Вистина

kones

Истакнат Член
14 февруари 2012
122
119
343
Може ли некој да ми каже која вистина се крие позади видеово?

 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
За каква вистина прашуваш?

Родителите на децата ги буткаат, тераат и учат да ги провоцираат војниците. Е сега, не ја знаеме целата ситуација. Каде се случува ова? Кои се тие луѓе? Пред се, што зборуваат? Да имаше барем англиски превод.
 

~ Скарлетка ~

Активен Член
25 октомври 2012
348
204
43
35
Скопје
In a sane world parents cherish their children and push them, meteorically speaking, to a brighter future. In the crazy reality of the Israeli-Palestinian conflict, Palestinian parents push, physically and literally, to violence and hate.
This is beyond "hate breeds hate" this is a case of brainwashing children and embedding the hate and conflict into their very core. My god, child soldiers, the Palestinian version...
Seriously, this situation is grotesque, children pushed to conflict, learning to shout instead of talk, learning to stir rage rather than trust... Amazing, the soldiers did not give up on the children, even though their parents have given up hope for a better future.
Too bad they decided to sentence their children to a life empty of hope and drive for a better future.
Now, that is all sad, complex and sad, much could be said for and against both parties, but how can you justify the photographers' role?
The media is suppose to be the guard-dog of democracy: Documenting reality and preventing its concealment, not creating it and distorting it!
Please knowledge your responsibility, these kids were brain washed for your amusement, embedding hate into their very core and sent to pick a fight, hoping that they would go too far and get a soldier to snap, just for a photo.
Why don't you try to convey what actually happens in the region, not screening the day to day, sifting for an extreme event, actual or bluntly provoked, produced and artificial.
I extend a challenge, try communication, try being as civil as these soldiers were, try bringing cure to this tired and broken chess board of a region, stop exciting hate.
Focus on education, on communication, on what it means to be human, of what it is to be humane.
I extend a true challenge; try promoting hope, let's see you come and work towards a solution, there is enough fight in the region, no external additions are necessary.
News is not a bullfight, setting children against soldiers with the bizarre and cruel intention to get them in harms way, lucky for the children that the soldiers were more humane than the organizers.
Israel is not your arena, the conflict is not there for your amusement. Please, do not try to bring strife into the hearts of good men and do not convey a message that you had to fabricate.
This clip shows an epic win of good, it is sad that this does not serve for the purpose of your amusement.

Фино си има некој опишано... Не знам само со кој памет родителите ги буткаат децата у војници со пушки и зошто ако се они толку големи фраери не им се приближуваат на војниците? Свашта... Само ќе кажам им спуштам капа на војниците, јас да сум една од нив не би издржала да останам смирена.....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: kones and emzzy

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
ништо изненадувачки, праќаат деца, глумат жртви после тоа. хммм дали 2001 убиените терористи во тие шумарските “униформи“ подоцна не беа пресоблекувани во трнерки за да испадне дека безбедносните сили пукале и убивале цивили? секогаш е така. А палестинциве се всушност евреи исто како и израелците, само што се муслимани, сакаат да се отцепат од Израел, а тоа е негде 1/3 од територијата на Израел и нормално овие никад нема да им дозволат.
 

kones

Истакнат Член
14 февруари 2012
122
119
343
Јас видов како девојчето после 10 години се самоубива во трговски центар и повредува други луѓе.
Но сега се наметнува прашањето: зошто девојчето не трча по ливадите со цвекиња после десет години?
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Проблемот не е само во родителите. Проблем е во целиот ебен политички систем таму. Војниците се израелци а децата се палестинци. Не е проблемот само во тоа што родителите ги тераат децата да врескаат и викаат по војниците , проблем се и самито војници и тој ебен расизам на израелците. Не дека го оправдувам тоа што децата водат војна , напротив јас сето то го осудувам ама мора да се види вистината од двете страни. Мора да се каже и да се види дека Израелците го користат секој момент да одат и да се изживуваат врз палестинците...

Сите си мислат дека насилство само може да се реши со насилство. Се стеив на говорот на Чарли Чаплин во филмот големиот диктатор каде што вели = Kill them with kindness, kill them with love ..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
Точно дека израелците знаат да претераат, ама ако гледаш од нивна страна, се во право: некој се обидува да им одземе дел од територијата. А кога некој сака да ти отцепи дел од територијата сигурно нема добрината и љубовта да ти ја заштитат земјата туку добро обучена војска на која примарна задача е да го брани суверенитетот и територијата на сопствената земја :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: kones

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Точно дека израелците знаат да претераат, ама ако гледаш од нивна страна, се во право: некој се обидува да им одземе дел од територијата. А кога некој сака да ти отцепи дел од територијата сигурно нема добрината и љубовта да ти ја заштитат земјата туку добро обучена војска на која примарна задача е да го брани суверенитетот и територијата на сопствената земја :D
да се плукнам во таа теорија дека ако јас речам дека ова парче земја е македонија и тоа значи дека е ..Да се плукнам во тие измислени граници.Да се плукнам во тој национализам...
Замисли да не постојат граници на земјите...Да постојат сао луѓе ? ај пробај да избројш колку војни би се случиле.. да ти помогнам 0. Која било да е војна е за територија ... Премногу војни , премногу омраза има меѓу луѓето ...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: kones and Lena

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
да се плукнам во таа теорија дека ако јас речам дека ова парче земја е македонија и тоа значи дека е ..Да се плукнам во тие измислени граници.Да се плукнам во тој национализам...
Замисли да не постојат граници на земјите...Да постојат сао луѓе ? ај пробај да избројш колку војни би се случиле.. да ти помогнам 0. Која било да е војна е за територија ... Премногу војни , премногу омраза има меѓу луѓето ...

Ако збориме теоретски би рекол i couldn't agree more, е арно ама, живееме во смрдливо капиталистичко-експлоататорско општество, каде се се врти околу пари, интереси на малкуте моќници кои живеат на грбот на најголемиот дел од светската популација. Не им се дозволува на луѓето пред се образование и напредок зашто ќе сконтаат колку се два и два и дека место да се делат и разграничуваат можат едноставно сите заедно да живеат и да си помагаат, узпат да си се идентификуваат кој како сака и едноставно сите да си бидат среќни и задоволни. Е ама тоа се вика утопија која со денешниот степен на “развиеност“ на човековиот ум тешко дека ќе се достигне во догледно време. Уште важат законите на џунглата дека само силниот ќе преживее и само тој заслужува своја територија која константно мора да ја брани од другите предатори (велам другите предатори пошто и самиот тој е предатор). Така да во вакви услови не можам да речам дека љубовта ќе ми ја осигурна мојата безбедност и мојата земја, за тоа би требало да се погрижи војската по секоја цена.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Jackal