Бруно Марс (Bruno Mars) | Црнобело Форум

Бруно Марс (Bruno Mars)

WomanInRed

Староседелец
15 февруари 2012
1,324
3,218
1,123
Питер Џин Хернандез (англиски Peter Gene Hernandez) повеќе познат со неговото сценско име Бруно Марс (анг. Bruno Mars), еамерикански пејач – текстописец и продуцент. Израснат во Хонолулу, Хаваи од семејство на музичари, Марс почнал да се занимава со музика уште од рана возраст. По настапите во неколку музички настани во неговиот роден град во текот на неговото детство, тој одлучил да следи музичка кариера и се преселил во Лос Анџелес. Почнал да продуцира песни за други пејачи придружувајќи му се на продукцискиот тим The Smeezingtons.
Тој стана познат како соло-пејач откако го позајми својот вокал и помогнал во пишувањето на текстот на песната “Nothin' on You” од Б.о.Б (анг. B.o.B) , и “Billionaire” од Travie McCoy. Тој исто така е ко-автор на хитот “Right Round” од Фло Рида (en:Flo Rida) со Кеша (en:Kesha), “Wavin’ Flag” од K’naan, “Fuck You!” од Cee Lo Green. Во откомври 2010 година, тој го издаде својот прв деби албум, Doo-Wops & Hooligans. Познат по сингловите „Just the Way You Are” и “Grenade”, албумот стигна на местото број три на Billboard 200[2]листата. Тој е номиниран за седум Греми награди (на англиски Grammys) за 53-тите Награди Греми (на англиски Grammy Awards), кои се одржaa на 13 февруари 2011 година, освојувајќи ја наградата за Најдобра Машка Поп Изведба за песната „Just the Way You Are”.
Го слушате ?
Која ви е омилена песна ?

Јас го обожавам, многу квалитетен пејач, сите песни ми се убави.


Love it (inlove)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Snow and Hexasto

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,053
1,183
Не е најдобар. Не му е лош гласот, заразни песни има и по радио нон стоп ги има. Не ставам линкови да не се повторувам со вас.
Добри се the lazy song, grenade...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ludaca and Dee Dee

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Го пратам уште од кога излезе Just the way you are, има добри песнички, ама овој период малку затапе. ;) Омилена Just the way you are и Lazy Song (некако се пронаоѓам во песната :D)