Влијанието на психолошката состојба врз односите со луѓето

Antidot

Нов член
27 ноември 2012
5
7
3
43
Здраво на сите

Во принцип не читам многу форуми но подолго размислувам на една тема која што би сакал да ја споделам со вас и да добијам некое ваше мислење!!

Значи дали сметате дека постои РЕАЛНА можност, да двајца луѓе во различна психолошка состојба ( едниот во „стабилна„ а другиот страда од анксиозност) би можеле да бидат заедно, да се разбираат и сакаат?? Или сметате дека не е фер за „стабилната„ особа затоа то таа би можела да биде со човек „стабилен како неа„!?

Со еден збор сакам да кажам: Знам дека е возможно да сретнам девојка која ќе ја разбере мојата состојаба, меѓутоа дали тоа е реално да се случи затоа што се повеќе се сомневам во таа идеа а тоа страшно ме иритира затоа што сум личност која што не се откажува лесно! :)

Фала ви на сите
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena, alba and parvati

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
не е битно кој како куде и какф е, љубаф е душевна стфар, она се осеќа у мајднз и у стомаче :sram
треба да се сака без разлику какф е човек, ипак е човек !
ја неам појма што е тој аксиозност, али брат мислу дека ако си упоран и ако имаш добар карактер моеш да гу имаш туј што гу сакаш, без разлику на сфе
од мене имаш наааааајголему подршку да успееш у тој што га сакаш, да ти се деси невидена обострана љубаф (y)
Поздраф Антидот, кажа ти ја мноо ти е добар аватар и никнејм !
 

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Здраво на сите

Во принцип не читам многу форуми но подолго размислувам на една тема која што би сакал да ја споделам со вас и да добијам некое ваше мислење!!

Значи дали сметате дека постои РЕАЛНА можност, да двајца луѓе во различна психолошка состојба ( едниот во „стабилна„ а другиот страда од анксиозност) би можеле да бидат заедно, да се разбираат и сакаат?? Или сметате дека не е фер за „стабилната„ особа затоа то таа би можела да биде со човек „стабилен како неа„!?

Со еден збор сакам да кажам: Знам дека е возможно да сретнам девојка која ќе ја разбере мојата состојаба, меѓутоа дали тоа е реално да се случи затоа што се повеќе се сомневам во таа идеа а тоа страшно ме иритира затоа што сум личност која што не се откажува лесно! :)

Фала ви на сите
Твојот пост ми делува како самосожалување , сори вака ама ме интересира како ти ја контролираш анксиозноста бидејки разбрав ти си таа нестабилна личност ?

Јас немам некое познавање за болеста ама кај сите нас понекогаш се јавува е сега тоа нарушување на самодовербата кај некои трае подолго кај некои пократко и се надминува.

И зошто сметаш дека не би пронашол девојка со која ке имаш разбирање, љубов нели си личност која не се откажува ?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Antidot

Antidot

Нов член
27 ноември 2012
5
7
3
43
Твојот пост ми делува како самосожалување , сори вака ама ме интересира како ти ја контролираш анксиозноста бидејки разбрав ти си таа нестабилна личност ?

Јас немам некое познавање за болеста ама кај сите нас понекогаш се јавува е сега тоа нарушување на самодовербата кај некои трае подолго кај некои пократко и се надминува.

И зошто сметаш дека не би пронашол девојка со која ке имаш разбирање, љубов нели си личност која не се откажува ?

Blagodaram,

Pa da malku se samosozaluvam zatoa sto sum mnogu pameten, atratktiven, neverojatno interesen i imam tolku mnogu ljubov vo mene a nema komu da ja podaram....

Anksioznosta ne e bolest toa e sostojba koja sto licno dobro ja kontroliram megutoa ponekogas posojat momenti koga ima ekzacerbacija na sostojbata i togas ne se custvuvam bas naj velicenstveno....

I tocno vo tie momenti mojot intuzijazam deka ke ja najdam NEA opaga :)
Znam deka se ke bide vo red
Ti blagodaram za mislenjeto
 

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Blagodaram,

Pa da malku se samosozaluvam zatoa sto sum mnogu pameten, atratktiven, neverojatno interesen i imam tolku mnogu ljubov vo mene a nema komu da ja podaram....

Anksioznosta ne e bolest toa e sostojba koja sto licno dobro ja kontroliram megutoa ponekogas posojat momenti koga ima ekzacerbacija na sostojbata i togas ne se custvuvam bas naj velicenstveno....

I tocno vo tie momenti mojot intuzijazam deka ke ja najdam NEA opaga :)
Znam deka se ke bide vo red
Ti blagodaram za mislenjeto
Ти реков немам познавање ете моја грешка ја нероков болест а всушност е моментална состојба и ти како таква личност не ни треба да се сожалува ете почни повеќе да се дружиш, да се запознаваш со се повеќе луѓе, спортувај, и ке се надмине оваа состојба а пак ке ти кажам сите поминува низ одредени фази на анксиозност. Не нарекувај се нестабилна личност првин од тоа ослободи се а потоа чекори цврсто на земјата со поглед кон небото ;) и се ке си дојде на свое место толку од мене позз...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Antidot

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Биди реален спрема девојката, биди отворен спрема неа како што си спрема нас овде. Ако ги прифати сите твои доблести и мани од љубов не од сожалување, (мора да биде искрејна према тебе за да не ти ја влоши состојбата)... тогаш знаеш што да правиш. Ако не биди здрав и жив ќе се најде друга која ќе те прифати- само биди упорен и не губи надеж.
Иначе добредојде на форумов, интересен си за читање(y)
Пс. Јас не би влегол во таква врска (не дека имам нешто против болестите или состојбите) али едноставно не гледам баланс во врската...можеби и сум егоистично копиле кое се преценува себеси, но барем сум искреен.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Свесен си дека и оваа несигурност во себе, стравот дека никој не би те прифатил ко таков, би можел да останеш сам и беспотребново нервирање околу ова прашање, ти се исто последица од анксиозноста, така?
Најпрвин, не ми се допаѓа што така се делиш, па себе се ословуваш ко психички нестабилна личност. Зошто, скраја да е, твоево не може ни одблиску да се мери и става во иста кошница со ментални болести. Точка.
Јас познавам многу, премногу луѓе кои страдаат од анксиозност, па не се ништо поразлични од другиве.
Гледај на светлата страна, ако девојката ја разбира твојата кондиција (а знам дека ќе разбере, зошто не е некоја голема филозофија) и е спремна да истрпи тук и таму по некоја нервоза плус (што е случај и во секоја “нормална“ врска), тогаш можеш да сметаш дека би ти било подобро, би имал помош и поддршка.
Денес стресот е “во мода“, па не верувам дека постои некој што барем еднаш не се почувствувал анксиозен, само проблемот е во степенот и фактот дека многумина не се запознаени со овој поим, инаку би се изненадил од бројот на анксиозни лица.
Реални шанси? Врие. Само поради таа твоја несигурност и прашањево што ти се врти во глава, ги имаш пропуштено многу.
Културен си, љубезен, самосвесен (малку overthinking, но оправдано поради анксиозноста), нема зошто да не би имал шанси. Постојат мал милион манијачишта и психопати со негативни човечки особини кои се неспоредливо полоши од анксиозноста, па пак нашле некого и не ги гледаш нив да се прашуваат вакви нешта.
Уживај, знам дека е тешко да се контролира, но секогаш имај на ум дека не е ништо страшно.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Здраво на сите

Во принцип не читам многу форуми но подолго размислувам на една тема која што би сакал да ја споделам со вас и да добијам некое ваше мислење!!

Значи дали сметате дека постои РЕАЛНА можност, да двајца луѓе во различна психолошка состојба ( едниот во „стабилна„ а другиот страда од анксиозност) би можеле да бидат заедно, да се разбираат и сакаат?? Или сметате дека не е фер за „стабилната„ особа затоа то таа би можела да биде со човек „стабилен како неа„!?

Со еден збор сакам да кажам: Знам дека е возможно да сретнам девојка која ќе ја разбере мојата состојаба, меѓутоа дали тоа е реално да се случи затоа што се повеќе се сомневам во таа идеа а тоа страшно ме иритира затоа што сум личност која што не се откажува лесно! :)

Фала ви на сите
Не глеам зошо не би успеало. Луѓе се мењаат, се адаптираат, мењаат погледи на живот само за да уживаат во она што се вика взаемно чувство. Работата е колку ќе зајдат... Ако премногу отидат во другата екстрема, ризикуваат од реакција, која ќе ги врати 2 чекора поназад. Треба се` постепено да се фати. Не со мала резерва, но со доза на претпазливост на самиот себе, за да не се нурнеш а потоа загубиш уште во плиткото на врската. Зборам за запознавање на нејзините доблести и маани. Затоа што ако брзо се нурнеш стравуваш од задушување на другата страна, прерано ќе ги дознаеш/покажеш своите/нејзините доблести, маани што води до монотоност на врската and eventually брз крај на истата. Затоа фаќај полека за да таа полека еволвира како подобра. Среќно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Antidot