Був

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
968
1,133
Пред една недела, еден член од семејството најде повреден буф. Пробавме да му го отвориме клунот и да му дадеме храна, но никако не можеше да го отвори клунот. Едвај ја вртеше главата, се мачеше да стои и не сакаше да пие вода. За жал, не преживеа.
Дали вие ги сакате овие птици ? Дали некој чувал буф како домашен миленик ? Со што ги храните ако чувате ?
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,011
9,637
1,683
Normandy
Пред една недела, еден член од семејството најде повреден буф. Пробавме да му го отвориме клунот и да му дадеме храна, но никако не можеше да го отвори клунот. Едвај ја вртеше главата, се мачеше да стои и не сакаше да пие вода. За жал, не преживеа.
Дали вие ги сакате овие птици ? Дали некој чувал буф како домашен миленик ? Со што ги храните ако чувате ?
Имам чувано. Многу интелигентна птица, оваа сорта што ја имав беше и по малку индивидуалец, како сијамска мачка верен беше на еден човек, другиве само ги гледаше и не беше толку дружељубива. Секако примерокот што го чувавме беше малечок и можеше да се припитоми до одреден степен, јадеше мелено месо со макарони, леташе низ куќа, ноќе секако поактивно. И после тоа сам си замина откако му беше доволно од човековата цивилизација и порасна троа повеќе.
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
968
1,133
Ете го, пробавме мелено месо да му дадеме не сакаше да го отвори клунот, а многу беше слатко.
IMG_0257.JPG
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: ●Untouchable°

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,997
5,543
1,183
Disco
Дај стави ја сликава во спојлер, гигабајт има сигурно :)
Требало да прогуглаш на англиски може некој совет ќе имало по нет...

Пред две недели некаде видов ноќе, голем примерок, интересно летаат мафтаат со крилата 180 степени * 2 и притоа бешумно :eek: интересно делуваше, како ноќна птица се движи меѓу љиљаци и слични битија, наводно ловеле штакори...
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,794
1,153
25
Битола
Од секогаш сум ја обожавал ова птица ептен ми е слатка
Никогаш сум немал а би сакал да имам
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
968
1,133
Дај стави ја сликава во спојлер, гигабајт има сигурно :)
Требало да прогуглаш на англиски може некој совет ќе имало по нет...

Пред две недели некаде видов ноќе, голем примерок, интересно летаат мафтаат со крилата 180 степени * 2 и притоа бешумно :eek: интересно делуваше, како ноќна птица се движи меѓу љиљаци и слични битија, наводно ловеле штакори...

Ноќно време се активни, тогаш ловат, лани во летото имаше еден во дворот кај мене. Се чудевме од што птица доаѓа звукот што го испушташе, не ни се веруваше дека е буф. Многу ми е жал што не преживеа.

Од секогаш сум ја обожавал ова птица ептен ми е слатка
Никогаш сум немал а би сакал да имам

Ќе имав јас за малку, ама ништо... ама па до кога ќе го чуваш затворен, греота е.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kisserboy

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,794
1,153
25
Битола
Ноќно време се активни, тогаш ловат, лани во летото имаше еден во дворот кај мене. Се чудевме од што птица доаѓа звукот што го испушташе, не ни се веруваше дека е буф. Многу ми е жал што не преживеа.Ќе имав јас за малку, ама ништо... ама па до кога ќе го чуваш затворен, греота е.
Во право си многу жално е ама многу се слатки онака со полни очи и мирни сталожени :D
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,997
5,543
1,183
Disco
Мене ми се случи нешто слично пред извесно време со врапче дали беше болно или нешто ама не леташе, не мрдаше само си стоеше така на стомак чудно го зедов со картон клукна некоја трошка после го снема :place си викам има одлетано, не беше паднато долу ќе го видев а превисоко е за да го нашол мачор, симпатични створења :unsure и после ми влезе во умот некако и гледав на вики за врапци и барав слики по нет и сега се опседнав со тоа :(:x не е на арно...
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
968
1,133
Мене ми се случи нешто слично пред извесно време со врапче дали беше болно или нешто ама не леташе, не мрдаше само си стоеше така на стомак чудно го зедов со картон клукна некоја трошка после го снема :place си викам има одлетано, не беше паднато долу ќе го видев а превисоко е за да го нашол мачор, симпатични створења :unsure и после ми влезе во умот некако и гледав на вики за врапци и барав слики по нет и сега се опседнав со тоа :(:x не е на арно...

Уууф, па така потешко е да не знаеш што се случи... ајде да се надеваме дека е живо и здраво :):)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider