Браинстер искуства | Црнобело Форум

Браинстер искуства

Eva

Староседелец
19 февруари 2012
107
100
1,043
Заинтересирана сум за Graphic Design, UX/UI Design или програмирање и ме интересира колку се корисни.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,989
7,440
1,153
Big Sur
Што е до мене, графички дизајн е подобар избор ако имаш талент, башка и луѓе и самите успешно се учат (добро, секако дека потребен си е сертификат за кариера) да ракуваат со програмите за илустрирање + развиваш свој стил што може ќе биде погоден баш за некоја фирма.
За програмирање сум малку скептик. Не велам дека нема океј курсеви, туку дека не верувам дека може премногу да се научи (за било која од овие академии зборам) за неколку месеци она што некои го учат со години. Ако имаш претходно знаење, можеби нешто ќе потпомогне, вака ми е премногу и ко претрчување низ програмата.
Башка што неизбежно е да го кажам коментарот дека секој втор се испроба на овие курсеви и чинам има повеќе понуда отколку побарувачка.
Ова го зборувам ко лаик што повремено цртка на графички таблет и од информации што ги знам од поблиски луѓе, плус и јас сакав 3Д дизајн лани, ама почна ковидот и не испадна ништо. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Eva

ScoobyDoo

Староседелец
17 февруари 2012
410
705
1,103
Сакам и јас да учам Web Development, и иако сите викаат дека не треба да имаш предзнаење, почнав со курсеви од Удеми чисто да се запознам со материјата, можда да се научат хтмл и цсс како што треба, а не вака самоделски, зошто програмата ми изгледа доста натрупана - не само во браинстер туку секаде.

Све е корисно во животот да научиш, само ако имаш желба за тоа, ако немаш џабе ќе ги фрлиш парите, и тие ќе ти бидат криви за неуспехот.

Така да мое мислење би било да пробаш со овие курсеви ( а има многу страни за бесплатно спуштање удеми курсеви), да пробаш дали го сакаш нештото и да одлучиш. Барем денес е лесно за тоа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Eva