Влатко Лозаноски

Marcello

Староседелец
17 декември 2014
110
52
628
29

Од Википедија — слободната енциклопедија

Влатко Лозаноски - Лозано е македонски пејач. Роден е на 27 јуни 1985 година во Кичево. Заедно со Есма Реџепова, ја претставувал Македонија на Евровизија 2013 година во Малме, Шведска.

Негов прв јавен настап беше како член на македонското талент шоу Мак Ѕвезди во септември 2007 година. Еден месец подоцна, тој доби гран при награда на првиот Македонски Радиски Фестивал наречен Ѕвездена ноќ. Ја пееше песната Врати ме, што воедно е и неговиот прв сингл, додека негов втор сингл е Обичен без тебе. Во октомври 2008, со неговиот трет сингл Времето да застане ја доби наградата од жирито на фестивалот Макфест, најпрестижниот фестивал во Македонија. Во 2009 учествуваше во македонскиот избор за песна на Евровизија со песната Блиску до мене и се пласираше четврт. Во јуниистата година настапи на фестивалот Pjesma Mediterana во Будва, Црна Гора. Во јули, пак, настапи на фестивалот Slavianski Bazar во Витебск, Белорусија каде доби втора награда. Следно, заедно со Магдалена Цветкоска, со песната I'm your angel настапи на фестивалот Golden Wings во Молдавија, каде го освоија второто место. Неговиот прв албум се појави во 2010 година. Истата година учествуваше на македонскиот избор за песна на Евровизија со песната Летам кон тебе, но го освои четвртото место.

Албуми

Лозано 2010


Преку седум мориња
2012Евровизија

If I Could Change The World
If I Could Change The World (Latin version)
If I Could Change The World (Club Remix)
Pred Da Se Razdeni
Pred Da Se Razdeni (Club Remix)
 

dovefox

Истакнат Член
21 октомври 2018
38
23
108
Многу се филмаше дека е голема ѕвезда.
Драган Вучиќ го потсети дека он му помогнал да влезе во музичките води и да не се замислува дека е Тоше Проески затоа што не е.
Па,сакаше големи суми да му плаќаат. |-(
Дури лани почна некое поасално однесување да прикажува. :eek
 
  • Like
Реакции: escape

Marcello

Староседелец
17 декември 2014
110
52
628
29
Jaс премногу му ги сакам неговите песни. Не знам јас не гледам кај него филмање како што тоа го пиша dovefox дури и доста скромно ми делува Влатко,

Последната негова песна која влезе прво место во тренд на Јутјуб