Вашиот порок

Дејви

Член со 30 казнени поени
10 март 2016
304
185
43
Што ви паѓа на ум кога ке бидете запрашани за вашите пороци или за пороците генерално. Лоши навики, слабост на карактерот, неморалност...?
Кој е вашиот порок?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Loner

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Низ младоста стекнав многу пороци, но постепено успеав да се откажам од повеќето. Посебно сум горда на себе што се одвикнав од цигарите, тоа беше можеби една од најтешките битки кои ги водев. Шекерот исто го сметам за порок, еден долг период воопшто не јадев рафиниран шеќер, всушност сахароза воопшто не конзумирав, но ме зезнаа на една семејна прослава, па сега одвреме навреме доаѓам во искушение и знам да си дозволам кога мислам дека е во ред. Од кафе не сум зависна, но понекогаш знам да се напијам, најчесто тоа се случува кога сум под голем стрес и прво на што ми текнува е кафе и тоа знае да ме утеши моментално.
Мислам дека сум зависна од пишувањето на форум. неколку пати дури јавно на форумот изјавував дека нема да пишувам повеќе, но кога имам слободно време секогаш нешто ме влече тука :) .
Интересни се пороците, нудат моментални задоволства и уживање, но сепак тежнеам кон слобода, а слободата не е можна ако робуваш на било кој порок.
 

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Пороци..
Татко ми се решил да го остави порокот ЦИГАРИ ја што се вика ги почнав.. Глупа сум оти верувам секому за сешто. Импулсивна до бесвест. Брза на јазик.
Да си ги ставам 3-4 шолји густо кафе.. ај не, тој порок го сакам :D
 
Последна промена:

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Ехее долго време си пушев, и тоа имаше денови каде пушев по 2 кутии во денот. Сега еве веќе 6-7 месеци немам помирисано цигара. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo and Lady*

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
@Altaïr благо теби..
Некоја формула нешто само да е поспоро неќам брзински :D
шала на страна ако сакаш да кажеш како е најуспешно.. Не можам. Секој месец ги оставам и пак после недела две се враќам..
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
@Altaïr благо теби..
Некоја формула нешто само да е поспоро неќам брзински :D
шала на страна ако сакаш да кажеш како е најуспешно.. Не можам. Секој месец ги оставам и пак после недела две се враќам..
Нема формула. Сите лажат, нема лек за откажување, ниту мастики ниту електронски цигари ни ништо. Треба самата да си успееш, кажеш не и не, ама штом не можеш тогаш не ти помага никој. Јас ги откажував 2 месеци, секој ден пробував да пушам по помалку, после веќе не ни сакав да пробам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo and ●Untouchable°

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
и ти си во право.. а бе арно не си пушев година дена ги имав откажано..
само си лажам умот дека ме смирува.. глупости..
пак цверс став ми треба.. а и ја по 2 кутии ги мавав ко ништо.