Вашиот град: некогаш и сега | Црнобело Форум

Вашиот град: некогаш и сега

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,839
6,529
1,153
Градибачалник на Прибој
Некогаш
9Охрид-184.1.jpg
Сега
9Охрид-42.1.jpg

Треба од Унеско да не исфрлат за тоа што ја заменаа калдрмата, со овие плочкиве. Другото околу зградиве и реновирањето на старите објекти ја изгубија естетиката на градот, воопшто не сум фасциниран. Доколку би постирал стара слика би требало да е на некој запустен дел во црно-бела техника, а во денешнава некој најфрекфентен и малку понаселен, затоа ќе се задржам само на тематиката која ме револтира.
 

Прикачувања

  • ohrichgd.jpg
    ohrichgd.jpg
    37.1 KB · Прегледи: 15

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,811
1,153
29
Western Sky, Land of Oz.
Скопје


А сега -
упс,
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,896
7,382
1,153
Big Sur
Пааа... како го паметам Куманово, можам да кажам дека само плоштадот и кејот се сменети т.е. средени малку.
Под тоа подразбирам нови плочки.
А, да. Ни ставија статуа од Батко Ѓорѓија на плоштад едно време, ама ја украдоа дека бронзена. :zelen:zelen:zelen

Првава слика е (претпоставувам) некаде доцни 60ти-рани 70ти сликана, а втората е како изгледа денес.
kumanovo-stara-slika.jpgКуманово.jpg
Разлика скоро и да нема, освен неплански и неестетски налупаните згради. Дури и фасадите ги обновуваат на 40-50 години.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider