Велигден (општа дискусија)

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,236
1,749
113
Малку таму, малку овде...
Велигден е најголемиот христијански празник, покрај Божиќ, кога верниците го слават воскресението Христово.

Дали вие го чествувате Велигден? Како?
Дали вашето семејство има некои посебни адети околу празников?
Дали се држите до традицијата?
Дали јајцата ги вапсувате традиционално во црвена боја или одите по новата мода и вапсувате шарени јајца?
Споделете на кратко како изгледа Велигден во вашиот дом.
 

NEPOBEDLIV

Истакнат Член
5 март 2012
288
412
63
Се собираме цела фамилија кај дедо ми и баба ми секогаш и ручаме заедно, секогаш преубаво поминувам на Велигден јас лично.

Иначе јак празник ми е Велигден иако не сум верник, се чукаме со јајциња и тие работи.Јако ептен жими се :D
 

Dr.Gonzo

Истакнат Член
23 февруари 2012
652
1,916
393
Fukushima
www.gonzo.com
Како мал многу се радував за велигден сега се радувам за јајцата што ќе ги претворам во салата за мезе:D неаме у фамилија некои посебни адети, јајцата мајка ми ги вапца црвени најчесто и по некое шарено, и у недела ручек ќе се најадам и толку.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 990Freak and The_Mayor

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Дома украсено со некое крошнице со јајца, некои црвени некои шарени.
Во саботата вечерта на црква или во недала наутро, јас саботи одам со друштво.
Во недела некаде на ручек, одиме кај баба и кај нас доаѓа тетка ми, тетин ми и братучетките.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Nepobedliv :)

NEPOBEDLIV

Истакнат Член
5 март 2012
288
412
63
Дома украсено со некое крошнице со јајца, некои црвени некои шарени.
Во саботата вечерта на црква или во недала наутро, јас саботи одам со друштво.
Во недела некаде на ручек, одиме кај баба и кај нас доаѓа тетка ми, тетин ми и братучетките.
Потполно исто :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selma

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
Вака изгледа Велигден во нашиот дом :) :
Неделава пред Велигден правиме генералка, се чисти се прашина,под,завеси,прозори, цела куќа.
Сабајлево мајка ми извапсала 3 црвени јајца, а денес ја ги средив сите :) Уште ми останаа некои за доукрасување (уште не се за во јавност,кога ќе ги средам ќе ви постирам слика:D) Имаме црвени,зелени,розеви,плави,виолетови,портокалови,жолти јајца и скоро сите се некако шарани,а тие што не се ќе им ставиме сликички. Ги ставаме во дрвени корпи со вештачка слама одзодола :)
На масите имаме велигденски чаршавчиња со зајчиња,а во корпите имаме вешташки украсни јајциња. Имаме и неколку велигденски украси :)
Посебни адети некои немаме, постиме цела недела,одиме во црква Сабота навечер до полноќ, после старите дома да се омрсат,а младите во диско:giggle
Во сабота се бањаме со црвено јајце :D
А во недела одиме на ручек кај некоја од бабите.
Иначе повеќе го сакам од Божиќ,можеби ради јајцата,интересно ми е да си ги шарам,па кршење ова она ... :)
 

Hexasto

Истакнат Член
16 февруари 2012
1,095
1,633
113
Македонија
Па фино време ми е Велигден коа е..се е некако порасположено вечерта има повеке народ по кафичи,дискотеки едноставно убаво расположение :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The_Mayor

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
Велики Петок - ден на жалост кај христијаните
bogosluzhba.jpg
Во сите храмови на Македонската православна црква денеска се одбележува Велики петок, ден на страдањата и смртта на Исус Христос.


Велики петок, наспроти вообичаеното одбележување на верските празници со свети литургии и пренесување на таканаречената бескрвна жртва се празнува со читање извадоци од евангелијата од делот кој ја опишува неделата на страдањата на Синот божји.
Според преданието, Христос починал на крст во „шестиот час на денот, а завесата на ерусалимскиот храм во истиот тој час се преполовила, сонцето се замрачило, мртвите станувале од гробови, а сите ѕвона се распукале“.
Од тогаш, на Велики петок бијат дрвени ѕвона, а камбаните не ѕвонат се до недела кога првпат ќе се огласи радоста на Христовото воскресение.
Одлуката за погубување на Христос на Велика среда ја донело Еврејското црковно собрание (Синедрионот), а тој бил пронајден и уапсен кај Гетсеменската градина, по Тајната вечера ноќта меѓу Велики четврток и Велики петок.
По импровизираното судење, Христос бил изведен пред Понтиј Пилат, римскиот намесник за Јудеја кој го осудил на смрт и го предал на народот.
Откако ја изрекол пресудата, Понтиј Пилат ги измил рацете и му се обратил на насобраниот народ со зборовите: „Јас не сум крив за смртта на овој праведник“.
Разбеснетиот еврејски народ кој го барал Христовото распнување и смрт извикувал:„Крвта негова на нас и на нашите деца“.
Потоа, со венец од трње на главата Христос го носел својот крст до ридот Голгота каде е распнат и каде пред да испушти душа побарал прошка од Бога за своите џелати извикувајќи: „Оче, прости им зашто не знаат што прават“.
Времето на смртта и симнувањето на телото Господово од крстот во Црквата се одбележува со вечерно богослужење и со посебен ритуал на изнесување на покривката на посебно украсена маса пред олтарот кој го симболизира гробот на Христос. Потоа трипати се обиколува црквата со покривката што го симболизира Исусовотo погребување придружено со звуци на тропала.
Црвената прекривка на која се извезени слики од Господовото страдање стои пред олтарот и се целива до денот на неговото воскресение.
Правoславниот канон за Велики петок предвидува строг пост со вода, а многу верници на тој ден не пијат, ниту јадат до зајдисонце.
Покрај постот, на денот на христијанската жалост не се работи по дома, ниту на поле. Обичај е на тој ден да се вапсуваат велигденските јајца во црвена боја, која со симболичка смисла ја претставува невино пролеаната крв на Христос.
Според христијанското учење, страдањето му претходи на воскресението, а без страдање и смрт нема воскресение.
Веста за воскресението в сабота на полноќ ќе ја објават свештениците и архиереите на богослужбите во сите цркви и манастири на Македонската православна црква во земјава и во странство.
извор: курир​
 

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
КАКО СЕ ПРЕСМЕТУВА ДАТУМОТ ЗА ВЕЛИГДЕН?




Велигден и празниците кои се поврзани со него се подвижни празници, тие не паѓаат на ист датум секоја година според грегоријанскиот календар или јулијанскиот календар (кои го следат движењето на Земјата околу сонцето и годишните времиња). Тие се фиксни според лунарниот календар кој е сличен, но не ист со еврејскиот календар.
20120416-veligden-m.jpg

Уште од самото востановување на празникот постоела разлика во датумот на празнување помеѓу помесните цркви. Поголемиот дел од помесните Западни цркви сметале дека Велигден треба да се слави првата недела после Јудејската Пасха. Црквите на Истокот го славеле Воскресението на првиот ден после Јудејската Пасха, додека малоазиските цркви го славеле на 14 нисан, што значи, заедно со Евреите. Сето ова довело до појавување на таканаречените Пасхални спорови. На Првиот вселенски собор во Никеја, 325 година било одлучено Велигден да се прославува на ист ден во сите помесни Православни цркви, и тоа во првата недела после првата пролетна полна Месечина. Исто така, востановено е дека „Оној кој ќе ја слави Пасхата заедно со Јудејците, без разлика дали е епископ, презвитер или ѓакон – да му се одземе чинот.“

Промената на календарот довела до тоа Христијаните на запад најчесто да ја слават Пасхата пред оние од истокот, и при тоа најчесто во истовремено со јудејската Пасха, што е повредување на одлуката од Првиот вселенски собор. Дури и оние помесни Цркви кои го прифатиле грегоријанскиот календар, ја задржуваат пасхалијата по јулијанскиот календар.

Обврската за пресметување на денот на празнување на Пасхата е доверена на Александриската Црква, поради тоа што во тоа време Александрија била позната по астрономите кои живееле таму; таа го објавува денот на другите помесни Православни Цркви.

Во периодот од 1900 до 2100 година прославата на Велигден е помеѓу 4 април и 8 мај.

Еден од начините на пресметување на датум на кој се паѓа Велигден според Јулијанскиот календар ја дал математичарот Карл Фридрих Гаус. Алгоритмот според кој се пресметува е следниот:

G = година за која се пресметува датум на Велигден

R1 = G mod 19 (Остаток при делење на годината со 19)

R2 = G mod 4

R3 = G mod 7

RA = 19 R1 + 16

R4 = Rа mod 30

RB = 2R2 + 4R3 + 6R4

R5 = RB mod 7

RC = R4 + R5

Велигден е на ден: Ако Rc < 28 Велигден е на датум Rc+3, ако Rc >= 28 Велигден е на датум Rc-27 Ако Rc < 28 Велигден е во месец април, ако Rc >= 28 Велигден е во месец мај.

http://mk.orthodoxwiki.org

Приготвил: Глигорије Џилвиџиев / igeografija.mk/Portal/
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Па за Велигден се собираме цело семејство заедно. Расположени сме сите. Јајцата вапцани се во разни бои. Јас не обрнувам многу внимание на нив, ниту пак се крпам со јајца. Еден од омилените празници ми е.