Вистината зад Кони2012

The_countess

Истакнат Член
10 јуни 2012
441
547
193
25
За ваше добро ве замолувам да прочитате до крај. Малку е долго, но ветувам дека не се глупости, знаете дека кога и да напишам нешто, пишувам за да се информирате.

Најмалце што сакам е да го сфатите постов како негатива кон иницијативата да се фати Кони. Кој не знае кој е тој, може да укуца на јутјуб Kony2012 и ќе му излезе видеото.

Арно ама, ова видео крие многу битни информации...

За да ви ги објаснам скриените информации, мора да се навратам неколку години наназад, поточно до 20-ти март 2003. Имено, отсекогаш се знаело дека на просторите на Ирак и Авганистан има големи наоѓалишта на нафта. Америка бараше изговор да ги нападне овие земји и да ја присвои таа нафта. Изговорот беше нападот на двете кули (кулите близначки) во Њујорк.

Ако ви текнува на 11-ти септември 2001, ќе ви текне на двата авиони кои се забија во кулите и на третиот авион кој заврши во зградата на Пентагон. Овие „напади“ беа сценарио од тогашната власт на Америка. Со други зборови, самите се нападнаа за да добијат изговор и да почнат војна со Ирак.

Следно, војната во Сирија и Либија. Зарем мислите дека војната ја почнаа за да ги заштитат луѓето? Од кој да ги штитат? Американците повторно видоа нафта и штом ја видоа, јасно беше што ќе се случува.

Нема да ве зачуди ако ви кажам дека пред некоја година во Уганда ископаа нафта. Спојте ги коцките.

- Се наоѓа нафта во Уганда.
- Кони е од Уганда.
- Магично се појавува срцепарателна приказна за децата во Уганда под терор на Кони.
- Милијарди луѓе се вклучуваат во акцијата за фаќање на Кони.

ТА-ДААААААААААААААААААМ! Ќе има војна! Па нормално дека ќе има. ИМА НАФТА ВО УГАНДА!!!!!!!!!!

Сево ова беше само затскриена цел. Немојте да бидете наивни, гледајте и зад завесите.

Под П.С. го ставам случајот со Косово (кога беше војната во 1999 година). Мислите ли дека Американците ги штитеа Косоварите затоа што многу ги сакаат? Не. Едно големо НЕ. На Косово има големи наоѓалишта на ураниум и уште еден природен материјал, не ми текнува кој беше. Сега малце замислете се.

 

m.o.p.

Активен Член
14 февруари 2012
348
221
43
29
Чајџилница
па тоа е познато дека Америте сценираат војни за личи интереси нафта ,некои минерали и метали што им требаат и др.
и плус Косове го помагаат бидејки Косове во Европа е црна дупка, дрогата трназитира низ Косове, човечки органи Косове најголем извозник па дури и Америте идат до Косове да купат органи, шверц на нафта, цигари и тровија со луѓе Косове прв на листата е ....епа зашто и пустите Амери да немаат корист мора пари да си земат
 
  • Like
Реакции: emzzy and The_countess

Dolphine

Истакнат Член
25 јуни 2012
304
302
63
Па вака, сите ја знаеме политиката што ја водат Американците. Не дека овој Кони навистина не заслужува да биде фатен и да му се суди, но во светот има многу такви па дури и полоши од него, па како тоа овие американциве се фатија баш за него. Токму како што кажа The_countess се е поради нафтата што се наоѓа на територијата на Уганда. Нели му го направија истото и на Гадафи? Почнаа вака, па потоа цел народ го свртија против него и како заврши? Гадафи беше убиен, а државата полека тоне.
Зборот ми беше во мотивот што го носат американциве за нивните борби. Демек се бореле во името на Господ, а ние сите добро знаеме што се крие во нивната борба (GOD = gold, oil, drugs). Како и да е, нема држава доволно моќна да им се спротистави, и додека е така ќе го трпиме нивниот режим :)
 

m.o.p.

Активен Член
14 февруари 2012
348
221
43
29
Чајџилница
Па вака, сите ја знаеме политиката што ја водат Американците. Не дека овој Кони навистина не заслужува да биде фатен и да му се суди, но во светот има многу такви па дури и полоши од него, па како тоа овие американциве се фатија баш за него. Токму како што кажа The_countess се е поради нафтата што се наоѓа на територијата на Уганда. Нели му го направија истото и на Гадафи? Почнаа вака, па потоа цел народ го свртија против него и како заврши? Гадафи беше убиен, а државата полека тоне.
Зборот ми беше во мотивот што го носат американциве за нивните борби. Демек се бореле во името на Господ, а ние сите добро знаеме што се крие во нивната борба (GOD = gold, oil, drugs). Како и да е, нема држава доволно моќна да им се спротистави, и додека е така ќе го трпиме нивниот режим :)
има Русија се многу напредни на воен план
 
  • Like
Реакции: Aaliyah and The_countess

Dolphine

Истакнат Член
25 јуни 2012
304
302
63
има Русија се многу напредни на воен план
Русија? А каде се тие во сето ова? Можеби на воен план се доста јаки, но од времето на Студената војна се во трка со Америка и како што мене ми се чини, никако да ја стигнат. Или тоа, или Русија се уште не сака да се меша во вакви надворешни проблеми, бидејќи се уште е така "пресна" во врска со меѓународните проблеми. :)
 

Wild.One

Истакнат Член
17 јуни 2012
197
147
343
Wonderland
Жозеф Кони е всушност криминалец кој киднапира деца во Африка, машките ги прави војници, а женските ... Е сега организаторот можеби имал добра замисла и се му тргна добро додека не му се замешаа политичарите како Обама, Камерон, Бан Ки-Мун итн. и некако излезе од контрола, кампањата прекина со маркетинг. Да не споменувам дека ако навистина сакаа, досега Кони ке го фатеа и толку, завршена работа.Не е тешко особено за држава како Америка. Или па најми си некоја од приватните меѓународни армии кои реално постојат у Африка за тие пари кои си ги собрал и завршена работа, значи горенаведените 'владетели' се виновниците тоа е јасно.
Сакам да го најдат и да го измачат едно добро, цел живот го работи ова и мора да му дојде крајот, жално е за дечињата. Ама како и дае ништо од кампањава.
 

m.o.p.

Активен Член
14 февруари 2012
348
221
43
29
Чајџилница
Русија? А каде се тие во сето ова? Можеби на воен план се доста јаки, но од времето на Студената војна се во трка со Америка и како што мене ми се чини, никако да ја стигнат. Или тоа, или Русија се уште не сака да се меша во вакви надворешни проблеми, бидејќи се уште е така "пресна" во врска со меѓународните проблеми. :)
Мислам дека РУсија нејке да се меша како САД што се меша сегде и секаде ама мислам ако на Русија исмета нешто ке интервенира а било кој да е
 
  • Like
Реакции: Aaliyah

~ Скарлетка ~

Активен Член
25 октомври 2012
348
204
43
31
Скопје
Е чудо големо ако е копирана... Ќе направи едит, ќе тури линк од каде е превземено и готово.
Он-топик, тотално се согласувам, ова се веќе стари вести пошто набрзо после 2001 на некои светли умови им текна дека се е далавера и дека намерно е наоравен нападот, при што американците не одрекоа ништо, само си жалеа за загубените животи и си живееа трагично многу многу семејства... Ај сега како они размислуваат: и што ако цел свет знае дека намерно си праиме вакви работи за да стигнеме со црно злато? Никој не ни може ништо пошто сме огромна сила и имаме оружја за да ги истепаме сите... Па дури и русите ќе ги истепаме бе! Ни е гајле! Ние си напраивме приказна, овие нашиве ни поверуваа, сега ќе им переме мозоци а во меѓувреме ќе ја зајакнеме земјава и после ќе има се за сите и сите ќе бидеме среќни и задоволни... Ај доста е... Заклучот ГИ БОЛИ К:cenzuraТ ЗА ТОА ШТО НИЕ ЗНАЕМЕ ШТО Е ВИСТИНА А ШТО НЕ! Фала многу и не се замарајте со вакви работи, нема поента ;)