1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Був

Дискусија во форумот 'Домашни миленици' започната од Ѕвездичка, 29 јули 2016.

 1. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Староседелец

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  970
  Пред една недела, еден член од семејството најде повреден буф. Пробавме да му го отвориме клунот и да му дадеме храна, но никако не можеше да го отвори клунот. Едвај ја вртеше главата, се мачеше да стои и не сакаше да пие вода. За жал, не преживеа.
  Дали вие ги сакате овие птици ? Дали некој чувал буф како домашен миленик ? Со што ги храните ако чувате ?
   
 2. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Имам чувано. Многу интелигентна птица, оваа сорта што ја имав беше и по малку индивидуалец, како сијамска мачка верен беше на еден човек, другиве само ги гледаше и не беше толку дружељубива. Секако примерокот што го чувавме беше малечок и можеше да се припитоми до одреден степен, јадеше мелено месо со макарони, леташе низ куќа, ноќе секако поактивно. И после тоа сам си замина откако му беше доволно од човековата цивилизација и порасна троа повеќе.
   
 3. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Староседелец

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  970
  Ете го, пробавме мелено месо да му дадеме не сакаше да го отвори клунот, а многу беше слатко.
  IMG_0257.JPG
   
  #3 Ѕвездичка, 29 јули 2016
  Последна промена: 29 јули 2016
  На ●Untouchable° му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Дај стави ја сликава во спојлер, гигабајт има сигурно :)
  Требало да прогуглаш на англиски може некој совет ќе имало по нет...

  Пред две недели некаде видов ноќе, голем примерок, интересно летаат мафтаат со крилата 180 степени * 2 и притоа бешумно :eek: интересно делуваше, како ноќна птица се движи меѓу љиљаци и слични битија, наводно ловеле штакори...
   
  На Altaïr и Ѕвездичка им се допаѓа ова.
 5. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,446
  Допаѓања:
  3,794
  Од секогаш сум ја обожавал ова птица ептен ми е слатка
  Никогаш сум немал а би сакал да имам
   
 6. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Староседелец

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  970
  Ноќно време се активни, тогаш ловат, лани во летото имаше еден во дворот кај мене. Се чудевме од што птица доаѓа звукот што го испушташе, не ни се веруваше дека е буф. Многу ми е жал што не преживеа.

  Ќе имав јас за малку, ама ништо... ама па до кога ќе го чуваш затворен, греота е.
   
  На Kisserboy му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,446
  Допаѓања:
  3,794
  Во право си многу жално е ама многу се слатки онака со полни очи и мирни сталожени :D
   
 8. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Правилно е був. Се чита Ф, се пишува В.
   
 9. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Мене ми се случи нешто слично пред извесно време со врапче дали беше болно или нешто ама не леташе, не мрдаше само си стоеше така на стомак чудно го зедов со картон клукна некоја трошка после го снема ;( си викам има одлетано, не беше паднато долу ќе го видев а превисоко е за да го нашол мачор, симпатични створења :unsure и после ми влезе во умот некако и гледав на вики за врапци и барав слики по нет и сега се опседнав со тоа :(:x не е на арно...
   
 10. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Староседелец

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  970
  Уууф, па така потешко е да не знаеш што се случи... ајде да се надеваме дека е живо и здраво :):)
   
  На Outrider му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: