1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Бушава азбука

Дискусија во форумот 'Серии и емисии' започната од Selma, 15 мај 2012.

 1. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Мислам дека заслужува тема емисијава, една од најдобрите, емисија со која пораснав, емисија со која научив нешто...
  Со нетрпение чекав да почнат и дома исто нешто ми имаат снимано. И се сеќавам оној ќелавиот многу ме плашеше(не ми текнува името како му беше).

  Бушава Азбука е македонска детска програма продуцирана со помош на МТВ во 1985 година со авторите Горан Стефановски и Слободан Унковски, со музика од Леб и Сол и Ана Костовска. Програмата е насочена кон детското образование и запознавање со македонската книжевност, култура и традиција преку медиумите на музика, цртан филм, итн. Вкупно има 31 емисии, посебно посветени на буквите од македонската азбука.
  извор: tvpaket.com.mk

  Ја гледавте ли оваа емисија?
  Може ли некаде да се најдат сите епизоди(неколку има на јутуб, но сакам сите да ги имам)?

   
  На Marijanela, Dee Dee, The Tramp и уште 5 други им се допаѓа ова.
 2. Mila Kunis

  Mila Kunis Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,279
  Допаѓања:
  3,528

  Ја гледав,едвај чекав да почне...кога ќе ја слушнев шпицава која радост било тоа.... :giggle
   
  На Dee Dee, Hexasto, 9gagger и уште 1 член му се допаѓа ова.
 3. Scars

  Scars Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,541
   
  На Dee Dee, Hip.Hop_MKD, 9gagger и уште 1 член му се допаѓа ова.
 4. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Оваа била една од најгледаните емисии за деца, од Вардара до Триглава.. =)
  Низ цела Југославија се гледала има и коментари под видеата, читајте..
   
  На Dee Dee, Ludaca, Hexasto и уште 1 член му се допаѓа ова.
 5. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Мајка ми работела на оваа емисија, ја има и на одјавната шпица, ја држи буквата С. :sreken
   
  На Dee Dee, The Tramp и Selma им се допаѓа ова.
 6. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,492
  Допаѓања:
  14,402
  [​IMG]бушавата азбука е дел од моето детство,секогаш кога ќе се потсетам на емисиите ми се враќаат убави смпомени. (inlove) [​IMG]
   
  На Dee Dee, Hip.Hop_MKD, parvati и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. Caci

  Caci Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  872
  Допаѓања:
  1,103
  Лелееее најубавата емисија за деца, јас преку неа и азбуката ја научив :) пола час пред да почнеше јас пред телевизорот бев наместена :giggle
   
  На Dee Dee, JaMi и Selma им се допаѓа ова.
 8. The Tramp

  The Tramp Филмохолик

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,367
  Допаѓања:
  4,942
  Ова не се пропушташе пред 10 години. :D И исто како и Сара и мене ми беше страв од Јовица Михајловски (така мислам се вика човекот). Најинтересни ми беа гатанките и она за животните кога кажуваше ловецот. Иначе ги има сите емисии на Јутјуб. Ставени се од страна на еден од членовите на поранешниот Тракер-мк.орг.
  Еве ги линковите:
  БУКВА А
  БУКВА Б
  БУКВА В
  БУКВА Г
  БУКВА Д
  БУКВА Ѓ
  БУКВА Е
  БУКВА Ж
  БУКВА З
  БУКВА Ѕ
  БУКВА И
  БУКВА Ј
  БУКВА К
  БУКВА Л
  БУКВА Љ
  БУКВА М
  БУКВА Н
  БУКВА Њ
  БУКВА О
  БУКВА П
  БУКВА Р
  БУКВА С
  БУКВА Т
  БУКВА Ќ
  БУКВА У
  БУКВА Ф
  БУКВА Х
  БУКВА Ц
  БУКВА Ч
  БУКВА Џ
  БУКВА Ш
   
  На Marijanela, Dee Dee, Hip.Hop_MKD и уште 3 други им се допаѓа ова.
 9. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Фала ти за линковите, сите ќе си ги симнам и брат ми дома има секој ден дома да ги гледа иако вќе знае да чита, пишува...
  Господ многу здравје и дечиња да ти даде и со нив да си ги гледаш епизодиве, фала уште еднаш :*
   
  На Dee Dee и The Tramp им се допаѓа ова.
 10. The Tramp

  The Tramp Филмохолик

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,367
  Допаѓања:
  4,942
  Нема на што Сарче и фала за благословот. :giggle:*
   
  На Dee Dee и Selma им се допаѓа ова.

Сподели: