Бјело Дугме (Bijelo Dugme)

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Бјело Дугме е популарен рок бенд од Сараево, се смета за еден од најпопуларните Југословенски рок групи. Постоела мегу 1974 и 1989 година.
Групата е формирана од Горан Бреговиќ. Членови биле Горан Бреговиќ ,Жељко Бебек, Ален Исламовиќ, Тифа....

Јас израснав слушајќи ги Бјело Дугме и како мала ги викав бело копче:rofl. Скоро сите песни ги знам и еве некоја омилена
.
A оваа е мојата песна и на татко ми.

Ги слушате ли Бјело дугме?
Ви се допага ли музиката?
Која ви е омилена песна?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ivona Kicevo and parvati

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
од така постарите ју бендови ги слушам онака понекогаш скоро сите ама рибља чорба ми се омилени...
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
31
Струмица
Ги слушам да... Музиката ми се допаѓа многу, и концертите што ги прават се доста добри :) а како најубави песни што ми се од нив: напиле се улице, рузица си била, не спавај мала моја и ги има уште многу, не ми текнуваат сега :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: red_rose

Grim Reaper

Староседелец
14 февруари 2012
326
338
1,063
Here and there
Една од најомилените групи од старите ЈУ простори. Песна која многу ми се допаѓа е "А и ти ме изневјери", после Након свих ових година, Ружица си била, Ево заклечу се, Селма....
 

Везилка

Активен Член
20 февруари 2012
118
220
43
33
Ги слушав, но повеќе не. Нив и сите останати пензионери кои идат во Македонија да печалат ги отпишав од музичари, и не ги слушам повеќе ниту по дома. Бјело Дугме 100 пати идат во Македонија за последен пат и така проштално тоа го објавуваат, да ти се приплаче. Не ги сакам, ми станаа патетични веќе.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selma

Minnie

Активен Член
18 февруари 2012
126
127
43
Somewhere over the rainbow
Родена сум во семејство кое ги обожава песните на Бјело дугме, кои оделе на концертите нивни, израсната сум со нивните песни и ги знам напамет, така да сите нивни песни ми се омилени. :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp and Selma

Ана-Каренина

Староседелец
25 февруари 2012
998
1,749
1,093
Стварно не можам да издвојам која ми е најубава песна.
Ружица си била ми е врв исто и Након свих ових година, А и ти ме извери.
Пред две години јас ги мешав Бело Дугме, Црвена Јабука, Плави Оркестар и Дилје Јагоде (сите со некои бои и овошја :D)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati and Selma