Велосипедизам

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,192
3,932
743
Дали возите велосипед?
Јас со ова рекреативно се бавам уште од 4-то одделение. Речиси секој ден кога е убаво времето возам од Ѓорче Петров до крајот на патеката во Ново Лисиче по неколку пати на ден. Некогаш со другари, некогаш сам со мобилиот слушајќи музика и гледајќи во патот поминувајќи го секој метар..
Тоа ми помогна да ги научам улиците на Скопје и да се запознаам со градот.. Секој ден неодминливо беше одмор на Кале и топла закусна од некоја од бурекџилниците на Скопската Чаршија (најчесто земав симит и јогурт:D ) .. За жал поради некој случувања и затворањето на Калето за посети тоа место подоцна го заменив со Градскиот Парк.
Сега гледајќи како пополека ја испраќаме зимата и сончевите денови кој следат ме радува тоа што повторно ќе може да излезам од дома и ќе уживам повторно во возењето велосипед. :)
Па, здравје на пролет/лето ако сака некој може да ми прави друштво или да се договориме за заедничко дружење на патека! :rolleyes
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,031
2,642
1,143
26
Битола
еј и јас возам точак редовно.. понекогаш одам и на школо со него... се договарам со еден мој професор и заедно одиме со точаците... јас дур не застуде одев со точак после одев со автобус а тој дур не падна снег идеше со точак и ми викаше шо е бе ко некоја п се напрај, тие страв од снего па не идиш со точако..вика мене жената да не ми го скријаше точако и сега ако има снег пак ке идев со него...

инаку имама дома еден стар точак во исправна состојба од 80 година.. таткоми с иго купил тогаш и уште го чувам.. епте нјако е ко се возам низ град со ретсро точак...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ZmajChe

Grim Reaper

Староседелец
14 февруари 2012
326
338
1,063
Here and there
Едноставно обожавам возење велосипед! Секогаш кога е убаво времето се возам. Возам по околните села, кои не се мн далеку, по град секаде.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ZmajChe

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,192
3,932
743
инаку имама дома еден стар точак во исправна состојба од 80 година.. таткоми с иго купил тогаш и уште го чувам.. епте нјако е ко се возам низ град со ретсро точак...

Овој е мојот нов, ама не ми прави ич мерак.. Не е за долги релации.
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,031
2,642
1,143
26
Битола
ај за некое време ке ви пратам слика од мојот точак, тој постарио шо е , пошо сега не ми дома, на село го остајв.. 30 километри возење напрајв со него во еден ден.. нозете почнав да не си ги осеќам...
 

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,192
3,932
743
ај за некое време ке ви пратам слика од мојот точак, тој постарио шо е , пошо сега не ми дома, на село го остајв.. 30 километри возење напрајв со него во еден ден.. нозете почнав да не си ги осеќам...
Најтешка релација ми беше Скопје-Тетово. Умрев! :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: angela_ane

Boyka

Истакнат Член
14 февруари 2012
255
737
93
Skopje
до пред 3 години секојдневно возев точак,по 30-40 километри правев ама купив кола и енего дреме точакот у подрум
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,031
2,642
1,143
26
Битола


мојот постариот е нешто сличен на овој... old school .. класика.. ептен шизички е е за возење... ама проблем е стартот како тенк е имаш мака дур да тргниш , знјаш она епте нтешко се тргнува ама после остај го сам има еден километар да вози.. инак уептен е јако чувството ко ке се возиш на ваков а сите имаа тнекој модерни точаци со шо ти знам јас...и сите ко ке те гледаа тебе... priceless
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dragon Custom Skopje

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,192
3,932
743
до пред 3 години секојдневно возев точак,по 30-40 километри правев ама купив кола и енего дреме точакот у подрум
Ќе ти се најде, како тргнал бензинот најдобро ќе ти биде да го користиш него. :D