб од сите тие воени, многу се курчев ради дејствието што се одвиваше ептен безврска.
Black hawk down е одлично освежување после оние 80`ти филмови. (као CoD modern warfare :zelen)
Перл Харбор е преромантизиран и преувеличен иако има прејаки ефекти. Empire of the sun од друга страна е приказна за себе.
Braveheart не би го ставил во воени туку во историски заедно со Kingdom of heaven.